Badalona

Badalona ka veçorinë e të qenurit një nga ato lokalitete të zhytura nga zgjerimi i një qyteti të madh, në rastin e tij Barcelona. Sidoqoftë, ajo vazhdon të jetë një komunë e pavarur dhe qyteti i katërt më i populluar në të gjitha Katalonjës.

Për më tepër, origjina e saj daton që nga antikiteti më absolut, siç tregohet nga Iberian dhe Layetan mbetet të zbuluara në mjedisin e tyre. Megjithatë, ajo u krijua si një qytet nga romakët rreth vitit 100 para Krishtit nën emrin e Baetulo. Në fakt, qyteti gjithashtu ka një nga trashëgimitë më të rëndësishme të epokës Latine në Spanjë. Nëse doni të dini më shumë rreth Badalona, ​​ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Çfarë të shohësh në Badalona

Pikërisht mbetjet romake janë një nga atraksionet më të mira të qytetit katalanas. Dhe, pranë tyre, plazhe të mrekullueshëm, parqe të bukura dhe një grup të mirë monumentesh. Ne do të vizitojmë të gjitha këto vende me interes.

Pont del Petroli, një simbol i qytetit

Pont del Petroli

Fabrika Pont del Petroli dhe Anís del Mono

Kjo urë këmbësore, e cila shkon 250 metra në det, aktualisht është një nga ato stemat nga qyteti katalanas. Wasshtë ndërtuar në vitin 1965 që cisternat e mëdha të naftës të linin ngarkesën e tyre në tanket e ndërtuara për këtë qëllim.

Si një kuriozitet, ne do t'ju tregojmë se ura do të prishej në 2001, por ajo u shpëtua nga prishja nga një grup njerëzish nga Badalona i udhëhequr nga pasticeri. Josep Valls. Aktualisht, është një zonë e shkëlqyeshme për tu praktikuar zhytja në ujë dhe, mbi të gjitha, që ju të shëtisni duke shijuar perëndime të mrekullueshme të diellit.

Manastiri Sant Jeroni de la Murtra

Sant Jeroni de la Murtra

Manastiri Sant Jeroni de la Murtra

Këtë manastir do ta gjeni në anën tjetër të autostradës. Shtë një nga bizhuteri gotike të provincës së Barcelonës. Ndërtimi i tij i parë daton nga shekulli i XNUMX-të, edhe pse më vonë u zgjerua duke shtuar manastirin, një kishë, kuzhinat dhe një bodrum. Ajo gjithashtu thekson një kulla mbrojtëse e cila u përdor për të parandaluar sulmet e piratëve nga bregu.

Industriale La Badalona

Fabrika e Anís del Mono

Brenda fabrikës Anís del Mono

Qyteti katalanas gjithashtu ju ofron një trashëgimi të gjerë industriale të falsifikuar kur u zhvillua në këtë kuptim gjatë shekullit të XNUMX-të. Ndër këto ndërtesa spikat fabrika e vjetër e Anís del Mono, i cili sot është një muze në lidhje me përpunimin tradicional të kësaj pije.

Vlen gjithashtu të vizitohet fabrika e Ndërmarrjes Ndihmëse të Tregtisë dhe Industrisë, një ndërtesë moderniste e ndërtuar në 1899 nga Jaime Botey i Garriga, i cili ishte gjithashtu kryetar i qytetit. Ndërtesa duhej të destinohej për në muze komik. Sidoqoftë, projekti është ndaluar përkohësisht.

Parqet, mushkëritë autentike të gjelbërta të Badalona

A mund të parkojë Solei

Parku Can Solei i Ca l'Arnús

Një nga atraksionet më të mira të qytetit katalanas është numri i tij i madh i parqeve. Nje total prej 96 hektarë të qytetit janë zona të gjelbërta dhe mushkëri autentike për banorët e tij. Midis tyre A mund të parkojnë Solei dhe Ca l'Arnús. Ky kopsht botanik autentik gjithashtu ka një liqen dhe një kështjellë të vogël, kulla të tilla si ajo e shikoj dhe ujë dhe madje edhe një shpellë.

