Alsasa në Krishtlindje

Strasburgu

vizitë Alsasa në Krishtlindje është ta bësh atë në një nga rajonet që e përjeton më thellë këtë epokë Evropë. Të gjitha qytetet e saj, të cilat kanë të çmuara qendrat historike të mesjetës, shijoni dekorime spektakolare të Krishtlindjeve dhe tregje jo më pak magjike.

nga Strasburgu lart Colmar, lokalitetet e këtij rajoni verilindor të Francë festoni një Krishtlindje plot magji dhe tradita në skenarë që duken të marra, pikërisht, nga a përrallë e ardhjes. Në aktivitetet e mëparshme, ju duhet të shtoni konkurset e korit të Krishtlindjeve (Noëlies) dhe zakone të shijshme gastronomike. Kështu që ju të vendosni të udhëtoni në Alsace në Krishtlindje, ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që kufizohet me këtë zonë galike Alemania y Zvicra.

Traditat e Alsas në Krishtlindje

Kaysersberg

Atmosfera e Krishtlindjeve në Kaysersberg

Sapo përmendëm se tregjet janë një nga traditat e mëdha të Alsas në Krishtlindje. Por ka edhe të tjera shumë interesante. Personazhet e Krishtlindjeve par excellence janë Hans Trapp y cristkindel. Edhe pse janë dy figura antitetike, me siguri do t'i shihni në eventet e Krishtlindjeve në rajon. E para bëhet një transkriptim i yni boogyman dhe i frikëson fëmijët që kanë qenë të pabindur duke i marrë në çantën e tij.

Në vend të kësaj, e dyta është një lloj engjëll apo zanë e mirë që u bën dhurata të vegjlit që janë sjellë mirë. Figura e Cristkindel u prezantua nga Martin Lutero me të Reforma protestante për të reduktuar rëndësinë në traditat katolike. Dhe, në disa vende, identifikohet me Fëmija Jezus. Në atë që rajoni nuk ndryshon nga ato të tjera evropiane është në shije skenat e lindjes së lindjes ose krevat fëmijësh. Dhe, po ashtu, në ndriçimi rrugor me arsyet e duhura për këto data.

Nga ana tjetër, siç nuk mund të ishte më pak, Alsace ka të sajën zakonet gastronomike në Krishtlindje. Janë receta që mund t'i shijoni në çdo treg të Krishtlindjes. Sa i përket pijeve, verë e zier. Përgatitet në dy mënyra: me verë të kuqe, agrume dhe pak kanellë ose me verë të bardhë, anise dhe arrëmyshk. Ai gjithashtu lëng molle Është klasik në festime.

Sa i përket ushqimit, ai zakonisht është i ëmbël në përgatitje të tilla si biskota, biskota brédalas o simite mjalti me erëza. Por ndoshta edhe më tipike janë manele, figura të vogla burrash të bëra me brumë briosh. Po kështu, krahas recetave të Krishtlindjeve, keni edhe të tjera tradicionale të zonës që hahen gjatë gjithë vitit, edhe në këtë kohë. Për shembull, në shumë vaktet e Krishtlindjeve lakër turshi, gjellë thelbësore Alsace. Janë gjethe lakre që i janë nënshtruar fermentimit laktik dhe priten në shirita të hollë. Ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për kafe, një zierje e përgatitur me patate, qepë dhe mish qengji, derri dhe viçi të marinuara më parë në verë të bardhë dhe kokrra dëllinjë.

Gjithashtu ndër zakonet e Alsas në Krishtlindje është edhe dekorimi i pemës me objekte të ndryshme, pothuajse gjithmonë që vijnë nga mjeshtëri lokale qeramike. Ju do të gjeni pikërisht këtë dhe shumë gjëra të tjera në tregjet e Krishtlindjeve të rajonit.

tregjet e Strasburgut

rruga e Strasburgut

Dritat e Krishtlindjeve në një rrugë të Strasburgut

Është qyteti më i populluar në Alsace me gati një milion banorë. Për shkak të madhësisë së tij, ai ka jo vetëm një treg Krishtlindjesh, por disa. Ose më mirë, ajo ka një treg të vetëm me vendndodhje të ndryshme. Të gjitha ato gjenden në hapësirën e formuar nga grand ille ose e shpallur qendër historike mesjetare Trashëgimia Botërore.

