Boshti i kafesë së Kolumbisë, gjithçka që duhet të dini

Boshti i kafesë së Kolumbisë

El Boshti i kafesë Është një nga rajonet më të rëndësishme dhe më të famshme të Kolumbisë. Që nga viti 2011, ka qenë gjithashtu Trashëgimia Botërore, kështu që nëse vizitoni këtë vend të bukur është një destinacion që nuk duhet ta humbisni.

Në artikullin tonë sot do të mësojmë për këtë rajon kolumbian, kur të shkoni, cilat qytete e përbëjnë atë dhe cilat ferma janë të hapura për vizita. Sot një udhëtim kulturor në zemrën e kafesë Kolumbi.

Cilat qytete përbëjnë boshtin e kafesë

Boshti i kafesë së Kolumbisë

Boshti i Kafes është një rajoni kulturor, ekonomik, gjeografik dhe ekologjik i Kolumbisë i cili shtrihet në disa departamente: Risaralda, Quindío dhe Caldas, por edhe pjesë të Tolima, Valle del Cauca dhe Antioquia.

Kafeja është sinonim i Kolumbisë. Sot në këtë vend Janë 914 mijë hektarë të destinuar për plantacione kafeje, dhe toka dhe klima nuk mund të ishin më të mira. Tokat janë afër ekuatorit, ka vargmale të larta malore, shumë ujë dhe xhungla kudo, kështu që toka është një thesar mineralesh.

Kafe kolumbiane

Bima e parë e kafesë u soll këtu në shekullin e 18-të nga kolonizatorët. Në fillim ishte shumë vendas, prodhimi dhe konsumi i tij, por me kalimin e kohës plantacionet u zgjeruan dhe u krijuan fermat e kafesë, nga të cilat u krijua boshti i famshëm i kafesë.

Trekëndëshi i kafesë është në Ande, në rajonin qendror perëndimor të vendit, midis qyteteve Cali dhe Medellín, por Qytetet më të rëndësishme këtu janë Pereira, Dosquebradas, Santa Rosa de Cabal, La Virginia, Cartago, Calarca, Circasia, La Tebeida dhe Mali i Zi.

Çdo turne nëpër rajonin e kafesë fokusohet në Pereira, Manizales dhe Armenia Këto janë qytetet e saj më të njohura, piktoreske dhe të bukura, të cilave u shtohen qytete të veçanta. Mund të fillojmë me Salento, një qytet i vogël piktoresk me shtëpitë e tij me ngjyra pastel, fermat e tij të mëdha të kafesë dhe luginën e Cocora, të bukur dhe kaq të gjelbër…

Cila është ora më e mirë për të vizituar boshtin e kafesë?

Aksi i kafesë në Kolumbi

Boshti i Kafes mund të vizitohet gjatë gjithë vitit sepse këtu klima është e freskët dhe zakonisht nuk ka ditë më të gjata se 25 º C. Kolumbianët e quajnë këtë klimë "Pranvera e përjetshme" (kjo është edhe në Medellín), kështu që nuk duhet të shqetësoheni shumë për datat. Dhe faleminderit Zotit, sepse çdo turne përfshin kalimin e shumë kohë në natyrë duke udhëtuar me një xhip Willys, ecje ose ecje, hipur mbi kalë ose biçikletë malore.

Sa ditë duhen për të vizituar Boshtin e Kafes? Ideali është ndërmjet katër dhe pesë netë, kështu që ka kohë për të mos lënë jashtë fermat më të rëndësishme të kafesë dhe qytetet më të mira të zonës. Vetëm duke kaluar disa netë do të mund të shijoni gjithë këtë bukuri, por po, nëse jeni në Medellín ose Bogotá dhe nuk keni aq shumë kohë Ka udhëtime më të shkurtra. Ju madje mund të vizitoni një fermë të vetme dhe Parkun e Kafesë, një park tematik që promovon dhe publikon kulturën e kafesë.

Çfarë të vizitoni në Boshtin e Kafes

Parku Kombëtar i Kafesë

El Parku Kombëtar i Kafesë Është një sit interesant, i krijuar nga Federata Kombëtare e Kultivuesve të Kafes në Kolumbi, në departamentin e Quindío. Ju jep një imazh të mirë dhe shumë njohuri për traditën dhe industrinë e kafesë në vend.

L Burimet e nxehta të Santa Rosa de Cabal Ata janë një tjetër destinacion i mrekullueshëm. Uji termal buron nga thellësia e tokës dhe përzihet me ujin e ëmbël që zbret nga malet duke formuar dushe dhe ujëvara kudo. Ato ndodhen pothuajse 18 kilometra nga qyteti i Santa Rosa de Cabal, në Risaralda, dhe gati 13 kilometra të rrugës nuk janë të asfaltuara ndaj është një aventurë të shkosh atje.

Burimet e nxehta në Kolumbi

salento Është një qytet plot ngjyra dhe piktoresk, Është më i vjetri në departamentin e Quindío, dhe është vendlindja e pemës kombëtare "Palma e dyllit". ruan shumë prej saj arkitekturë origjinale, me sheshin qendror dhe shtëpitë e tij shumëngjyrëshe.

