Alaska dhe Hawaii, shtetet e ndara

Mount McKinley në Alaskë

Mount McKinley në Alaskë

Alaska dhe Hawaii, dy territore shumë të ndryshme, ndajnë veçori të caktuara. Këto dy janë shtetet e vetme të ndara nga 48 e ulëta dhe janë gjithashtu dy të fundit që bëhen pjesë e SHBA (ishin 49 dhe 50), dhe të dy e bënë këtë në të njëjtin vit, i cili ishte 1959.

Kuriozisht, Alaska, e cila ndahet nga SH.B.A. nga Kanadaja, është shteti më i madh, por megjithëse është 95 herë më i madh se Hawaii ... për shkak të kushteve të motit, nuk është as shtëpia e gjysmës së popullsisë së këtij arkipelagu, i cili përbëhet nga 8 të mëdha ishuj, 137 ishuj vullkanikë, 2.400 km në gjatësi dhe një mot qiellor që fton turistët të ëndërrojnë për plazhet dhe ngrohtësinë në çdo kohë të vitit.

Ne do të nxjerrim në pah disa vende që ia vlen të vizitohen në këto shtete të largëta, siç e kemi parë, kanë shumë karakteristika të përbashkëta për shkak të historisë së tyre dhe për shkak të ndarjes nga pjesa tjetër e formantëve të SHBA:

Në Alaka, ne mund të vizitojmë tubacionin e madh që transporton naftë nga gjiri i Prudhoe në portin e Valdez. Edhe pse nëse preferojmë peizazhe krejtësisht natyrore, tundra arktike e Alaskës, e cila në verë është plot Caribou, duket një vend i përshtatshëm për të kënaqur sytë tanë. Opsioni i tretë do të ishte montimi McKinley, i quajtur Denali nga Amerikanët Vendas, e cila është më e larta në Amerikën e Veriut duke arritur 6.149 metra lartësi.

Më në fund në HawaiNe mund të vizitojmë Plazhin Waikiki, në Oahu, i cili është një nga më të famshmit në botë, megjithëse, diçka që pak njerëz e dinë, ishte një moçal deri në fillim të shekullit XX.

Nëse preferojmë vende me rrezik, gjithmonë mund të shkojmë për vizitë Kilauea, në ishullin e Hawaiit, i cili është vullkani më i madh aktiv në botë që tashmë ka treguar ashpërsinë e tij në shumë raste.

Kilauea, në Hawaii

Kilauea, në Hawaii

A e keni vizituar këtë zonë? A keni ndonjë sugjerim tjetër? Guxoni të komentoni, mezi po i dëgjojmë!

Më shumë informacion - Mrekullitë natyrore në një mënyrë të madhe në Shtetet e Bashkuara 

Foto - Vende për të parë / HVO

Burimi - Burimi - Weldon Owen Pty

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*