Bari

Bari është kryeqyteti i rajonit të Apulia, në jug të Itali. E themeluar nga Peucetians, ajo lulëzoi në kohën Romake. Pas një periudhe të shkurtër në të cilën u bë një Emirat Arab, ajo u rikuperua nga Perandoria Romake Lindore të bëhet një qendër e rëndësishme fetare rreth shekullit të njëmbëdhjetë.

Aktualisht, Bari është një qytet modern që ka arritur të ruajë traditat e tij dhe mbi të gjitha të tijat trashëgimi e pasur monumentale. Një klimë e këndshme mesdhetare dhe gastronomi e shijshme plotësojnë atë që Bari mund t'ju ofrojë. Nëse doni ta njihni më mirë këtë qytet të Pulias, ju ftojmë të na ndiqni.

Çfarë të shohësh në Bari

Qendra historike e Barit është Lagja San Nicola, edhe pse bërthama e saj origjinale është brenda mureve të kalasë së saj spektakolare Norman. San Nicola shtrihet midis dy porteve të qytetit dhe dominon bregun e detit, një nga më të bukurit në Italinë e Jugut. Por, pa zhurmë të mëtejshme, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në kryeqytetin e Pulias.

Kalaja normane e Barit

E ndërtuar rreth vitit 1132 nga mbreti Norman Roger II, u shemb nga banorët e qytetit për t'u rindërtuar njëqind vjet më vonë me urdhër të Federico II, perandori i Perandoria e Shenjtë Romake Gjermane.

Më vonë, pjesët e tjera u shtuan në kompleksin e kalasë. Sot ju mund të përdorni atë nga një urë dhe një portal gotik që të çon në një oborr të Rilindjes. Kullat dhe bastionet plotësojnë imazhin e një fortifikimi shumë të ruajtur që do t'ju magjepsë.

Kalaja normane

Kalaja normane e Barit

Më pak e njohur për këtë kështjellë është se të dielave një turne në Bari nën tokë që ju tregon vendet më misterioze në qytetin Apulian.

Katedralja e San Sabinos

I ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX mbi rrënojat e katedrales perandorake bizantine, është një nga tempujt më të bukur në Italinë e Jugut. Në fakt, konsiderohet si një nga mostrat më të suksesshme të Arkitektura romane apuliane. Qysh në shekullin e shtatëmbëdhjetë, elementet u prezantuan barok brenda që e bëjnë atë edhe më tërheqës.

Bazilika e Shën Nikollës

Wasshtë ndërtuar në 1087 për të strehuar reliket e shenjtorit që i jep emrin. Ai u varros fillimisht në Myra, por legjenda thotë se, gjatë udhëtimeve të tij, Shën Nikolla Ai kaloi nëpër Bari dhe tha se donte të varrosej në qytetin Apuglian.

Sido që të jetë, ju këshillojmë të vizitoni këtë bazilikë, një mrekulli e Romane edhe më bukur brenda. Ajo bie në sy në këtë tavan, prej druri të praruar dhe me piktura të shekullit të XNUMX-të; altari prej argjendi me një tendë mermeri dhe skulptura e Elia Karrige.

Pallati i Krahinës

E ndërtuar në fillim të viteve tridhjetë të shekullit të kaluar për të vendosur administratën e Barit, ajo është në stil eklektik dhe thekson në të kulla me orë, e cila ngrihet më shumë se gjashtëdhjetë metra nga toka.

Bazilika e San Nicola

Bazilika e Shën Nikollës

Pallati është në Lungomare nga Bari, domethënë në breg të detit. Kjo u përurua në vitin 1927 dhe, siç ju thamë, është një nga më të bukurat në Itali. Shkon nga porti i vjetër në të ri dhe përfshin ndërtesa të bukura si ajo që sapo përmendëm, Albergo delle Nazioni ose Teatri Kursaal Santa Lucía.

Teatri Petruzelli

Pikërisht, nëse flasim për teatro, më e bukura në Bari është ndoshta Petruzelli, përuruar në 1903. Ajo paraqet një stil neoklasicist dhe pësoi një zjarr në 1991, megjithëse u rindërtua shpejt.

Numri i madh i teatrove në kryeqytetin e Pulias nuk do të dështojë të tërheqë vëmendjen tuaj. Përveç dy më lart, ajo ka Piccinni, inauguruar në 1854, Margaritë, Abelian, Pikolo ose Shtëpia e Pulcinella.