Në këtë treg mund të gjeni gjithçka. Por qyteti ju ofron edhe monumente të tjera. Pra, në Sheshi Kleber vendoset ai që prezumon të jetë pema më e lartë e Krishtlindjes në botë. Megjithatë, ndoshta qendra nervore e këtyre festimeve në Strasburg është në sheshi broglie, ku Christkindelsmärik o Tregu i Fëmijës Jezus.

Nga ana tjetër, duke qenë se vizitoni qytetin e Alsasit, sigurohuni që të shihni monumentet kryesore të tij. Filloni me të mrekullueshmen tuaj Katedralja e Notre Damit, një shembull i mrekullueshëm i gotikës mbresëlënëse, me orën e saj astronomike. Dhe vazhdon nëpër kisha të tjera si ajo romane Shën Stefanit vala e Shën Pjetri i Vjetër, e cila strehon altar spektakolare.

Por duhet t'i kushtoni vëmendje edhe rrugëve të qytetit të vjetër, plot me shtëpi mesjetare në dru bardh e zi tipik i zonës. Ndër këto spikat ndërtesa e Doganat e Vjetra dhe mbi të gjitha spektakolare Shtëpia Kammerzell, e cila kombinon stilet gotike dhe të rilindjes. Më në fund, mos ndaloni së shikuari Pallati Rohan, shembull i klasicizmit francez; të spitali civil, në stilin barok, dhe Muzeu i Arteve të Bukura, me pikturat e Goya, Veroneze, Tintoretto o Rubens.

Colmar, thelbi i Alsas në Krishtlindje

Colmar

Tregu i Krishtlindjeve në Colmar

Ky qytet i vogël me rreth shtatëdhjetë mijë banorë ka ruajtur të gjithë thelbi mesjetar, gjë që e bën atë mjedisin perfekt për Krishtlindjet Alsasiane. Në fakt, ka edhe shumë shtëpi prej druri tradicionale gotike dhe të rilindjes. Madje ka një lumë, të pras, e cila qarkullon nëpër kanale të vogla për të rikrijuar skenat e Krishtlindjeve.

Tregjet shpërndahen sipas objekteve që shesin. Kështu, në një nga Sheshi Domenikane do të gjeni dhurata; në atë të Joan of Arc sende ushqimore dhe dekorative; në zona e Doganës së Vjetër, vepra artizanale, dhe në Lagjja e Venedikut të vogël, i famshëm për kanalet e sipërpërmendura, keni aktivitete për fëmijë.

Nga ana tjetër, meqë jeni në Colmar, vizitoni të tijën Katedralja e Shën Martinit, në stilin gotik, dhe shumë afër tij Corps de Garde, një ndërtesë e Rilindjes që shërbente si kazermë. Ju gjithashtu duhet të shihni kishë domenikane, e cila ka dritare të mrekullueshme me njolla dhe një altar spektakolar pranë Martin Schongauer. Por më kurioz do të jetë ai Shtëpia e Kryetarëve, e zbukuruar nga më shumë se njëqind figura fytyrash dhe mbi të gjitha Shtëpia Pfister, me një stil piktoresk gotik. Së fundi, mos ndaloni së afruari Muzeu Unterlinden, e cila strehon bizhuteri të tilla si Altarpiece Isemheim, për shkak të Matthias Grünewald.

eguisheim

eguisheim

Tregu Eguisheim, Alsasa e vërtetë në Krishtlindje

Vetëm tetë kilometra nga Colmar ju keni këtë qytet tjetër të bukur me vetëm pesëmbëdhjetëqind banorë. Të rregulluar në rrathë koncentrikë rreth tij sheshi i kishës, është renditur si një nga fshatrat më të bukur në Francë. Pikërisht në atë pjesë qendrore ka një treg Krishtlindjesh ku mund të gjeni pothuajse gjithçka.

Por, përveç kësaj, ju duhet të shihni në Eguisheim të saj kisha e San Pedro dhe San Pablo, e cila u ndërtua midis shekujve XNUMX dhe XNUMX duke ndjekur linjat e romanes së vonë. Po kështu, shtegu i saj mesjetar me shtëpitë e tij tradicionale të asaj kohe është interesant. Dhe gjithashtu ai kalaja e basit dhe shatërvan i rilindjes i cili ndodhet në sheshin e tregut dhe mban kategorinë monument historik.