Së bashku me këtë, parqet e tjera në qytet janë atë të Turó d'en Caritg, që ndodhet në një kodër; ai nga Montigalá, perfekt për një shëtitje; atë të Gran Sol, me disa specie aziatike; ai nga Nueva Lloreda, me pajisje sportive, dhe ai nga Casa Barriga.

Plazhet

Plazhi Barca María

Plazhi Barca María

Qyteti ka pesë kilometra plazhe që kanë kushtet më të mira që ju të shijoni një banjë dhe me pajisjet më të kompletuara në mënyrë që vizita juaj tek ta të jetë e rehatshme. Ndër këto, ne do të përmendim plazhet të Barca María, del Cristall, të Peshkatarëve, të stacionit y de la Mora.

Lagja e Dalt de la Vila

Shtëpia Planas

Shtëpi Planas

Isshtë emri që i është dhënë qytetit të vjetër të Badalona, ​​për shekuj me radhë, qendra e vërtetë nervore e qytetit. Siç mund të mendoni, në të keni disa monumente me shumë bukuri. Midis tyre, mbetjet e amfiteatrit romak en Carrer de Les Eres.

Por mbi të gjitha, e çmuar kisha e Santa Maria, me një fasadë mbresëlënëse të Rilindjes dhe një këmbanë imponuese. Dhe, shumë afër tij, Torre Vella, një pallat i mrekullueshëm i tipit rezidencë që daton nga shekulli i XNUMX-të. Fasada e saj Plateresque dhe bodrumi i saj Gotik shquhen në këtë.

Më në fund, mos e lini pjesën e vjetër të qytetit pa parë shtëpitë e tij aristokratike në stilin Noucentista dhe Modernista. Për shembull, Ca l'Amigó, Mund Clapés dhe Shtëpi Planas.

Muzeu i Badalona

Muzeu Badalona

Pjesë të Muzeut Badalona

Ne tashmë ju kemi treguar për trashëgiminë e madhe arkeologjike të gjetur nën tokën e qytetit katalanas. Një pjesë e mirë e këtyre mbetjeve janë të ekspozuara në një muze mbresëlënës që ju transporton në rrugët e Baetulo në shekullin I para Krishtit.

Disa prej bizhuterive të shfaqura në afërsisht 3400 metra katrorë janë burimet e nxehtë, decumanus ose rruga kryesore dhe mbi të gjitha Venusi i Badalonës, një statujë 28 centimetra që daton nga koha e themelimit të qytetit.

Shtëpia e Delfinëve dhe Kopshti i Quinto Licinius

Shtëpia e Delfinëve

Shtëpia e Delfinit

Me hyrjen në muze ju gjithashtu fitoni të drejtën për të vizituar këto dy objekte. Shtëpia e Delfinit është gjithashtu nëntokësore dhe është emëruar pas të çmuarit mozaik delfini Ata zbukurojnë pellgun e tyre për të mbledhur shi. Ishte një gjë e madhe Domus Kulla romake me pothuajse tetëqind metra, megjithëse sot mund të shihni vetëm rreth treqind.

Shiko, ai Kopshti i Quinto Licinius mund te te zhgenjeje pak. Ajo që shihni sot është një lloj pishine që, në kohën e vet, duhet të ketë qenë plot me bimë dhe lule. Sidoqoftë, mund të merrni një ide se si ishte rekreacion virtual të ofruara nga objekti. Në këtë vend, Tabula Hospitalis, një lloj kontrate që konfirmoi Licinius i Pestë si mbrojtës i Baetulo dhe që mund ta shihni edhe në muze.

Aq e rëndësishme ishte e kaluara romake e Badalona, ​​saqë, çdo vit, qyteti zhvillon vendin Magna Celebratio, gjatë së cilës trupat latine ecin nëpër rrugët e saj dhe vendet e artizanëve të kohës vendosen në cepat e saj.

Si përfundim, kjo ju ofron shumë Badalona. Trashëgimisë së saj të rëndësishme romake ju duhet të shtoni monumente të çmuara, parqe të mëdha dhe plazhe të mrekullueshme. Nëse vizitoni këtë qytet, nuk do të pendoheni. Gjithashtu, nëse doni të përfitoni nga udhëtimi juaj për të kryer aktivitete të tjera, konsultohuni me tonë lista e parqeve më të mira të ujit në Katalonjë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*