Banja Archena

Po i afrohemi verës dhe shumë prej nesh organizojnë pushime. A mund të udhëtojmë jashtë vendit apo këtë vit duhet të qëndrojmë në vend? A pikturoni malet apo plazhin këtë vit? Do të jenë pushime të gjata apo vetëm disa ditë? Po sikur këtë vit të provonim disa burimet e nxehtë? Nëse zgjedhim burimet e nxehta, një mundësi e mirë është Banja Archena.

Burimet e nxehta Ata janë afër Alicante dhe Murcia dhe ata kanë qenë një destinacion spa shumë i popullarizuar në këtë pjesë të Spanjës për një kohë të zgjatur. Le ta njohim Archena Spa sot.

Banja Archena

Llixha është në juglindje të Spanjës, në provincën e Murcia, ngjitur me lumin Segura dhe në Parkun Natyror të Valle de Ricote. Kjo 80 kilometra nga Alicante dhe vetëm 24 nga Murcia kështu që të mund të largoheni dhe të kaloni disa ditë në ujë të nxehtë, duke pushuar.

Kjo banjë daton në histori sepse burimet e nxehta janë të vjetra. Duket se përdorimi i ujit të nxehtë nga kolonët filloi përsëri në shekullin e V para Krishtit, nga duart e Iberëve, dhe më pas zona u bë pjesë e rrugës tregtare që shkonte në kryeqytetin e Turdetanisë, Cástulo. Padyshim që romakët Ata e pëlqyen atë dhe ata janë përgjegjës për ndërtimin e llixhave të para.

Kjo është, me ndërtesa të dedikuara posaçërisht për kënaqësi dhe banjo. Kështu, arkeologët modernë zbuluan mbetjet e kolonave, një galeri termike, një hotel me dy kate, një depozitë uji të pijshëm që u përdor për ta shpërndarë më vonë, me hyrjen e tij akoma funksionale, mbetje të rrotave të ujit dhe madje edhe një nekropol.

Llixha është ende duke funksionuar dhe në Mesjetë ishte në duart e Urdhrit të Shën Gjonit të Jeruzalemit. Nga shekulli i gjashtëmbëdhjetë filloi të fitonte famë, atëherë rrugët janë përmirësuar dhe në shekullin e nëntëmbëdhjetë është se ajo miraton formën aktuale urbane, tipike për llixhat e asaj kohe, me disa hotele: Hotel Termas, Hotel Madrid dhe Hotel Levante, kazino ...

Vizitoni Spa Archena

Burimet e nxehta janë sinonim i ujërave të nxehta. Këtu uji është squfur, squfur, klor, natrium, kalcium, dhe buron në një temperaturë prej 52, 50 C të një pranvere të madhe. Uji këtu është unik për vetën e tij vetitë minerale fituar pas 15 mijë vjetësh nën tokë.

Këto ujëra të nxehtë janë një përkëdhelës për trupin, ato janë të shkëlqyera për të hequr qafe stresin dhe pushimin, përveç trajtimit të disa dhimbjeve të nyjeve ose zbutjes së lëkurës. Ato janë të mira për reumatizëm, gjendje mushkërish dhe dhimbje kockash gjithashtu. Padyshim që ne nuk mund të zhytemi në ujëra më shumë se 50ºC pa u djegur, kështu që temperatura mesatare është 17ºC. Nëse kësaj i shtoni se është një tokë me diell bukur me gati tre mijë orë Phoebus në qiell në vit… kjo është shumë mirë!

Archena është një kompleks kështu që gjëja më e mirë është të vish të qëndrosh në një hotel të brendshëm. Ka tre për të zgjedhur për një total prej 253 dhomash. Hotel Termas dhe Hotel Levante janë katër yje, ndërsa Hotel Leon Isshtë një kategori me tre yje.

Hotel Termas është i shekullit të 68-të dhe ka dekor neo-Nasrid me një kopje të Shatërvanit të Luanëve të Alhambrës të përfshirë. Ajo ofron WiFi falas në sallë pritjeje dhe qasje falas në kompleksin termik. Ajo ka XNUMX dhoma me banjo të plotë, TV me sinjale ndërkombëtare dhe mini bar. Ajo gjithashtu ka një dhomë ngrënie. Hotel Levante është i njëjti.