Pasi të keni vizituar gjithçka, mund të merrni me qira një xhip Willys dhe të shkoni në Lugina e Kokorës, një peizazh më i bukur dhe i gjelbër i kryqëzuar me shtigje ecjeje. Nëse vini nga Armenia është në veri, nëntë kilometra nga rruga që lidh Armeninë me Pereira. Është gjithashtu një vend i mirë për të qëndruar dhe për të provuar kuzhinën e shijshme lokale.

Salento, në rajonin e kafesë të Kolumbisë

Sigurisht që nuk mund të largoheni nga Aksi i Kafes pa vizituar një fermë për prodhimin e kafesë dhe në këtë kuptim mund të shkoni në Pamje e mirë, pak më shumë se një orë me makinë nga Salento, midis maleve dhe peizazheve të lagështa. Për këtë zonë Ka shumë ferma që hapin dyert e tyre për turne me guidë dhe një nga më të njohurit në Pasuria San Alberto. Një tjetër, më pak i njohur, por shumë i rekomanduar është Pasuria e Don Leos në Alsacia, vetëm rreth 10 minuta nga qyteti.

Këtu turnet me guidë zgjasin tre orë, nga ora 10:2 deri në orën XNUMX:XNUMX. Gjithçka fillon me pirjen e një kafeje në qytet dhe më pas, po, ecja në fermë për të mësuar gjithçka rreth kultivimit të kafesë. Një fermë tjetër quhet Perendimi i diellit, gjithashtu shumë prestigjioze në Quindío.

San Alberto, fermë në rajonin e kafesë të Kolumbisë

Një qytet tjetër në Boshtin e Kafes mund të jetë Filandia, në 2 mijë metra lartësi, edhe në Quindío. Rrugët e saj të vogla janë të bukura, me shtëpi tipike antiokiane, me ngjyra, një ose dy kate, dhe Plaza Simón Bolívar si qendër dhe e bukura Stop Time Street. Pas 20 minutash ecje arrini në Pikëpamja e Filandia, një kodër e ndriçuar me pamje të bukur panoramike të peizazhit të kafesë.

Pijao është një tjetër qytet turistik, qytet pa nxitim, i rrethuar nga male të gjelbëruara me plantacione kafeje që mund të eksplorohen duke ndjekur shtigje të veçanta. Vetë qyteti është plot ngjyra, klasik, me sheshin qendror dhe kishën e tij.

Filandia, në boshtin e kafesë të Kolumbisë

Dhe së fundi, ju mund të vizitoni Kopshti Botanik i Quindío, pranë qytetit të Kalarkës, me shëtitjet e tij tre-orëshe, qyteti i Cordova, pikërisht afër Buenavista dhe Pijao kështu që ata zakonisht takohen së bashku. Pasi njoh Pijao dhe Buenavista, është Cordova, Një qytet rural, autentik dhe i thjeshtë, mes një përroi, ujëvarash dhe plantacione kafeje. Dhe nëse keni kohë, nëse keni vendosur të qëndroni katër netë në fund dhe të mos bëni udhëtime të shkurtra, mund ta mbyllni me një vizitë në Çirkezia.

Circasia, Boshti Kolumbian i Kafes

Circasia është në veri të Quindío dhe Njihet si Toka e burrave dhe grave të lira sepse shumë kohë më parë kolonët e saj të parë arritën të qëndronin larg ndikimit të plotfuqishëm të kishës. Në fakt, në varrezat e tij nuk kishte rëndësi se çfarë feje mësonte i vdekuri.

Këshilla është që të ecni nëpër rrugët e saj, të ndaleni në Plaza Simón Bolívar dhe të ngjiteni në Pikëpamja e Alto de la Cruz për të pasur një pasqyrë të mirë. Dhe nëse ju pëlqen natyra, gjithmonë mund të ndiqni një nga rrugët e ecjes brenda Rezerva Natyrore e Bremenit.

Informacion praktik për të vizituar Boshtin e Kafes:

  • Boshti i Kafes Ai përbëhet nga tre departamente dhe ju duhet të arrini te disa prej tyre për të filluar t'i njihni: Caldasme kapital në Manizales, Risaralda, me kapital në Pereira, dhe Quindio, me kapital në Armeni. Të tre qytetet kanë aeroporte.
  • Mënyra më e mirë për të arritur atje është fluturoni direkt në Manizales, Pereira ose Armeni, nga Medellín ose Bogotá. Nëse jo me avion duhet të marrësh autobus dhe kërkon shumë kohë. Nga Bogotá duhen rreth nëntë ose dhjetë orë me autobus. Nga Medellín rreth gjashtë orë.
  • Pasi këtu mundeni merr nje makine me qera dhe bëni turin vetë.Rrugët janë të mira dhe është një zonë e sigurt. Ka transport publik për të lëvizur midis qyteteve dhe në qytete, xhipa për të shkuar në fermat e kafesë.
  • Në përgjithësi, udhëtarët qëndrojnë në Filandia dhe më pas në Salento, sepse kanë hotele dhe restorante të mira.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*