Por ndoshta simbolet e mëdha të qytetit janë të tij tre kulla mesjetare ndërtuar në gur ranor të kuqërremtë. Për kuriozitet do t'ju themi se ata i përkisnin një familjeje të fuqishme që u dogj në gur gjatë telefonatës. Lufta e Gjashtë Pences. Që atëherë, ata janë në zotërim të Peshkopisë së Strasburgut.

Mulhouse dhe pëlhurat e saj të Krishtlindjeve

Mulhouse

Karuseli i Krishtlindjeve në Mulhouse

Qyteti i Mulhouse ka qenë i lidhur me industrinë e tekstilit për shekuj. Në fakt, ajo madje ka Muzeu i shtypjes së tekstilit. Ajo u hap për publikun në vitin 1955 dhe strehon më shumë se gjashtë milionë copë. Përveç ekspozitave të përkohshme, mund të shihni makineri dhe vepra autentike të artit të tekstilit të shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Prandaj, nuk do t'ju habisë kjo Krishtlindjet janë zbukuruar me pëlhura në këtë qytet me rreth njëqind e njëzet e pesë mijë banorë. Madje organizohen konkurse për të prezantuar punimet më të mira të tekstilit për Krishtlindje. Dhe, sigurisht, këto pjesë janë në tregjet e tyre Advent.

Por ju gjithashtu duhet të vizitoni në Mulhouse Kisha e Shën Stefanit, një mrekulli e stilit gotik, kullën e së cilës mund ta ngjitni. Eshtë e panevojshme të thuhet se pamjet janë spektakolare. Ne ju rekomandojmë gjithashtu që të shihni ndërtesën e Ayuntamiento, e cila do t'ju befasojë me fasadën e saj rozë. Është një ndërtim i Rilindjes në të cilin bie në sy edhe hyrja e saj, e përbërë nga dy shkallë simetrike. Jo më pak spektakolare është edhe brendësia e saj. Prandaj, hyrja lejohet çdo ditë përveç festave.

Po kështu, në sheshi i ribashkimit, qendra nervore e qytetit, ka ndërtesa të Rilindjes si p.sh mieg shtëpi, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, megjithëse kulla e saj është e shekullit të XNUMX-të. Dhe, në lindje, do të gjeni Kapela e Shën Gjonit, e ndërtuar në shekullin XIII nga urdhri i maltezes. Së fundi, në periferi të qytetit ju keni Ekomuzeu i Alsas, një shembull i arkitekturës rurale të rajonit.

Tregu Selestat

Selestat

Qyteti i bukur i Sélestat

Ne përfundojmë turneun tonë në Alsace në Krishtlindje duke vizituar tregun Sélestat. Ky qytet i vogël me rreth njëzet mijë banorë ka një traditë të tillë Advent me të cilën krenohet kanë instaluar pemën e parë të Krishtlindjes. Të paktën, është e para prej të cilave ka një procesverbal të shkruar. Sepse një dokument i vitit 1521 flet tashmë për atë që u vendos në rrugët e saj.

Logjikisht, Sélestat ka edhe tregjet e tij të Krishtlindjeve. Por homazhet e këtij qyteti ndaj Adventit nuk mbarojnë me kaq. Nën harqet e të çmuarve Kisha gotike e Shën Gjergjit ka pemë që mbledhin të gjithë historinë e dekorimit të Krishtlindjeve. Dhe, po ashtu, në Kisha Sainte Foy, mund të shihni një llambadar të stolisur me 173 topa të Krishtlindjeve prej xhami Meisenthal.

Nga ana tjetër, rreth dhjetë kilometra nga Sélestat, do të gjeni mbresëlënëse Kalaja e Haut-Koenigsbourg, e ndërtuar rreth vitit 1100. Si anekdotë do t'ju tregojmë se në shekullin e XNUMX-të ka shërbyer si strehë për të ashtuquajturat. kalorës banditësh, të cilët shkatërruan rajonin me plaçkitjet e tyre.

Si përfundim, ne ju kemi treguar më të mirën Alsasa në Krishtlindje. Megjithatë, të gjitha qytetet në këtë zonë të Francë Ata kanë një traditë të shkëlqyer të Krishtlindjeve dhe tregje. Prandaj, ju gjithashtu mund të vizitoni OBERNAI, e cila ndriçohet bukur në perëndim të diellit; ai i Kaysersberg, plot aroma; ose ai i Ribeauville, një qytet që ka tre kështjella. Shkoni përpara dhe vizitoni Alsace në Krishtlindje dhe shijoni atmosferën e saj të vërtetë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*