Bilbao me fëmijë

Bilbao

España Ka shumë qytete të bukura për t'u vizituar me fëmijët dhe një prej tyre është Bilbao. Është në veri të vendit dhe është kryeqyteti i Vizcaya, në vendin Bask. Malet rrethojnë bashkinë që është rritur krah për krah me industrializimin, dhe sot është një vend i lulëzuar që ka fituar edhe një çmim që do të ishte çmimi Nobel në planifikimin urban, Lee Kuan Ywe World City.

Dhe a mund të vizitohet Bilbao me fëmijë? Po, kjo është arsyeja pse sot ne jemi të përkushtuar të hulumtojmë dhe të lëmë gjithçka gati që ju të planifikoni pushimet, udhëtimin apo arratisjen tuaj të ardhshme me të vegjlit.

Bilbao me fëmijë, çfarë të shihni

Bilbao

El Europa Park Ai është i hapur gjatë gjithë vitit dhe zë një pronë prej gati 11 hektarësh. Është hapur në vitin 1988 dhe aty mund të shkosh shumë lehtë me metro ose autobus. Në vitin 2002 ai pati një rimodelim të madh dhe sot nuk mund të ecni dhe të rrini jashtë vetëm, por edhe të luani sport, të shkoni me fëmijët ose qentë pasi ka një zonë të dedikuar veçanërisht për kafshët.

Europa Park është projektuar nga arkitekti Manuel Salina dhe do të shihni se mund ta eksploroni duke përdorur shtigje të shtruara që rrethojnë skulptura, ndërtesa të ndryshme, pellgje dhe zona të gjelbra. Brenda ka edhe tempuj, kioska, serë, fronton dhe gjimnaz. Fëmijëve me siguri do t'ju pëlqejnë lëkundjet e tyre në stilin futuristik.

Pamje nga mali Artxanda

Al Pikëpamja e Artxandës është ngarkuar duke përdorur a teleferik Sigurisht që është një mënyrë e mirë për të argëtuar fëmijët. Ky mjet transporti është një simbol i qytetit kështu që ju mund të kaloni ditën tuaj të parë duke shkuar për ta parë atë. I afroheni lagjes Castaños dhe aty është Sheshi i teleferikut nga ku merret mjeti i transportit. Dhe çfarë pamjesh do të shijojnë të gjithë nga lart! Udhëtimi zgjat vetëm tre minuta dhe teleferiku shkon çdo 15 minuta çdo ditë. Në verë punon deri në 11 të natës.

Pikëpamja është në krye të Mali i Artxandës në këmbët e të cilit është Qyteti i Vjetër i Bilbaos. Mali është rreth 250 metra i lartë dhe ofron një pamje të bukur panoramike të qytetit ku mund të dalloni zonën më industriale, lumin, malet që rrethojnë gjithçka dhe Muzeu tashmë me famë botërore Guggenheim, për shembull, ose Kulla Iberdrola ose urat e saj të shumta. Dhe po, edhe skulptura e quajtur The Gear, një pjesë e teleferikut të parë nga të gjitha, nga fillimi i shekullit të XNUMX-të.

Qyteti i Vjetër i Bilbaos

Mbi të gjitha ka një restorant, një park të gjelbër, një kompleks sportiv dhe madje edhe një hotel. Dhe një tjetër skulpturë La Huella, nga Juan José Novella, në kujtim të viktimave të Luftës Civile. Duke folur për historinë, a jeni i interesuar të bëni një turne historik Dhe në të njëjtën kohë u mësoni fëmijëve gjëra interesante? Epo, mund të ndiqni thirrjen Rruga përkujtimore e Artxandës.

Kjo rrugë është vetëm një kilometër, e përballueshme për të gjithë dhe super e lehtë, me Pamje e mrekullueshme e të gjitha monumenteve historike të Bilbaos. Rruga fillon në stacionin e teleferikut dhe arrin në Parkun Artxanda, një mushkëri e vërtetë e gjelbër për më shumë se një shekull, por që disa dekada më parë, gjatë Luftës Civile, ishte vendi i konfrontimeve të ndryshme. Pa dyshim, është një mënyrë e mirë për të bërë Bilbao me fëmijë.

