Aushvic, tmerri i historisë

 

Një nga mësimet që Luftës së Dytë Botërore ka të bëjë me atë se sa e tmerrshme mund të jetë urrejtja njerëzore, diskriminimi, ksenofobia. Më shumë se 70 vjet pas përfundimit të një lufte të tillë, bota nuk duket se e ka mësuar mësimin e saj. Auschwitz a është aty për tu kujtuar.

Sigurisht që nuk është një shëtitje e zakonshme turistike, aq më pak argëtim, por mendoj se ka fuqinë të na vendosë në bosht. Kur ankohemi për fqinjët, emigrantët, njerëz të ndryshëm, kur siklet kthehen në bezdi dhe zemërim, atëherë duhet të kujtojmë historinë që të mos biem përsëri në të njëjtin tmerr.

Auschwitz

Gjatë Luftës së Dytë Botërore Gjermania pushtoi shumë kombe të Evropës dhe një prej tyre ishte Polonia. Makineria naziste prodhoi tanke, aeroplanë, nëndetëse dhe bomba dhe në të njëjtën kohë asgjësoi miliona njerëz në mënyrën më të rregullt dhe të detajuar të mundshme. Kjo është ajo që Kampet e vdekjes dhe më e njohura ishte Aushvici.

në të vërtetë lindi si një fushë e vetme dhe përfundimisht u bë një kompleks nga tre: Auschwitz I, Auschwitz II - Birkenau and Auschwitz III - Monowitz, të cilave u shtuan edhe disa dhjetra të tjera, me karakter inferior ose vartës. Ky kompleks është në Poloni, rreth 43 kilometra Krakov. Sot vlerësohet se gllabëroi më shumë se një milion njerëz nga tre milionët dhe diçka që kishte fatin e keq të rrëzohej atje.

Kampet e përqendrimit dhe të shfarosjes ato kontrolloheshin nga SS, Schultztaffel ose kllapa mbrojtëse, një organizatë ushtarake, policie dhe sigurie që ishte në shërbim të Partisë Nacional Socialiste dhe, me luftën, veproi në të gjitha territoret e okupuara. Me qetësi mund të mendoni për një lloj inkuizicioni.

Aushvic I ishte qendra administrative të kompleksit nëpër të cilin kaluan dhe në të cilin vdiqën jo vetëm hebrenjtë, por edhe disidentët politikë, punëtorët ose ciganët. Ideja për ndërtimin e kampit erdhi nga Himmler, një anëtar i rangut të lartë i SS që nga viti 1925. Ai emëroi komandantin e tij të parë, Rudolf Hoss, në krye të kampit të ri që nga viti 1940.

Kjo fushë është ndërtuar në qytetin e Aushvicit, në Heshtjen e Lartë, një zonë që duhej t'i lihej Polonisë me nënshkrimin e Traktatit të Versajës. Ajo ishte e banuar nga rreth 1400 njerëz dhe shumica ishin hebrenj. Objektivi i parë i fushës ishte të nënshtronte popullsinë dhe ta shndërronte atë në punë.

Të burgosurit e parë ishin pak më shumë se 700 aktivistë politikë polakë të cilët mbetën nën vështrimin e kriminelëve gjermanë të sjellë posaçërisht Kapos, kapot, të burgosurit e veçantë që përmbushin funksionet administrative dhe të kontrollit.

Hebrenj, politikanë polakë, homoseksualë, të burgosur të zakonshëm, të gjithë ranë këtu. Shifra fluturonte gjithmonë midis 13 dhe 16 mijë njerëz megjithëse në vitin 1942 kishte rreth 20 mijë të burgosur. Ata kanë punuar nga lindja deri në perëndim të diellit fabrika e armëve dhe për shkak të kushteve të tmerrshme shëndetësore dhe ushqimore vdekshmëria ishte gjithmonë e lartë. Natyrisht, më vonë vdekjet do të shtoheshin me qëllim, për shkak të dhomat e gazit që u instaluan pas vitit 1941.