Palacio Mincuzzi, një perlë tjetër e Barit

Wasshtë ndërtuar në fund të njëzetave të shekullit të kaluar dhe është një bukuri e vërtetë. Ishte menduar të strehonte një supermarket që, për dekada, do të ishte një ikonë e qytetit. Ndërtesa dallohet për fasadën e saj, me një zbukurim të pasur dhe për kulm që e kurorëzon atë.

Rreth qytetit

Bari gjithashtu ka një ambient të mrekullueshëm. Por, afër kryeqytetit, ju këshillojmë të vizitoni tre qytete të vogla, secili më i bukur. Më e popullarizuara është alberobello, karakteristikë për shtëpitë e saj të rrumbullakëta prej guri me çati konike. Nga ana e saj, Locorotondo Isshtë një nga fshatrat më të bukur në Itali për qytetin e tij të bukur të vjetër. Dhe së fundmi, Monopoli, megjithëse ka gjithashtu një qendër të vjetër interesante, ajo spikat sepse ju ofron më të mirën plazhet nga zona

alberobello

Shtëpi tipike të Alberobello

Çfarë të hani në Bari

Ju nuk mund të largoheni nga Bari pa provuar kuzhinën e shijshme të Pulias. Ai bazohet në perimet dhe bishtajoret e mrekullueshme të zonës, por edhe në peshqit apo djathrat e Adriatikut si Canestrato dhe Caciocavallo. Dhe, sigurisht, makaronat janë të një rëndësie themelore.

Pjata tipike par ekselencë e Barit është orekitë Unë i dhashë mish ragut. Preciselyshtë, saktësisht, një lloj makarona forma e së cilës i ngjan një veshi dhe përgatitet me mish të pjekur dhe salcë. Ata janë gjithashtu një pastë kavatelli, të cilat kombinohen me fruta deti. Nga ana e tij, oriz tek barese ka midhje, patate, domate dhe majdanoz, ndërsa ceci e tria Ata mbajnë qiqra dhe makarona, të freskëta dhe të skuqura.

La polenta e skuqur bazohet në miell misri dhe focaccia në lokal Ka një mbushje me vezë, domate, ullinj të gjelbër dhe djathë pecorino. Për të pirë, ju keni madhështore Verërat në Pulia ato kanë disa emërtime origjine. Midis këtyre, Alezio, Brindisi o I butë.

Lidhur me ëmbëlsirat, provoni sporcamuss, një ëmbëlsirë me sheqer krem ​​të mbushur me krem. Dhe gjithashtu ai pasticiotto, një top makarona gjithashtu i mbushur me krem ​​që është i shijshëm.

Kur është më mirë të udhëtosh në kryeqytetin e Pulias

Siç thamë, Bari paraqet një Klima mesdhetare. Dimrat janë të butë dhe disi me shi, ndërsa verat zakonisht janë të thata dhe të nxehta. Temperaturat rrallë bien nën nëntë gradë në sezonin e parë dhe tejkalojnë tridhjetë në të dytin.

Teatri Petruzzelli

Teatri Petruzzelli në Bari

Prandaj, kohët më të mira për të udhëtuar në Bari janë pranverë dhe verë. Shtë koha e fluksit më të madh të turistëve, por klima është e përsosur dhe madje edhe uji i detit ka një temperaturë të këndshme.

Si të shkojmë në Bari

Mjeti më i mirë i transportit për ju që të udhëtoni në kryeqytetin e Pulias është aeroplani. Aeroporti Bari-Palese është vetëm tetë kilometra nga qyteti dhe ka komunikim të mirë edhe me tren. Por porti i tij është gjithashtu një vend ndalje për shumë njerëz Lundrim dhe ka linja të hekurudhor që e bashkojnë atë me të Roma dhe qytete të tjera në Italinë veriore.

Pasi në Bari, ju keni një rrjet i mirë i transportit publik e bere nga AUTOBUSES dhe gjithashtu nga hekurudha urbane. Lidhur me këtë të fundit, ekziston një linjë që lidh stacionin Bari Central me lagjen San Paolo dhe ka disa ndalesa.

Si përfundim, Bari është një nga qytetet më të bukura në Italinë e Jugut. Plot histori dhe monumente, ajo gjithashtu ka një klimë të lakmueshme dhe gastronomi madhështore. Ju këshillojmë ta vizitoni, nuk do të pendoheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*