Aokigahara, vendi i përsosur për të vdekur

Aokigahara Isshtë një pyll i trashë dhe i errët që ndodhet në bazën e Mali Fuji duke zotëruar një famë të tmerrshme. Në Japoni njihet si "Vendi perfekt për të vdekur" në sajë të shitësit më të mirë të Wataru Tsurumui: "Manual i plotë i vetëvrasjes". Padyshim një nga vendet më tronditëse në vend dhe që tërheq jo pak vizitorë kuriozë.

Nxitja e mitit të figurave të vetëvrasjes në Japoni, midis pemëve të pyllit Aokigahara çdo vit shfaqen një numër i mirë kufomash. Dhe është gjëja më tronditëse: disa nga viktimat shkuan atje për të vrarë veten me librin e Tsurumui në duar. Asnjëra nuk u kushton vëmendje posterëve (real) të "Ju lutemi rishikoni" o "Ju lutemi këshillohuni me policinë përpara se të vendosni të vdisni."

Banorët e këtij pylli pohojnë se nuk mund të dinë kush nga vizitorët në zonë vijnë këtu për t'u çlodhur në natyrë ose e bëjnë këtë për të mos u kthyer më. Nuk është gjithashtu e qartë pse ata zgjedhin këtë vend, i cili tashmë regjistroi vetëvrasje të shumta para botimit të librit.

Një shpjegim i mundshëm është se ata duan vdes në rrëzë të malit të shenjtë të Japonezëve, Fuji Yama, megjithëse historitë mitike të fantazmave endacake quheshin Yurei dhe pemëve që i bëjnë të burgosurit ata që hyjnë në tokë, duke i parandaluar ata që të dalin prej andej. Ulurima e erës nëpër degët e pyllit nuk është asgjë e veçantë, por për shumë njerëz tingëllon si vajtimi i shpirtrave që vijnë nga Përjetësia.

Gjëja me të vërtetë mërzitur është detyra e punëtorët e pyjeve të cilët rregullisht pastrojnë pyllin dhe hasin në zbulime fantastike: kufoma në gjendje të ndryshme dekompozimi, zakonisht të varura nga pemët ose pjesërisht të ngrënë nga kafshët e egra. Pune e veshtire.

Më shumë informacion: Çfarë të vizitoni në Japoni

images: kërkojapan

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*