Alhambra do të hapë Torre de la Cautiva për publikun vetëm këtë muaj

Alhambra e Granadës

Në fund të vitit 2016 Granada u zgjodh si qyteti më i bukur në Spanjë në një konkurs të organizuar në rrjetet sociale. Ajo u imponua prerazi në disa lokalitete pasi është një destinacion i privilegjuar turistik që ofron shumë mundësi nga pikëpamja gastronomike, kulturore dhe sportive deri tek turisti që e viziton atë.

Ashtu si Parisi ka ikonën e tij në Kullën Eiffel, emblema e Granadës është Alhambra e saj e mrekullueshme. Një fortesë mbresëlënëse që shkakton admirim për të gjithë ata që e mendojnë atë. Në këtë mënyrë, Alhambra është një nga ato vendet që duhet të vizitoni të paktën një herë në jetën tuaj.

Nëse jeni me fat të udhëtoni në Granada gjatë muajit maj, do të keni mundësinë të shihni Torre de la Cautiva në një mënyrë të jashtëzakonshme, e cila normalisht është e mbyllur për publikun për arsye konservimi. Por çfarë është Kulla e Robit?

Kulla e robëruar | Imazhi i Gazetës Navarra

Isshtë një kullë banimi e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të që strehon një nga hapësirat më spektakolare në të gjithë kalanë.. E vendosur në një kaninë të rrumbullakët të murit, në shekullin e XNUMX-të ishte e njohur si Torre de la Ladrona y la Sultana edhe pse më vonë emri u ndryshua në Torre de la Cautiva sepse mendohej se Doña Isabel de Solís, një zonjë e krishterë e cila u rrëmbye nga Sulltan Muley Hacen dhe i cili pasi u konvertua në Islam nën emrin Zoraida, u mor si gruaja e tij nga monarku dhe u bë i preferuari i tij.

Sidoqoftë, siç tregon Bordi i Alhambrës dhe Generalife, ky vend njihet gjithashtu si qalahurra në një poezi epigrafike që shfaqet brenda dhomës së saj kryesore. Mbishkrimet në mure zbulojnë rëndësinë e saj mbrojtëse brenda Alhambrës në Granada dhe karakterin e saj si një kullë-pallat me shumë bukuri.

Nga jashtë, Torre de la Cautiva vështirë se ndryshon nga pjesa tjetër e kullave të Alhambrës. Sidoqoftë, dekorimi i saj i pasur i brendshëm e bën atë një nga dhomat më mahnitëse në kompleks. Në fakt, thesaret e Torre de la Cautiva së bashku me Sallën Comares të dekorimit më kompleks të kalasë Nasrid.

Karakteristikat e Torre de la Cautiva

Brenda Torre de la Cautiva | Imazhi Tani Granada

Ishte Sulltan Yúsuf I (1333-1354) ai që urdhëroi të ndërtohej, si dhe ndërtesa të tjera që përbëjnë Alhambra në Granada, të tilla si Palacio de Comares ose Puertas de la Justicia y de los Siete Suelos. Struktura arkitektonike e Torre de la Cautiva dhe përbërja e saj dekorative përfaqëson momentin më të madh të pastërtisë në artin Nasrid.

Vendosja në pllaka e bazamenteve është një nga elementët më të rëndësishëm të saj që kanë pjesë të hijeve të ndryshme. Midis ngjyrave, bie në sy vjollca, përdorimi i së cilës në qeramikën arkitektonike konsiderohet shumë unike. Bie në sy edhe kartulla epigrafike me pllaka që kalon përgjatë pjesës së sipërme të bazave. Teksti është një poezi nga veziri i madh Ibn al-Yayyab, paraardhësi dhe mësuesi i Ibn al-Khatib, një vezir tjetër i madh i dinastisë.

Si arrini në Torre de la Cautiva?

Imazhi përmes Traveller

Kati përdhes futet përmes një kalimi që e çon vizitorin në një oborr spanjol me galeri të hapura nga harqe me breg të dërrmuar në tre anët e tij me imposte muqarnas. Ky Patio komunikon me një dhomë përmes një harku të dyfishtë muqarnas, i cili ka një tavan me kafe të shekullit të XNUMX-të dhe dhoma zhveshje me ballkone nga jashtë.

Kur dhe si mund ta vizitoni Torre de la Cautiva?

Torre de la Cautiva do të hapet çdo të martë, të mërkurë, të enjte dhe të diel në maj dhe mund të arrihet me hyrjen e përgjithshme në Alhambra.

Njohja e Alhambrës së Granadës

Nëse Granada njihet në të gjithë botën për diçka, ajo është për Alhambra. Ky xhevahir arkitektonik spanjoll u ndërtua midis shekujve 1870 dhe XNUMX në kohën e mbretërisë Nasrid si një qytet palatin dhe një fortesë ushtarake, por ishte gjithashtu një Shtëpi Mbretërore e krishterë derisa u shpall monument në XNUMX. Në këtë mënyrë, Alhambra u bë një atraksion turistik me një rëndësi të tillë saqë u propozua edhe për Shtatë Mrekullitë e Re të Botës.

Në spanjisht 'alhambra' do të thotë 'fortesë e kuqe' për shkak të ngjyrës së kuqërremtë që ndërtesa fitoi kur dielli shkëlqente në perëndim të diellit. Alhambra në Granada ndodhet në kodrën Sabika, midis pellgjeve të lumenjve Darro dhe Genil. Ky lloj vendndodhjesh të larta të qytetit i përgjigjen një vendimi mbrojtës dhe gjeopolitik, shumë në përputhje me mentalitetin mesjetar.

Alcazaba, Shtëpia Mbretërore, Pallati i Carlos V dhe Patio de los Leones janë disa nga zonat më të njohura të Alhambra. Kështu janë Xhennetet Generalife që ndodhen në kodrën Cerro del Sol. Gjëja më e bukur dhe tërheqëse për këto kopshte është ndërveprimi midis dritës, ujit dhe bimësisë së harlisur.

Pa dyshim, Alhambra zë një vend të privilegjuar, ku vlerat e saj arkitektonike kombinohen dhe përshtaten në mënyrë të përsosur me peisazhin përreth. Për ta vlerësuar më mirë, këshillohet të shkoni në lagjen Albaicín (Mirador de San Nicolás) ose Sacromonte.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*