Në Aushvic I kishte edhe disa laboratorë, njëri bujqësor dhe tjetri përgjegjës hulumtimi njerëzor nga Dr. MengeleDhe sikur të mos mjaftonte kjo, një shtëpi publike që përdorej nga të burgosurit e privilegjuar dhe që i përdorte të burgosurit si prostituta ishte një tmerr i tillë.

Do por parte Aushvici II - Birkenau është ai për të cilin të gjithë mendojmë kur flasim për Aushvicin. Hereshtë këtu që mijëra hebrenj dhe ciganë u mbyllën dhe u shfarosën. Isshtë rreth tre kilometra nga e para dhe kishte disa seksione. Ajo erdhi për të strehuar njëqind mijë njerëz. Këtu nuk punoni, këtu u shfarosët dhe kjo është arsyeja pse kishte katër krematoriume me dhoma gazi se ata mund të gazonin 2.5900 njerëz në turn.

Njerëzit vdiqën shpejt dhe pasi kontrolluan trupat për të hequr copat e arit, ata shkuan në krematorium. Gjithçka si në një fabrikë, hap pas hapi. Kaq shumë njerëz kaluan këtu saqë kishte ditë kur furrat nuk mjaftonin dhe trupat duheshin djegur në zjarre.

Aushvici II - Monowitz Ishte një nga fushat dytësore dhe lidhej me kompaninë IG Farben për prodhimin e gomës sintetike dhe karburantit të lëngshëm. Të sëmurët ose më të dobëtit u referuan në kampet e tjera për ekzekutimin e tyre dhe kështu rotacioni ishte i përhershëm.

Numrat që na jep historia flasin për çfarë pak më shumë se një milion njerëz vdiqën këtu dhe kjo 90% e tyre ishin hebrenj. Polake, Hungareze, Franceze, Hollandeze, Greke, Gjermane Austriake dhe Hebrenj nga shume kombe te tjera te okupuara nga Nazistet, si dhe te burgosur Sovjetik dhe Cigan. Dhe një gjë më shumë: vetëm të burgosurit e Aushvicit ishin tatuazh.

Vizitoni Aushvicin

Ju mund ta bëni atë në një turne e cila sot është rreth 40 euro me transferim, hyrje në fusha dhe udhëzues të specializuar, ose gjithashtu ju mund të shkoni vetë me tren ose makinë. Me tren mund të arrini në stacionin Oswiecim, i cili është më i afërti, dhe nga këtu të merrni një taksi ose një autobus lokal. Me autobus nga i njëjti stacion qendror në Krakov që lidhin kryeqytetin me fushat direkt.

 

Kompleksi i golfit është i hapur çdo ditë nga ora 7:30 e mëngjesit deri në 2 ose 7 pasdite, varësisht nga koha e vitit. Për vizitën, këshillohet të bëni rezervime duke hyrë në faqen përkatëse të internetit (visituschwitz.org) dhe të zgjidhni ditën tuaj të vizitës. Pasi ta zgjidhni, mund të rezervoni turneun në gjuhë të ndryshme. Ju keni atje vendet që janë në dispozicion në grupe dhe orarin. Për shembull, një vizitë me një udhëzues në Spanjisht për 25 majin e ardhshëm, të shtunën, kushton 60 zloty, rreth 14 euro.

Turi i përgjithshëm është nga dy orë e gjysmë në tre orë e gjysmë, ka turne studimi dhe vizitat individuale mund të zgjasin deri në tre orë e gjysmë. Nëse do të dëshironi një udhëzues, atëherë duhet të bëni kërkesën dhe të rezervoni të paktën pesë ditë përpara. Ka ekspozita të përhershme në kompleks, prandaj është një ide e mirë të planifikoni vizitën tuaj.

edhe ka një muze dhe një memorial. Muzeu është i vendosur në periferi të qytetit të Oswiecim, në rrugën nacionale 933, dy kilometra nga stacioni i trenit dhe mund të arrihet me autobus. Hyrja në kopshtet përkujtimore është falas, por duhet të rezervoni hyrjen në faqen e internetit. Përdorimi i udhëzuesve ka një akuzë, padyshim. Nga ana tjetër, rrethinat e Aushvicit I dhe II gjithashtu mund të vizitohen me kohën e secilit prej nesh.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*