Arsyet për të udhëtuar në Andaluzi dhe për të qëndruar për të jetuar

Të gjithë, kush tjetër dhe kush më pak, ne kemi një vend në të cilin na pëlqen të ikim herë pas here. Ne i quajmë këto vende "shenjtëroret" tona, ku i karikojmë bateritë kur i kemi gjysmë ose pothuajse bosh. Ato janë si ato cepa të energjisë që na transmetojnë paqen, tek të cilat ne gjithmonë duam të kthehemi dhe në të cilat, nëse do të mund të qëndronim dhe të jetonim pa hezitim.

Unë sigurisht që kam një nga ato vende, dhe për fatin tim të mirë, përputhet si me vendin e lindjes ashtu edhe me vendbanimin tim: Andaluzi. Mund të jetë një artikull disi subjektiv për shkak të këtij fakti, por pak gjëra nuk janë… Dhe nëse nuk i besoni arsyet për të udhëtuar në Andaluzi dhe për të qëndruar për të jetuar atje, çfarë do t'ju them, ejani të vizitoni dhe të shihni vetveten

Një nga një, arsyet e mia

 1. Andaluzia ka një nga brigjet spanjolle ku janë shumë nga plazhet më të mira në Spanjë: Oqeani Atlantik dhe Deti Mesdhe lajnë rërat e tij, të imët dhe të bardhë në perëndim dhe shkëmbor shkëmbor në lindje. Prandaj, është e lehtë të ecësh nëpër Huelva, Malaga, Cádiz (vetëm për të përmendur tre) dhe të marrësh një erë të pasur të detit ... Për ata prej nesh që kemi lindur në valë, të kesh detin afër është si një "shpëtim ".
 2. Për gëzimin e njerëzve të saj. Sepse ne jemi njerëz me një karakter të hapur, të këndshëm dhe komunikues. Sepse nëse humbni në një rrugë të ngushtë ose nuk e dini se ku është pika ku duhet të shkoni, ne nuk do të kemi kohë për t'ju drejtuar dhe për t'ju ndihmuar ...
 3. Për të tijat mot i mrekullueshemMegjithëse, të them të drejtën, në mes të gushtit do të kaloni pak kohë keq: shumë nxehtë rreth orës dy ose katër të pasdites. Por mos u shqetësoni, netët zakonisht janë të freskëta, veçanërisht në zonat bregdetare, ku zakonisht ka pak ajër detar që shkëlqen dhe freskon atmosferën.
 4. Për shkak të kulturës së pasur që kemi. Për shkak se ka shumë popuj që kanë kaluar këtu (fenikas, romakë, arabë, ...) duke lënë gjurmët e tyre historike vit pas viti dhe ju nuk do të kishit vend as në gjysmë viti për të udhëtuar nga fundi në fund të gjithë Andaluzisë duke parë të gjitha e saj madhështore monumente dhe ndërtesa të njohura (Xhamia e Kordobës, La Giralda në Sevilje, Alhambra në Granada, etj, etj.).
 5. Sepse kemi të kundërtën e detit: gjithashtu ne kemi male dhe dëborë në qytetin e mrekullueshëm të Granadës. Nëse ju pëlqen skijimi dhe sportet në dëborë në përgjithësi, këtu në Andaluzi nuk do të duhet ta privoni veten prej saj. Ju keni vendpushimin e skive në Granada, i cili vit pas viti është i mbushur me banorë dhe turistë.
 6. Sepse kemi natyra e gjallë, ashtu si Parku Natyror Doñana, ku mund të shohim specie të mbrojtura si rrëqebulli dhe shumë të tjerë si flamingot dhe një larmi e madhe zogjsh, drerësh, lepujsh, gjarpërinjsh, etj.
 7. Shuma e qytete të bukura që kemi kaq shumë në fushën e bregdet si në vargmal i thepisur. Nuk do të kishte hapësirë ​​në këtë artikull për t'i përmendur të gjithë, prandaj ju ftojmë të vizitoni Andaluzinë dhe t'i zbuloni ato vetë.
 8. Për të tijat gastronom: Çdo qytet i Andaluzisë ka pjatat e tij tipike të vendit, dhe cila prej tyre është më e pasur dhe më e shijshme! Ju nuk mund ta vizitoni Andaluzinë dhe të largoheni pa provuar proshutën e saj, luleshtrydhet, vajin e ullirit, ançuinë, kokinat, karkalecat, verërat e saj ... Ne kemi shumë Yjet Michelin midis nesh. Dëshironi të dini disa emra? Kisko Garcia, Abantal, La Costa, Skina, ndër të tjerët.
 9. Sepse për të pasur madje kemi një copë shkretëtirë, në qytetin e Almería, i cili ka shërbyer si vendndodhje për shumë skena nga filma dhe seriale, siç është e famshmja "Loja e froneve" për të përmendur vetëm një dhe aktuale që pothuajse të gjithë e dimë.
 10. Për perëndimet e tij të mrekullueshme të diellit, nga drita brenda Santa Konkretisht, ajo zgjat pak më shumë dhe qielli i saj rozë në perëndim të diellit është një kënaqësi e vërtetë për sytë. Kjo nuk është sepse është qyteti im, por ka perëndimet e diellit më të bukura Unë kam parë në jetën time (deri më tani).
 11. Për të tyre panaire dhe ahengje. Sepse si të gjithë të tjerët, ne gjithashtu dimë të argëtohemi dhe kemi momentet tona të kohës së lirë. Shumë nga panairet tona, nëse jo shumica, janë midis pranverës dhe verës, për shkak të klimës së mirë. Kaloni tek ata dhe argëtohuni si një andaluzian më shumë.
 12. Sepse këtu lindi flamenco, sepse këtu është djepi i tij. Dhe siç e dimë të gjithë, është një zhanër muzikor që ka kapërcyer kufijtë, madje duke arritur Japoninë. Nëse ju pëlqen flamenko dhe dëshironi ta shijoni atë, ne ju rekomandojmë lagjet e Granadës ose Jerez de la Frontera, në Cádiz… Atje mund të merrni frymë arti.

