Arribes del Duero park natyror

Arribes del Duero

El Arribes del Duero park natyror Isshtë një zonë e mbrojtur e vendosur në komunitetin autonom të Castilla y León, e vendosur pranë kufirit me Portugalinë. Ndodhet midis dy provincave, Salamanca dhe Zamora. Në pjesën portugeze, ky park ishte mbrojtur tashmë në vitin 1998 nën emrin e Parkut Natyror Ndërkombëtar Douro. Në zonën spanjolle ajo u mbrojt në 2002.

Termi arribes vjen nga latinishtja ad ripa-ae, që do të thotë breg. Ky park natyror është formuar nga rrjedha e disa lumenjve, të tilla si Agueda, Duero, Huebra, Tormes, Uces dhe Esla. Kjo fjalë i referohet formave shkëmbore të brigjeve që formohen nga kalimi i ujit. Shtë një mjedis natyror në të cilin kemi shumë gjëra për të bërë dhe për të parë.

Rrugët në Arribes del Duero

Arribes del Duero

Në këtë park natyror ka shumë shtigje shëtitjeje që mund të bëhet, disa mjaft të shkurtër dhe disa të gjatë. Shumica dërrmuese përshkojnë zonat më të sheshta, prandaj nuk janë shumë të vështira. Ata që u afrohen arribëve siç duhet janë ata që kanë lartësi më të madhe në disa pika. Rruga GR-14 dhe GR 14 1 është ajo që kalon nëpër park nga veriu në jug për rreth 200 kilometra, që lidh qytetet, por disa pjesë ose rrugë të tjera më të vogla mund të bëhen. Gjithçka është e shënjuar dhe thjesht duhet të respektojmë mjedisin natyror dhe indikacionet që ekzistojnë.

Arribes del Duero

El Sendero de las Merchanas është një rrugë që kalon për nëntë kilometra dhe çfarë mund të bëhet me fëmijët. Në këtë rrugë rrethore mund të shihni kalatë dhe të ndiqni një mur murature. Rruga Salcelle-Aldeadavila ka 30 kilometra dhe rekomandohet shumë për bukurinë e peisazheve. Ka disa këndvështrime afër lumit për të menduar mbërritjet.

La Rruga e bishtit të kalit Ka një distancë prej 9 kilometrash dhe në të mund të shihni Ujëvarën e Cola del Caballo. Ju gjithashtu mund të shihni grykën e lumit Uces në Duero, kështu që është një rrugë e vogël, por me pika interesi. Në rrugën nga Pereña për në Mirador del a Ermita udhëtoni gjashtë kilometra ku mund të shihni kanionet e lumenjve dhe gjithashtu shkoni në Vetminë e Nuestra Señora del Castillo me pamje nga Duero dhe mali Berrocal. Rruga nga Mieza në Cerezal është e gjatë 70 kilometra dhe është projektuar për biçikleta. Këto janë vetëm disa nga rrugët e shumta që mund të ndiqen në Arribes del Duero.

Fshatrat në park

Fshatrat në Arribes del Duero

Brenda parkut natyror nuk ka mungesë qytete të vogla simpatike të cilët kanë një mënyrë të qetë të jetës. Disa rrugë drejtohen midis tyre, por ne gjithmonë mund t'i vizitojmë duke arritur me makinë.

Ahigal de los Aceiteros Isshtë një qytet i vogël aktiviteti kryesor i të cilit është prodhimi i naftës. Në këtë qytet ka një kishë me një altarpiece të vjetër nga shekulli i XNUMX-të krijuar nga Felipe Cervera, i cili ishte një student i Churriguera të famshëm.

Arribes del Duero

Aldeadávila de la Ribera Ajo u quajt nga Unamuno si zemra e Arribëve dhe kështu njihet. Në këtë qytet mund të vizitoni Muzeun e Ekoturizmit Las Majadas Arribeñas ku mund të mësoni për mënyrën e jetës së dhive. El Picón de Felipe është këndvështrimi i qytetit nga mund të shihni lumin dhe digën. Ky qytet gjithashtu ka plazhin e tij artificial ku mund të bëni Janjije ose të hipni në anije lundrimi. Në park mund të shihni edhe qytete të tjera të tilla si Argañin me kishën e San Bartolomé, Barruecopardo, Bermellar me urën mbi lumin Huebra dhe kalatë kelte, Cabeza del Caballo ose Fariza.

Pikëpamjet

Gazebo në park

Ka shumë pikëpamje të vendosura në këtë park natyror, disa të vendosura në shtigje shëtitjeje dhe të tjera që mund të arrihen me makinë. Mirador El Torojón ndodhet në qytetin e Fermoselle, me pamje të mrekullueshme mbi qytet dhe Arribes del Duero. Ky qytet ka gjithashtu këndvështrimin El Castillo. Mirador Las Fallas ndodhet në qendër të Villarino de los Aires, ku ekziston edhe Mirador del Duero, me një zonë pikniku për të pushuar. Mirador El Salto është afër Saucelle, për të qenë në gjendje të shohë Arribët dhe digën. Penedo Durao Viewpoint është në Freixo, në Portugali, dhe ka pamjet më të mira të parkut natyror.

Lundrime në lumë

Lundrime në lumë

Një nga përvojat që rekomandohet më shumë në Arribes del Duero është merrni një dalje në det të shkëlqyeshëm në lumë për të shijuar ato kanione dhe pamje të privilegjuar të tyre. Lundrimet mund të merren nga pika të ndryshme. Lundrimi Fermoselle niset nga Bemposta në Portugali. Lundrimi mjedisor Arribes del Duero niset nga Stacioni Biologjik Mjedisor Miranda do Douro dhe është një nga më të rekomanduarit. Lundrimi i lumit Vilvestre ndodhet në zonën e La Barca, disa kilometra nga Vilvestre. Këto janë tre pikat për të parë këto peisazhe në një lundrim lumor.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*