Laguna Blu, banja e paharrueshme e Islandës

Laguna blu 1

Islanda është një nga vendet më të afërta me Polin e Veriut dhe me peisazhe më përrallore për të zbuluar. Ka një aktivitet të madh gjeotermik, vullkanet aktive, shumë nxehtësi që del nga thellësitë e tokës, dhe kjo do të thotë që pothuajse mund të themi se është një vend banjë sepse Islandezët përdorin mirë atë që u jep natyra.

Gadishulli Reykjanes ndodhet pranë kryeqytetit të Islandës, Reykjavik. Isshtë pjesë e një sistemi vullkanik dhe është pikërisht në pikën ku pllaka e Evropës takohet me atë të Amerikës. Nën të toka është akoma shumë e gjallë, ajo rënkon, lëviz dhe llava rrjedh nëpër kanalet nëntokësore. Kaq shumë energji përdoret nga një impiant i rëndësishëm gjeotermal që gjeneron energji për miliona njerëz dhe në të njëjtën kohë ngroh ujërat e lagunës së madhe që shihni në fotografi: Blàa Iònio o Laguna Blu e Islandës.

Karakteristikat e Lagunës Blu

Laguna blu 2

Laguna Blu është konsideruar një nga 25 mrekullitë e botës Dhe nuk mund ta vizitoni Islandën pa u zhytur në të. Një industri e tërë turistike me akomodim, restorante, qendra spa dhe aktivitete të ndryshme është organizuar rreth këtyre burimeve të nxehta. Shtë e nevojshme të planifikoni vizitën, të blini bileta, të rezervoni akomodim ose të mendoni mirë se çfarë do të bëjmë nëse vendosim t'i afrohemi këtij vendi të ëndërruar.

Uji gjeotermik buron rreth 2 metra nën tokë, ku uji i ëmbël kombinohet me ujë të kripur në temperatura ekstreme. Kur ato shfaqen ujërat janë ndërmjet 37 dhe 40 ºC, dhe ata janë të pasura me minerale të ndryshme, përfshirë squfurin dhe silikatin. Është nuk është një lagunë natyrore përkundrazi, është ndërtuar nga njeriu së bashku me një impiant gjenerik të gjenerimit të energjisë. Uji që del nga kjo fabrikë shkon në lagunë dhe rinovohet afërsisht çdo 48 orë. Laguna përmban rreth gjashtë milion litra ujë dhe arrin një thellësi që është ndërmjet 1.2 dhe 1.6 metra.

Laguna Blu

Në impiant, uji ventilohet nga rrjedhat nëntokësore të lavës dhe përdoret për të lëvizur turbina të mëdha që nga ana tjetër prodhojnë energji elektrike dhe uji dhe avulli i gjeneruar shndërrohen në ngrohje për të gjithë komunën. Pasi të përfundojë ky proces, uji përfundon në Lagunën Blu, e cila bëhet një qendër spa shumë e mbushur me njerëz. E vërteta është se uji ka kaq shumë minerale, një përqendrim shumë të lartë, sa nuk mund të ripërdoret, kështu që duhet të hidhet diku dhe kjo është arsyeja pse u ndërtua laguna, në një fushë afër lavës. Preciselyshtë pikërisht përmbajtja e lartë e mineraleve që i jep ujit atë ton të veçantë blu të qumështit.

Duhet thënë se fusha e lavës ka një trashësi të caktuar që lejon pak depërtueshmëri, por me kalimin e kohës bëhet e papërshkueshme, kështu që Islandezët duhet të hapin vrima / laguna të tjera për të dërguar ujin. Gjithçka është në Grindavik, rreth 20 kilometra nga Aeroporti Ndërkombëtar i Keflavik, më i rëndësishmi në vend, dhe vetëm 39 kilometra nga kryeqyteti. Në këtë mënyrë është e lehtë të arrish atje, qoftë me qira një makinë apo me transport publik.

Si të shkoni në Lagunën Blu

Laguna Blu në Islandë

E vërteta është se shumë e lehtë. Ekziston një autostradë që lidh kryeqytetin Reykjavik me Keflavík dhe shenjat që tregojnë rrugën. Me makinë nga kryeqyteti do të jetë rreth 50 minuta, asgjë më shumë. Gjithashtu ka autobusë që lidhin Lagunën e Kaltër me kryeqytetin dhe me Aeroportin e Keflavík. Ju mund të merrni një taksi përpara terminalit të aeroportit ose në qytet. Qendra termike ka një parking shumë të madh dhe çmimi për largimin nga makina përfshihet në tarifën e hyrjes.

Nëse udhëtoni me valixhe ose çanta shpine, qendra ka një dhomë për ruajtjen e bagazhit për të ruajtur valixhet e çdo madhësie. Closeshtë afër parkingut dhe kushton vetëm 3 euro për valixhe ose pako.