 

Hotel León gjithashtu ka qasje të drejtpërdrejtë në banjë, domethënë, nuk keni pse të largoheni nga hoteli për të shkuar në burimet e nxehta. Ka 117 dhoma që janë rinovuar kohët e fundit, në tre kate. Check-i është 3 pasdite dhe check-out është në 12, si në dy akomodimet e tjera.

Kompleksi përbëhet nga pishinat termike, qarku termik dhe gjithashtu trajtimet termike që ofrohen. Ka dy pishina të mëdha, një në natyrë dhe një në ambiente të mbyllura. Brenda keni shërbime hidro-termike me avionë uji, përrenj, ujëvara, xhakuzi dhe pishinë për fëmijë. Ekziston edhe një zonë plazhi, dhoma zhveshjesh, një snack bar. Galeria Termike është bërthama e vendit sepse aty është burimi dhe Hoteli Termik, aty ku ndodhet trajtime shëndetësore.

Këto trajtime përshkruhen nga specialistë mjekësorë në hidrologji (njohja e burimeve të nxehta terapeutike). Kështu, në menunë e trajtimit gjejmë hidromasazhe, dushe rrethore, avionë termikë, trajtime të frymëmarrjes, soba me lagështirë, trajtime me baltë, masazhe të ndryshme dhe ushtrime fizioterapie.

Ekziston një masazh i veçantë i quajtur masazh Archena që bëhet nën dushe me ujë termik dhe me baltë, për shembull, duke përmirësuar qarkullimin e kthimit dhe kontrakturat e lirimit. Balta është argjilë e përzier me ujë mineral në një temperaturë prej 45ºC. E aplikuar në nyje, ka një veprim anti-inflamator dhe analgjezik.

Nga ana tjetër ekziston një sektor i pagëzuar si Termachena i cili është një qark i vogël termik i përbërë nga një sobë me lagështi, një pishinë 37 ºC, dushe kontrasti termik, akull dhe kabina për fërkime të shkurtra manuale. Rezultati? Dukesh i çalë si një kukull lecke.

Pas vizitës tuaj në Archena Spa, ju mund të merrni me vete produkte të ndryshëm si suvenire: xhel banje, qumësht trupi, shampo speciale, ujë termal, qumësht pastrues, kremra kundër plakjes me qeliza staminale, serum havjar, pastrime fytyre dhe krem ​​dore.

Informacion praktik rreth Balneario de Archena:

  • Orari: E hënë deri të Dielën nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 9 pasdite (janar - 15 mars, nëntor dhe dhjetor); nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 10 (nga 16 Mars, Prill, Maj, Qershor, Shtator dhe Tetor); nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 12 të pasdites (korrik dhe gusht) dhe më 24 dhe 31 dhjetor nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 7 pasdite.
  • Çmimet: në data të caktuara çmimi është 14 euro për të rritur dhe 22 për pushime. Datat e tjera kushtojnë 12 euro nga e hëna në të premte dhe në fundjavë 18 euro dhe ditët e tjera, përkatësisht 16 dhe 22 euro. Kontrolloni faqen e internetit për këto data. Çmimi i Qarkut Termik është 25 euro gjatë ditëve të javës dhe 35 të shtunave dhe të dielave. 30 euro për ata që po qëndrojnë në banjë.
  • Ka paketa me akomodim dhe pa akomodim. nga 48 euro ju mund të shijoni një ditë me një masazh çiftesh dhe qasje në qark termik. Me akomodim ka paketa tre ditore akomodimi me një plan diete dhe trajtime të ndryshme nga 144 euro për person. Ju gëzoni një zbritje prej 15% nëse blini një muaj më parë. Një opsion më i lirë është nga 94 euro për dy netë që përfshin rrugët e biçikletave. Dhe akoma më e thjeshtë, nga 100 euro keni katër netë, me ushqim të përfshirë dhe hyrje falas në pishina.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*