A duhet vërtet t'ju japim më shumë arsye për të vizituar Andaluzinë? Ato janë më se të mjaftueshme por nuk janë të gjitha! A guxoni të zbuloni vetë ato që mungojnë?


6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Unë punoj purite dijo

  Nëse është për të vizituar apo kaluar verën ndoshta. Por unë tashmë kam shkuar të jetoj dhe ti vdes nga neveri. Nuk ka seriozitet në punë, nuk ka seriozitet në asgjë, ka shumë shishe dhe më shumë zorron. Jo e përshtatshme për ata që kanë pak para. të Evropës në raportin PISA dhe rajoni më i mbushur me hajdutë.

 2.   Alice dijo

  Në të vërtetë, është shumë e bukur, por njerëzit janë miqësorë vetëm nëse shkon si turist. Atëherë ata janë njerëzit më të këqij që kam hasur ndonjëherë. Abuzivë, hajdutë, të vrazhdë, dembelë. Unë nuk ju rekomandoj të jetoni nëse doni cilësi të jetës dhe qetësisë.

 3.   Ernesto dijo

  Sa andaluzian artikulli bie i shkurtër, por është normal, nuk mund të përfundojë kaq shumë. Sa për perëndimin e diellit, unë preferoj Cádiz (malet e tij dhe fshatrat e bardha gjithashtu kanë munguar).

  Lidhur me komentet. Të them që andaluzianët janë hajdutë dhe dembelë më duket se po them shumë. Unë kam punuar me njerëz nga rajone të tjera dhe kam hasur më shumë hajdutë sesa këtu, por që andej të gjithë janë. të mendosh se disa miliona janë si ato që kemi njohur në një qytet apo qytezë është t'i bësh ata ta shikojnë atë.

 4.   nohemi dijo

  E gjithë Andaluzia është e bukur pasi që jam nga atje, mendoj se ka një mungesë të madhe respekti dhe kulture për të thënë këto gjëra për Andaluzinë, këtu ju bëni shishe, ahengje, ngjarje, etj, sepse nuk keni pse të jeni gjithmonë të hidhur dhe për një pak ndërsa është shumë mirë të shkëputeni dhe puna është e vërtetë por pothuajse të gjitha vendet janë të njëjta ose më keq

 5.   Andrea dijo

  Njerëzit e Andaluzisë janë unikë në trajtimin, lumturinë dhe komunikimin e tyre. Unë kam lindur në Madrid dhe pata fatin të kaloja sezone të vogla në Malaga me fëmijët e mi. Ai qytet mikpritës më dha paqe dhe gjithçka që na bëri të lumtur atëherë.
  Më mungon bluja e qiellit të saj dhe përkëdhelja e ujërave të saj. Nuk do të kishte vend më të mirë për mua. Nëse duhet të mbyll sytë

 6.   Majk dijo

  Isha në Sevilje për 8 muaj dhe ishte e mrekullueshme. Pastaj udhëtoni nëpër komunitet, i cili është i bukur. Hajdutët dhe kjo, nuk e di, nuk i kisha ato probleme, në fakt mendoj se kishin frikë nga unë, do të ishte për shkak të gjatësisë sime .. Tani e di që dua të jetoj përsëri atje, por si ? Nuk e di nëse ia vlen të përpiqesh të gjesh një punë, nëse nuk ka ndonjë medium spanjoll siç do të ketë për mua? Këtu ku jam nuk më pëlqen, thjesht nuk përshtatem dhe ndihem sikur jam në të njëjtin vend dhe vitet kalojnë. Do të doja të kisha lindur në Andaluzi. Thjesht pozicioni i saj, gjeografia, ekziston një energji e madhe jetësore. Për sa i përket klimës, unë preferoj që 3 muaj të duroj nxehtësinë sesa 10 muaj të ftohtë, dhe në shumë raste shiu dhe vranësira që nuk ndalen. Shpresoj të më zhvendosë shpejt në tokën që mbaj në zemrën time - Andaluzia ime.