Arsyet për të shijuar një udhëtim në Irlandë

Irlandë

Irlandë Shtë një vend që tërheq shumë, jo vetëm për imazhin e tij për qytetet antike, kodrat e gjelbërta dhe kështjellat e mëdha prej guri, por për kulturën e tij dhe për gjithçka mund të zbulojmë në një udhëtim në Irlandë. Pa dyshim, është një nga destinacionet që ne do të dëshironim të shijonim së shpejti, dhe nëse keni mundësi, mos harroni ta vizitoni, sepse Irlanda ka shumë për të ofruar.

Irlanda, e njohur si Ishull smeraldShtë një vend shumë mikpritës, për kulturën e tij dhe për njerëzit e tij. Dhe pa dyshim që do të kemi shumë për të bërë me të. Pavarësisht nëse përqendrohemi në qytetet e tij ose vendosim të humbasim në qytetet e bukura në bregdet ose në brendësi, përvoja do të jetë e pabesueshme. Dhe nëse ju pëlqejnë peizazhet që ju marrin frymën, do të keni një arsye më shumë për të shkuar në kërkim të biletave për tu ulur në Irlandë.

Qytetet e saj argëtuese

Qytetet Irlandeze

Të udhëtosh në Irlandë nuk ka të bëjë vetëm me humbjen në fushat e gjelbërta dhe boshllëkun në shkëmbinjtë e bukur përgjatë bregdetit. Të udhëtosh në këtë vend do të thotë gjithashtu të zbulosh qytete moderne ku ka shumë nga historia e Irlandës, siç ndodh në Dublini, kryeqyteti. Pa dyshim, ky është një nga destinacionet thelbësore, dhe ky qytet i bukur na befason në çdo hap. Zonat e vjetra, pub-et në stilin më tipik irlandez në Temple Bar ose fabrikën e madhe të birrës Guinness. Dublini ka shumë për të ofruar, dhe mbi të gjitha ka reputacionin e një qyteti shumë të gjallë dhe të gjallë, prandaj mos e humbni mundësinë për ta vizituar atë plotësisht. Dhe megjithëse ky është qyteti i tij më i rëndësishëm, ka edhe të tjerë që ia vlen të shihen, të tilla si Galway, Cork, Belfast ose Killarney.

Partitë kaq origjinale

Edhe pse ka siguri që do të ketë më shumë parti, ne duhet të nënvizojmë një që po bëhet ndërkombëtare. Ne i referohemi festës kombëtare të Irlandës, Shën Patriku, e cila festohet në 17 Mars në të gjithë vendin, me të gjitha llojet e ngjarjeve, paradave dhe festave. Nëse mund të bëni që datat e udhëtimit të përkojnë me këtë festë argëtuese, në të cilën gjithçka është veshur me të gjelbërt, mos e humbni, sepse gjithkund ka një aheng. Sigurisht, duhet të kemi parasysh se gjatë këtyre datave të festave kombëtare gjithçka është shumë më e shtrenjtë, sidomos akomodimi, sepse askush nuk dëshiron ta humbasë këtë festë.

Pubet dhe birra e saj

Pijet irlandeze

Si në Angli ashtu edhe në Irlandë mund të shohim traditën e pub-e me prekje të vjela ose të vjela, me një sharm të vështirë për tu përputhur. Këto baret janë kudo në qytete, madje edhe në qytete, sepse nuk është kurrë një kohë e keqe të provoni një lugë birrë të errët ose një tigan të urisë, pasi nuk duhet të harrojmë se kjo pije e distiluar e ka zanafillën këtu. Kur mbërrini në pubet, mund të habiteni nga numri i birrave për të zgjedhur, si në pubet në Londër, dhe ekziston një kulturë e shkëlqyer e kësaj pijeje. Nëse e keni të vështirë të zgjidhni sepse nuk i njihni markat, mund të pyesni irlandezët, pasi thuhet se janë njerëz shumë miqësorë dhe të afërt, dhe ata nuk do të humbin mundësinë të ekspozojnë njohuritë e tyre në lidhje me birrën. Dhe nëse keni mundësi, mos harroni të vizitoni fabrikën Guinness në Dublin për të provuar këtë birrë.

Kështjellat antike

Kështjellat e Irlandës

Në Irlandë ka shumë kështjellat për tu vizituar. Në fakt, mund të bëhej një itinerar për të vizituar më të rëndësishmit dhe sigurisht që do të ishte një udhëtim i gjatë. Në realitet ka më shumë se 300 kështjella, disa të ruajtura shumë mirë dhe akoma të banuara dhe të tjera që sot janë në rrënoja, por ende në këmbë. Disa nga më të rëndësishmet janë ajo e Malahide, e cila thuhet se ka fantazmën e vet, atë të Dunluce, me pamje të bukur të shkëmbinjve, ose atë të Blarney, në të cilën nëse puthim gurin do të marrim dhuratën e elokuencës. Pa dyshim, ka kështjella interesante për të shkruar një libër, dhe në to jo vetëm kalaja është interesante, por ndonjëherë edhe peisazhet e bukura që i rrethojnë dhe që zakonisht ruhen, në mënyrë që vizitorët të imagjinojnë se si ishte ai vend më parë qindra vjet.

Peisazhet e bukura

Peisazhet e Irlandës

Megjithëse udhëtimi në qytete si Dublini është një ide e shkëlqyeshme për shkak të asaj se sa mund të shohim brenda një kohe të shkurtër, e vërteta është se Irlanda ka peisazhe të pabesueshme që nuk duhet t'i humbasim. Një ide e shkëlqyeshme është të merr nje makine me qera dhe vizitoni vende të ndryshme, pa nxitim dhe pa njohur qytete të vogla dhe komode. Bregdeti, me shkëmbinjtë e tij të mëdhenj, është një nga vendet kryesore që turistët zakonisht shkojnë, por edhe në brendësi, me fushat e tij të mëdha të gjelbërta, ne mund të shijojmë peisazhe të pabesueshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*