Bora Bora, një parajsë ekzotike në Polinezinë Franceze

Kabina në Bora Bora

Bora Bora është bërë një nga destinacionet më të mira kur bëhet fjalë për të shijuar një muaj mjalti dhe pushime në një vend ekzotik. Duhet thënë që është një destinacion luksoz, por natyrisht që është vendi ideal për një pushim shumë të veçantë, në një lagunë të pastër nga kristali duke qëndruar në kabina me të gjitha llojet e komoditeteve.

Bora Bora ndodhet në Polinezia Franceze, dhe nuk është një destinacion shumë i mbushur me njerëz, në një pjesë të madhe për shkak të sa i vogël është ishulli dhe sepse jo të gjitha ekonomitë mund ta përballojnë atë. Nuk është një ishull kryesor dhe pastaj ka 'motus' ose ishuj të vegjël të ndryshëm që nuk kanë formacione malore, zakonisht vetëm pak bimësi. Nuk është vetëm një destinacion dielli dhe plazhi, por edhe një vend për të zbuluar një kulturë antike shumë të veçantë.

Histori e shkurtër e Bora Bora

Në parim, secili ishull në Polinezi drejtohej në mënyrë të pavarur nga një kryeplak lokal. Rreth vitit 1700 anglezët morën kontrollin në pjesën më të madhe të territorit, i cili zgjati deri në shekullin e XNUMX-të, kur francezët zhvendosën anglezët dhe fituan kontrollin, duke u bërë Polinezia aktuale Franceze. Sot, megjithëse ka pasur disa lëvizje në favor të pavarësisë, ligjet politike e bëjnë të qartë se Franca nuk do të heqë dorë nga këto territore jashtë shtetit.

Informacion i rëndësishëm për udhëtime

Aeroporti Bora Bora

Bora Bora është e vendosur në veriperëndim të Tahiti, dhe në jug të Hawaii, dhe është formuar nga një vullkan i shuar që nuk është më aktiv. Ajo është e rrethuar nga një lagunë e ndarë nga deti me një gumë koralore, gjë që e bën atë një vend shumë të qetë dhe ideal për tu shkëputur.

Për të arritur në ishull është e nevojshme kaloni nëpër aeroportin e Tahitit, duke përdorur shërbimin e kompanisë Air Tahiti. Për rreth 50 minuta mund të arrini në aeroportin Motu Mate, në verilindje. Kjo ishull apo motu e vogël ndodhet 30 minuta nga Vaitape, e cila është qyteti kryesor i Bora Bora. Nga aeroporti duhet të merrni një traget për të arritur në destinacione të ndryshme dhe ideali është të bëni një marrëveshje paraprake me hotelin. Nuk ka transport publik në ishull, kështu që duhet të merrni me qira një makinë, të shkoni me safare xhipi ose të lëvizni me biçikletë ose kalë, si dhe anije që shkojnë nga një motu në tjetrën. Një mënyrë tjetër për të arritur atje nga Tahiti është duke përdorur anije udhëtimi, megjithëse nuk rekomandohen shumë sepse janë të ngadalta dhe gjithashtu kanë pak komoditete.

Dokumentacioni që duhet të jetë sjellë është pasaporta nëse do të jemi më pak se tre muaj dhe viza nëse qëndrimi është më i gjatë. Monedha është franga franceze e Paqësorit dhe rreth 120 franga është e barabartë me një euro. Gjëja më e mirë është të ndryshosh monedhën në ishull, në të njëjtat hotele, në ATM ose në banka, dhe në disa vende ata madje pranojnë euro.

Bora Bora

Klima ofron 25 deri në 30 gradë gjatë gjithë vitit, por koha më e mirë është nga maji deri në tetor, pasi ka muaj kur ka erëra të forta. Muajt ​​maj, qershor, shtator dhe tetor janë më të mirët për kombinimin e kohës dhe rregullimin e akomodimit.

Çfarë të shihni dhe të bëni në Bora Bora

Laguna në Bora Bora

Gjatë ditëve të para, gjëja më e mirë për të bërë është të pushoni, duke shijuar kabinat e bukura në ujë dhe lagunën e kristaltë. Kur të jemi shëruar nga udhëtimi, mund të fillojmë të shijojmë aktivitetet. Shëtisni lagunën me kanoe, në anije argëtuese në fund të xhamit, duke parë pjesën e poshtme aq të pastër, snorkeling, not apo zhytje është një alternativë e shkëlqyeshme. Ishulli është i vogël, me rreth 30 kilometra katrorë, me lagunën e madhe të brendshme, i rrethuar me motus, një nga më të bukurit është Motu Tapu, dhe gjithashtu mund të vizitoni ishujt e afërt Tahaa ose Raia Tea me këto varka.

Jeta detare në Bora Bora

Një nga ekskursionet që entuziastët e zhytjeve nuk duhet të humbasin është vizitë në gumë koralore. Në të mund të shihni shumë jetë nënujore, duke bërë sporte ujore. Ju gjithashtu mund të shijoni një muzg nga një katamaran.

Nëse doni të shihni kafshët detare të mjedisit, mundeni shkoni në parkun detar Lagoonarium, në një ishull privat. Aty mund të shihen dhe është gjithashtu e mundur të notosh me kafshë të tilla si peshq ekzotikë, delfinë, rrezet ose breshkat. Në Le Meridien keni një park tjetër detar me më shumë se njëqind lloje të breshkave të detit nëse doni ta njihni këtë kafshë në thellësi.

Mali Otemanu në Bora Bora

një ekskursion në malin Otemanu është një tjetër thelbësore. Formohet nga një vullkan antik i fjetur dhe ju mund të shijoni peisazhin si kurrë më parë. Ekzistojnë gjithashtu ekskursione 4 × 4 përgjatë shpateve të malit, ju mund të ngjiteni, ose të bëni një ekskursion për të parë mbetjet e Luftës së Dytë Botërore.

gastronom

Ky udhëtim do të jetë gjithashtu një mundësi për shijoni një gastronomi ekzotike. Provoni reçelë të bërë me fruta ekzotike dhe të freskëta, ose provoni pjata me prodhime deti. Ofrohet kuzhinë që është një përzierje e pjatave franceze dhe ndërkombëtare përveç specialiteteve Tahitiane. Uru është një perime tipike polineziane, dhe ju gjithashtu mund të provoni jam, një perime rrënjë. Sa për pijet, ka kokteje të shijshëm si Banana Coralia, me banane të freskët, lëng limoni, shurup luleshtrydhe dhe kokos.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*