Arsyet për të humbur në Bregun Perëndimor Andaluzian (I)

Kënetat e Odielit

Fluturimi mbi Marismas del Odiel

Do të më mungonin linjat në këtë hapësirë ​​për të përshkruar në detaje bukuritë, si peisazhin ashtu edhe arkitekturën, që mund të mendosh në Andaluzia PerëndimoreKjo është arsyeja pse ne do të bëjmë një turne të gjatë në bregdetin dhe rrethinat e tij dhe për të gjitha gjërat e rëndësishme që mund të shijojmë atje.

Bregu perëndimor i Andaluzisë është një nga më të vizituarit në Spanjë. Në të marrin pjesë njerëz lokalë nga zona të vetë qytetit, si dhe nga qytete fqinje si p.sh. Sevilla o Cordova. Ajo është gjithashtu shumë e vizituar nga udhëtarët e huaj që dynden në brigjet e tij për të shijuar kushtet e mrekullueshme klimatike të vendit, dhe më shumë tani që në Huelva merren lundrime nga pothuajse të gjitha pjesët e botës.

Ato nuk janë të domosdoshme, por këtu do t'ju japim disa arsye për të humbur në Veri Bregu Perëndimor Andaluzian (I). Nesër të Dielën, ne do të botojmë pjesën e dytë të këtij turneu të mrekullueshëm.

Turne bregdetar

Andaluzia e larë nga Atlantiku ofron tërheqje të panumërta për vizitorin. Nga Ayamonte në Tarifa, i gjithë turizmi aktual është i shkrirë me një numër të madh monumentesh që historia ka lënë ndër vite për këto toka.

Ne e filluam këtë turne në Ayamonte, i cili mori titullin e qytetit në 1664 nga dora e Fernando IV. Emri Ayamonte vjen nga Greqishtja 'Anapotamon' (në lumë), i cili na tregon shumë për moshën e tij. Megjithëse marrëdhëniet me fqinjët tanë Portugezë janë mjaft të përzemërta, ka shumë rivalitet kur bëhet fjalë për t'u ofruar udhëtarëve produktet më të mira me çmime të mira. Nëse dëshironi të kaloni Ayamonte për të vizituar Portugalinë, gjëja e parë që do të gjeni është Portugeze Algarve, gjithashtu shumë i vizituar për plazhet e tij të pabesueshme, veçanërisht në sezonin pranverë-verë.

Plazhi Isla Canela (Ayamonte)

Fotografi nga Juan José Jiménez R.

En ayamonte ne mund të gjejmë relike të vërteta historike, të tilla si Kisha Famullitare e El Salvadorit, ndërtuar në 1440, dhe atë të Zoja e dhembjeve, nga 1576, si dhe kishë-manastir i San Franciskos, me karakteristikat Mudejar. Gjithashtu paradori kombëtar Costa de la Luz, i ndërtuar mbi rrënojat e kalasë mesjetare, ofron një pamje panoramike të pabesueshme të Algarve dhe Isla Canela, plazhi më i afërt dhe qendra kryesore turistike në verë.

Nëse vazhdojmë në lindje, së shpejti do të takohemi në Ishulli Christina, në portin e të cilit një korrje e larmishme e ushqim deti dhe peshk. Peshkimi në Isla Cristina është një nga aktivitetet kryesore ekonomike të popullatës që jeton atje dhe jetimi i një tregu peshku (ankand peshku) pranë një eksperti mund t'ju sjellë më pranë shpirtit detar të qytetit. Isla Cristina është gjithashtu e njohur për karnavalin e saj dhe për dashurinë e qytetarëve të saj, njerëzit njerëzorë dhe miqësorë.