Vizitoni Lagunën Blu

Dhoma e Ndryshimit Laguna Blu

Laguna Blu hapur gjatë gjithë vitit por është thelbësore të rezervosh pasi ka shumë vizitorë. Mos shkoni pa rezervë. Në përgjithësi, qendra hapet nga 8, 9 në mëngjes dhe mbyllet midis 8 dhe 10 gjatë natës. Varet nga koha e vitit. Tani, nga janari në maj, orët janë nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 8 të mbrëmjes, megjithëse gjatë pushimeve të Krishtlindjeve do të mbyllet më herët. Sapo të mbyllet, të ftuarit mund të qëndrojnë edhe për gjysmë ore. Ju lutemi vini re se për shkak të punës së rinovimit, qendra do të mbyllet nga 5 deri më 21 janar 2016. Transformimi i plotë pritet të përfundojë në 20167.

Brenda qendrës termike sanë dhoma ku mund të ndërroni rrobat, nga njëra anë e grave dhe nga ana tjetër ajo e burrave. Ato janë moderne, të bollshme dhe kanë dollapët privatë për të lënë gjërat tuaja. Byzylyku ​​që ata ju japin kur paguani hyrjen shërben si një çelës elektronik i dollapit dhe në të njëjtën kohë ju identifikon kur paguani për pije dhe ushqim ndërsa kënaqeni në banjë. Kur largoheni nga byzylyku, kur largoheni, ju paguani të gjithë konsumin tuaj.

Shërbimet në Lagunën Blu

Laguna Blu është shumë i rreptë në lidhje me higjienën kështu që duhet të bëni dush para se të hyni në lagunë. Ka dushe private në këto dhoma zhveshjeje dhe duhet t'i përdorni pa rroba banje. Në dushe ka shampo dhe kondicioner për sapun dhe flokë. Ka edhe tharëse flokësh për kohën kur largoheni. Ata janë falas për t'u përdorur. Se ata marrin me qira peshqirë dhe bathrobes, edhe pse mund të sillni edhe tuajin.

L personat me aftësi të kufizuara mund të vizitojnë Lagunën Blu Gjithashtu për shkak se qendra ka një ashensor të madh që të çon në hyrje të lagunës, ka karrige me rrota jometalike që mund të futen në ujë, rampa kudo dhe dhoma më të bollshme dhe private. Së fundmi, mos vish bizhuteri sepse uji do të ndikojë tek ata, gjithmonë përdorni kondicioner flokësh sepse mineralet e thajnë shumë, qëndroni të hidratuar sepse të qenit në ujë të nxehtë për një kohë të gjatë shkakton dehidrim dhe sillni syze dielli sepse në ditët me diell uji është shumë i fortë.

Restorant në Lagunën Blu

 

Brenda kompleksit Blue Lagoon ekziston një restorant i ndërtuar në një shkëmb lavë, një kafene dhe një bar. Më në fund,sa kushton një ditë në Lagunën Blu? Ka kalime të ndryshme: Standard, Komoditet, Premium dhe Luksoz. Dallimi është përdorimi i një bathrobe, peshqirësh, pijeve, të kesh një set për kujdesin e lëkurës, një tryezë të rezervuar në restorant dhe ato gjëra. Standardi kushton 35 euro, Comfort 50, Premium 65 dhe luksi 165 euro.

Qëndrimi në Lagunën Blu

Klinika Hotel Laguna Blu

Në këtë qendër termike në Islandë ka një hotel, Hotel Klinika Laguna Blu e cila ndodhet vetëm dhjetë minuta më këmbë nga laguna. Ajo ka pishinën e vet termike private dhe pret mysafirët e saj çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 10 të mbrëmjes. Hasshtë ndërtuar në harmoni të përsosur me mjedisin dhe është një oaz i vërtetë. Një dhomë standarde kushton 250 euro dhe një dhomë dyshe kushton 300 euro.

Tarifa përfshin natën e akomodimit, taksat dhe shërbimet, mëngjesin, hyrjen në lagunën termike të hotelit, WiFi dhe palestrën. Hotel ofron 35 dhoma me ballkon privat dhe pamje të bukur të fushës së lavës. Të gjitha dhomat kanë banjo private me dush, televizion, telefon, minibar dhe peshqir. Ajo ofron një sallon masazhesh.

Dhe së fundmi, para se të shkoni mund të ndaleni pranë dyqanit dhe të merrni me vete disa produkte për kujdesin e lëkurës. Një krem ​​dore kushton 35 euro, për shembull, kështu që nuk ka çmime kaq të shtrenjta

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Carlos dijo

  Kohët e fundit kam qenë në Islandë dhe kam kaluar nëpër Lagunën Blu.
  Në të vërtetë është një sit që është mbivlerësuar.
  Isshtë e mbushur me ahengje beqare britanike, Bar Waterfront që shërben Birra, dhe numrin e dyqaneve dhe restoranteve, larg nga të qenit një vend i qetë dhe relaksues.
  Ekziston një liqen tjetër në Veri, në zonën e Myvatn, i cili është më i vogël dhe shumë më pak i mbushur me njerëz dhe më i këndshëm.
  Më pëlqeu shumë më tepër.