Alfabeti i Udhëtarëve (I)

Alfabeti Udhëtar

Kanë kaluar disa ditë që kur kemi filluar vitin e ardhshëm Lajmet e Udhëtimit menduam se mbase do të ishte mirë alfabeti i udhëtarëve (I) dhe (II). Ky alfabet udhëtues është plotësisht subjektiv dhe i përshtatshëm për këdo. Për çfarë bëhet fjalë? Me secilën shkronjë të alfabetit do të sugjerojmë një vend apo qytet që e kemi vizituar dhe pëlqyer aq shumë sa për këtë arsye ne rekomandojmë, ose përndryshe, një vend apo qytet që do të dëshironim ta vizitonim dhe ta njihnim të paktën një herë në jeton

Ju pëlqen ideja? Nëse është kështu, unë ju lë me alfabetin tim privat të udhëtarëve. Unë jam pothuajse i sigurt se do të takohemi në shumë vende dhe gjithashtu se do të harroj shumë të tjerë ...

-A- Agra (Indi)

Alfabeti - Taj Mahal

Pse Agra dhe jo diku tjetër në Indi? Sepse thjesht po vdes të vizitoj Taj Mahal... Ky mauzole i madh gjithmonë ka tërhequr vëmendjen time dhe unë kam vite që dëshiroj ta vizitoj atë. Ne e fillojmë këtë alfabet udhëtues me një kurs kryesor, por nuk do të jetë i vetmi ... Kini kujdes për vendet e mëposhtme!

-B- Barcelona (Spanjë)

Alfabeti - Barcelona

Unë pata kënaqësinë të isha në Barcelonë për 10 ditë dhe u dashurova me qytetin. Një qytet që ka gjithçka: detin, malet, vendet e gjelbërta, një gamë të gjerë kulturore, të gjitha llojet e dyqaneve, njerëz shumë të ndryshëm,… Një nga ato qytete kozmopolite ku mund të ndalesh dhe të jetosh për një kohë për të zbuluar dhe njohur. Një qytet super dinamik që mezi fle disa orë në ditë.

-C- Kopenhagë (Danimarkë)

Alfabeti - Kopenhagë

A keni dëgjuar ndonjëherë këngën "Copenhagen" nga Vetusta Morla? Meqenëse e dëgjova, doja ta vizitoja këtë qytet. Ka vende të mrekullueshme për të shkuar, të tilla si: Christianborg, Kisha e Mermerit, Kopshtet Tivoli dhe kanali Nyhavn me dyshemetë e tij shumëngjyrëshe anash. Sigurisht, është më mirë ta vizitoni atë në muajt e pranverës ose verës pasi që në dimër mund të arrijnë në mënyrë perfekte -15 .C.

-D- Dublin (Irlandë)

Nëse më pëlqen diçka rreth Dublinit, ajo është karriera e gjerë dhe solide letrare e vendit, jo vetëm për shkak të autorëve që ka dhënë të tillë si Bram Stoker, Samuel Beckett ose vetë Oscar Wilde, ndër të tjera, por edhe sepse është ambient për shumë vepra nga James Joyce.

Unë do të doja të shëtisja dhe të luaja sporte në Parkun Phoenix, i cili është parku më i madh urban në Evropë ose të dilja dhe të argëtohesha në zonën e tij të natës të njohur si North Wall Quay.

-E- Egjipt

Ndoshta nuk është koha më e mirë për të vizituar këtë vend, por piramidat e tij të mëdha ia vlejnë të paktën një vizitë në jetën tuaj, apo jo? Dhe Sfinksi i Madh, i ndërtuar gjatë Perandorisë Antike të Egjiptit.

-F- Firence (Itali)

Alfabeti - Firence

Një qytet i vogël, me pak banorë (rreth 380.000 afërsisht), por i rrethuar nga një zonë metropolitane me më shumë se një milion njerëz.

Vendet më të njohura të tij janë: Sheshi i Republikës, Bazilika e Santa Maria Novella, Muzeu Kombëtar i San Marcos, Bazilika e Santo Spirito, Galeria Accademia (ku mund të shohim vepra të mëdha si "David" nga Miguel Angel) dhe bazilikën e San Lorenzo.

-G- Gran Canaria (Spanjë)

Vendi që nuk largohet kurrë nga Dielli. Gjithmonë me klimë të ngrohtë, plazhe të zënë me ujëra dhe ujëra të kristalta, njerëz miqësorë dhe të gjallë, place Një vend i përsosur jo vetëm për të shkuar herë pas here, por edhe për të qëndruar për një kohë të gjatë.

-H- Hawaii (SHBA)

Alfabeti - Hawaii

Kush nuk e ka ëndërruar kurrë të bëjë një shëtitje përgjatë bregdetit Havai? A e dini se ky bregdet është i gjatë 1210 km? Isshtë e katërta më e gjatë në SHBA pas Alaskës, Florida dhe Kalifornisë.

-I- Indianapolis (SHBA)

-J- Jerez de la Frontera (Cádiz, Spanjë)

Për njerëzit e saj kaq të afërt, për kuajt, për verërat e saj, për zambombat e saj në Krishtlindje, për të qenë një qytet afër plazhit dhe për shumë arsye më shumë, unë zgjedh Jerez de la Frontera me shkronjën "j".

-K- Kioto (Japoni)

Alfabeti - Kioto

Sepse pak vende kam parë me kaq shumë ngjyra në peisazhet e tyre ... Sidomos në vjeshtë. Dhe për shkak të asaj se sa të ndryshme janë ndërtimet e tij.

-L- Londër (Angli)

Me shkronjën "l" ne ju sjellim një qytet tipik, por një gjë që duhet parë, veçanërisht për evropianët. Si të mos vizitojmë Londrën? Me lumin Thames, Big Ben-in, autobusët dykatësh që udhëtojnë rrugëve të qytetit ose kutitë e kuqe të telefonit.

-M- Milano (Itali)

Alfabeti - Milano

Sa herë që mendoj për Milanin, më vijnë ndërmend burra elegantë dhe të veshur mirë, dhe moda e Milanos është një nga më të njohurat dhe më prestigjozet në Evropë.

-N- New York (SHBA)

Ka disa arsye për t'u dhënë të dëshironi të vizitoni New York, apo jo? Djepi i kinemasë me ecjen e tij të famës, rrokaqiejt, taksitë e verdha, larmia multikulturore, etj ... Ngrini dorën kush nuk ka New York në listën e dëshirave të tyre!

Dhe deri më tani artikulli i parë i alfabetit tonë udhëtues. Të Shtunën tjetër, 9 Janar, do të shkojmë me pjesën e dytë dhe të fundit të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*