Ishulli Christina

Ishulli Christina

Nëse shkojmë në Huelva, gjatë rrugës do të takohemi lepe, ai qytet i njohur më mirë për shakatë e tij sesa për larminë e madhe të produkteve që na ofron. Lepe është qendra e prodhimit të luleshtrydheveeksportet në të gjithë Evropën Perëndimore. Pasuria që sjell kjo kulturë pasqyrohet në Antillnjë qendër turistike verore që i ofron vizitorit gjithçka që ata mund të dëshirojnë për pushimin e tyre. Dhe është plotësisht "e ndaluar" të kalosh nëpër ndonjë nga fshatrat e parë deri më tani dhe të mos hani karkaleca të mira të bardha ose kokaina me verë në një bar tapas. Janë të shijshme!

Antilla

Antilla

Nëse ndjekim grykën e lumit, do të gjejmë El Rompido, në ujërat e të cilit sporte të tilla si Vela, windsurf ose peshkimi rekreativ. Ajo ka një pyll me pisha bregdetare përreth tij që i jep peizazhit një tërheqje unike. Pisha me pisha që zbukuron Laguna del Portil, e shpallur një rezervat natyral për vlerën e tij të jashtëzakonshme ekologjike dhe peizazhit.

Punta Umbría dhe Marismas del Odiel

Disa kilometra të tjerë dhe mbërrijmë në Punta Umbría, një vend detar dhe qendër turistike ekselencë e kryeqytetit Huelva në muajt e verës. Të shkosh në Punta Umbría në verë do të thotë të takosh shumë njerëz, vende të shkëlqyera për kohën e lirë, parkim të vështirë dhe plazhe të shkëlqyera për t'u shkëputur nga gjithçka dhe për të pushuar për disa ditë me pushime. Plazhi i tij më i vizituar dhe më i ngarkuar është Los Enebrales dhe bari i tij më i mbushur me njerëz "El Mosquito", ku mund të shijoni plazhin ndërsa dëgjoni të gjitha llojet e muzikës, veçanërisht qetësimin.

Nëse vazhdojmë të përshkruajmë Marismas del Odiel Ne do të themi se është mjaft një shfaqje që mund ta shihni nga e njëjta zonë urbane e qytetit të Huelva. U shpall Las Marismas Rezerva e Biosferës nga UNESCO dhe është një vend kalimi, si dhe një vend fole për çafkat dhe lejlekët midis specieve të tjera, rreth 30.000. Ju mund ta vizitoni këtë vend me anë të një anijeje udhëzuese dhe duhet të kompletohet me turneun e digës Juan Carlos I, e cila u ndërtua si një mbrojtje e portit të Huelva. duke shkuar në det 10 km. Nëse është verë dhe dëshironi të shijoni një banjë mund ta bëni edhe në plazhin e saj të njohur si Bregu i detit. Isshtë plazhi i vetëm në kryeqytetin Huelva (të tjerët ndodhen në qytete bregdetare) dhe megjithëse aktualisht është më i kujdesshëm falë shërbimit të vullnetarëve që herë pas here e pastrojnë atë, për shumë vite ai është lënë pas dore nga të dy Këshilli i Qytetit dhe nga banjot që pushojnë atje gjatë muajve të verës.

Distrikti i Punës (Huelva)

Distrikti i Punës (Huelva)

Nëse jeni në qytetin e Huelva, mund të vizitoni nga Katedralja e La Merced, derisa Kisha e Konceptimit, zbukuruar me Piktura Zurbarán; Lagja e Punëtorëve e njohur edhe si Lagja e Anglezëve që i bëri këto gjatë viteve të shfrytëzimit të minierave Rio Tinto (Rio Tinto Company); të Muzeu Krahinor e cila është gjithmonë plot me antike, relike, ekspozita fotografike dhe piktura.

Ndër manifestimet kulturore të Huelva, Festivali Ibero-Amerikan i Filmit (në nëntor) dhe Festa e Kolumbisë (fundi i korrikut, fillimi i gushtit).

Pjesa e parë e këtij udhëtimi të pabesueshëm përfundon këtu. Nesër mos harroni pjesën e dytë me pak më shumë Huelva dhe me gjithë Cádiz në shkëlqimin e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*