Ura Zubizuri në Bilbao

Ju gjithashtu mundeni ecni nga Castaños në Ría dhe shikoni urën Zubizuri në Campo de Volantín. Duke e kaluar atë, arrini në Pallatin Ibaigane dhe duke ecur pak më tej në Puente de la Salve dhe Muzeu Guggenheim. Fotoja me këlyshin gjigant 13 metra të gjatë është fotografia që duhet parë këtu. Dhe sigurisht, edhe merimanga gjigante, syri, me 73 sfera inox dhe pema.

Abandoibarra Walk

Një tjetër shëtitje interesante mund të jetë duke bërë Abandoibarra Walk, një zonë moderne dhe simpatike me vende emblematike si Kulla Iberdrola, Paseo de la Memoria, vendkalimi Padre Arrupe ose biblioteka e Universitetit të Deusto, vetëm për të përmendur disa vende të rëndësishme. Pallati i Kongresit Muzikor Euskalduna, një ndërtesë e rrallë në formë anijeje në ndërtim, ndodhet në anën tjetër të urës lëvizëse Deusto.

Nëse fëmijët tuaj e pëlqejnë futbollin, mund t'i çoni ta shohin atë Stadiumi San Mames, inauguruar fillimisht në vitin 2013, selia e Klubi Atletik. E gjeni prapa Kopshteve të Mëshirës, ​​nga ana tjetër në anën tjetër të Plaza del Sagrado Corazón.

Stadiumi San Mamés

Aktivitetet rekreative janë gjithmonë të njohura, ndaj pse të mos provoni a shëtitje me varkë në grykëderdhje? Ky lloj turneu fillon nga Pío Baroja dhe zgjat një ose dy orë, në varësi të turneut. Ju mund të dëgjoni udhëzuesin audio në telefonin tuaj celular dhe ka një banjë dhe pije në bord. Në rastin e kompanisë Bilboat Ata u japin fëmijëve vizatime me vendet më të rëndësishme të qytetit që shohin në shëtitje dhe disa lapsa. Shumë argëtuese dhe të gjitha për 14 euro për të rritur dhe fëmijë nga 5 deri në 10 vjeç. Fëmijët nën 5 vjeç paguajnë 2 euro.

Duke ndjekur një plan ujor ju mund të afroheni më shumë me Muzeu Detar, Itsasmuseum me të dhomë lojërash, seksione interaktive dhe seminare për familjen fundjavave. Jashtë muzeut ka një të madhe vinçi i kuq, Karola e famshme, zinxhirë anijesh, spiranca dhe madje edhe një dok të thatë. Brenda saj do të mësoni historinë e grykëderdhjes së Bilbaos.

Muzeu Detar i Bilbaos

E para urë tragetesh metalike e botës është këtu në Bilbao dhe është Ura e Biskajës. Është ndërtuar në vitin 1893 dhe është Trashëgimi Botërore që nga viti 2007. Ajo bashkohet me brigjet e Portugalete dhe Getxo, në lumin Nervión, dhe sot Vendkalimi i sipërm është një këndvështrim i këndshëm. Dhe nëse dëshironi, mund të merrni edhe të njëjtën varkë që marrin të gjithë dhe të kaloni ujërat. Vendkalimi hapet nga ora 10:14 deri në 16:20 dhe nga XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX.

Ura e Biskajës

Së fundi, nëse bie shi dhe nuk mund të jesh shumë jashtë, duke ecur nëpër qytet, duke kaluar ura apo duke luajtur në një nga parqet e tij me lojëra për fëmijë... ku mund të gjesh? Ai Qendra Kulturore Azcuna Zentro ose Ahondiga. Ajo operon brenda një magazine të vjetër vere, në tre ndërtesa kubike të mbështetura me radhë në 43 kolona. Secila është e ndryshme dhe brenda qendrës ka gjithmonë ekspozita, disa lojëra, një bibliotekë, kinema, restorante...

Këshilla për të udhëtuar me fëmijë në Bilbao

  • Merrni kartën e transportit që përdoret për të gjithë transportin në qytet, duke përfshirë teleferikun dhe gondolën e urës Vizcaya.
  • Është më mirë të qëndroni në qendër ose afër sepse gjërat më të rëndësishme i keni në këmbë.
  • Nëse keni më shumë kohë, ikjet më të mira janë në San Sebastián ose një qytet aty pranë si Guernica (dhe, ra fjala, më shumë histori).

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*