Burimet e nxehta natyrore të Arnedillo, në La Rioja

Burimet e nxehta natyrore të Arnedillo, në La Rioja

Një nga largimet më të mira natyrore që mund të bëjmë në Spanjë është në Komuniteti i La Rioja dhe, më konkretisht, në qytetin e Arnedillo, mu në ujërat e mrekullueshëm që Lumi Cidacos ndërsa kalon nëpër këtë zonë. Gjetim mantele të shumta të ujërave termale që lindin nga zorrët e tokës, në një temperaturë mesatare prej rreth 40º C. Burimet e nxehta natyrore Arnedillo njihen gjerësisht me emrin e «Pishinat«, Ose gjithashtu si«Shatërvani i të Varfërve»Meqenëse imazhi që shihni në foto nuk është i famshëm Arnedillo Spa.

Isshtë një dhuratë e natyrës së cilës i vijnë mijëra e mijëra turistë nga e gjithë gjeografia spanjolle. Në fakt, ky qytet Riojan është bërë mjaft i famshëm për ujërat e tij. Hyrja për të thënë burime natyrore të nxehta Althoughshtë, megjithëse mund t'ju habisë, falas, pasi ato janë jashtë dhe kujdesen dhe mirëmbahen falë Këshillit të Qytetit. Këtu hasim gjithsej tre pishina të vogla në temperatura të ndryshme. Më e ftohta është rreth 20 gradë dhe më e nxehta mund të arrijë 35.

Përtej lumit e takojmë Arnedillo Spa, e cila ka një reputacion të madh dhe mijëra njerëz tashmë kanë shijuar programet e tij të mrekullueshme. Padyshim, hyrja në të nuk do të jetë falas, por gjithashtu ia vlen shumë sepse shërbimi është i patëmetë. Edhe kështu, burimet e tij vijnë gjithashtu nga lumi Cidacos, kështu që ujërat e tij janë vetëm ato që i gjejmë në pishinat natyrore jashtë.

Foto përmes: minube

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*