Cala Xarraca, kënd këndshëm në Ibiza

 

Ibiza Isshtë një nga Ishujt Balearik i njohur për të qenë një nga destinacionet më të mira turistike në Evropë kur bëhet fjalë për të kërkuar diell, plazh, gastronomi dhe shumë ahengje. Ajo ka 572 kilometra katrorë dhe në një cep të bregdetit të saj verior është Cala Xarraca.

Xarraca është një nga shumë limanët që ka Ibiza dhe sot do të flasim për të. Po në lidhje me të menduarit për Ibiza verën e ardhshme?

Ibiza dhe limanet e saj

Bregdeti i Ibiza është 210 kilometra i gjatë, klima është e mrekullueshme dhe gjeografia e tij është e larmishme. Ishte në fund të viteve '60, fillimi i viteve '70 kur turizmi filloi të mbërrinte seriozisht dhe bashkë me të ishulli filloi një zhvillim më të madh, përtej aktiviteteve tradicionale ekonomike të tilla si bujqësia dhe peshkimi.

Ibiza ka plazhe dhe limane. Spanjollët i quajnë hyrjet veçanërisht të vogla "limane". Por në thelb një liman është një hyrje, një hyrje uji në territorin që është rrethor ose të paktën i rrumbullakosur, me një grykë të ngushtë. Mendoni për një gji mjaft të mbyllur dhe mjaft të vogël. Ky është një liman, dhe në Ibiza ka shumë.

Një nga ata limane të bukur është Cala Xarraca. Isshtë pesë kilometra nga San Juan, në veri të ishullit. Ajo është e rrethuar nga shkëmbinj dhe ka një gjatësi prej 70 kilometra dhe 20 metra të gjerë. Isshtë një plazh i veçantë sepse ka një pabarazi të madhe, kështu që duhet të keni kujdes kur futeni në ujë. Cfare ka me shume, ka shume posidonia, shumë, kështu që disa njerëz preferojnë të mos e vizitojnë atë.

Çfarë është Posidonia? A bimë ujore i cili është endemik në Detin Mesdhe. Ka rrënjë, një kërcell dhe gjethe, lulëzon në vjeshtë dhe jep fryte që, kur shkëputen, noton mbi ujë dhe prandaj duket si "ullinj deti".

Cala Xarraca është 21 kilometra nga qyteti Ibiza dhe vetëm 5 të Sant Joan, San Juan, midis këshillave të Xarraca dhe sa Torre. Isshtë e vështirë të arrish atje me ndonjë gjë tjetër përveç me makinë, Ka shumë shpate, kështu që ju duhet të përdorni rrugën që lidh Ibiza me Portinatx, C-733, dhe të ndiqni indikacionet për në limanin e vogël. Në kilometrin 17, devijimi përkatës është i shënjuar mirë.

Mbërriti këtu limani ka tre plazhe, dy mjaft të vogla dhe më e madhja me përmasa rreth 70 metra të gjata me 20 të gjëra, siç thamë më lart. Gjiri arrihet përmes plazhit të parë që është pikërisht përpara restorantit Cala Xarranca. Në sezonin e lartë mund të jetë pak i mbushur me njerëz, por këtu mundeni shezlongje dhe çadra me qira.

La rëra ka ngjyrë të nxirë, disi e trashë, me shkëmbinj të vegjël dhe gjithashtu, siç thamë, me shumë posidonia, por ujërat janë kristal të pastër. Përreth tij janë shkëmbinjtë, që strehojnë hyrjen e vogël të ujit, të mbushur me pisha dhe disa ndërtesa banimi. Në të majtë të hyrjes ka një shteg që të çon në pjesën më të izoluar të limanit sepse është aty ku ka më shumë posidonia. Ndoshta njerëzit po bëjnë nudizëm ose lahet në baltë.

Përpara këtij këndi ka një ishull të vogël. Midis bregdetit dhe ishullit, të cilin mund ta arrini duke notuar, ujërat janë perfekte për snorkelling ose zhytje sepse ujërat janë të kristaltë. Përveç kësaj, saktësisht, prania e bollshme e posidonia bën që këto ujëra të kenë një faunë detare pasi që bimët arrijnë një ekosistem veçanërisht të pasur për t’u zhvilluar të të gjitha llojeve të jetës.

Nga ana tjetër, duke shkuar në të djathtë nga hyrja e limanit janë shtëpitë e peshkatarëve ose doket e thata. Rëra është shumë e pakët, pothuajse nuk ekziston, dhe ka çimento. Po një jastëk betoni nga fundi i të cilit pushuesit hidhen në ujë duke përfituar nga lartësia e tij prej dy ose tre metrash dhe litarët që janë varur për t'u ngjitur përsëri.

Mos harroni se plazhi, ndryshe nga shumë mbushje, plazhe dhe limane në Ibiza, kur ujërat tërhiqen pak, ato janë mjaft të rrafshëta, ka një pabarazi të konsiderueshme vetëm disa metra nga bregu. Shkëmbinjtë e shkëputur nga fundi dhe bimësia e bën të padëshirueshme afrimin me anije, kështu që nëse mbërrini me anije është më mirë të ankoroheni në Illot de sa Mesquida, afër, me një shtrat rëre, shkëmbinj dhe alga dhe të paktën gjashtë metra të thellë.

Pra, për ta përmbledhur pak: plazhi është pesë minuta nga San Juan. Ju arrini atje vetëm me makinë dhe këshillohet të shkoni herët sepse hapësira për parkim është e vogël. Ju mund të shkoni me fëmijë. Uji është i pastër kristal dhe ju mund të snorkel. Jepen me qira shezllonet dhe çadrat dhe madje mund të bëni banjë baltë në anën e majtë të limanit. Balta thuhet se ka veti shëruese.

Ju mund të sillni ushqimin tuaj, por nëse nuk doni të mbani gjëra Nuk është një restorant e cila për 30 vjet menaxhohet nga e njëjta familje, Tur. Restoranti është i hapur çdo ditë në verë nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 11:30, por mbyllet midis tetorit dhe Pashkëve. Shtë një vend i bukur, i qetë, me pamje të mrekullueshme të detit, shkëmbinjve dhe pyjeve me pisha dhe një menu shumë mesdhetare.

Ju mund të porosisni paella të peshkut, gjithmonë me peshk i fresket, sallata ose pjata me mish dhe ëmbëlsirë, klasikja e ishullit, greixonera (puding me kanelle, limon dhe ensaimadas). Amen që nëse mbërrini herët dhe nuk keni ngrënë mëngjes, mund ta bëni këtu duke shijuar një kafe me dolli. Më në fund, megjithëse limani nuk ka hotele, ju mund të qëndroni afër në një hotel apo apartament në Portinatx ose San Juan.

Një informacion i fundit: nëse jeni të dashur për shëtitje dhe ju pëlqen të ecni ekziston një itinerar prej 12, 77 kilometrash që lidh San Juan me Cala Xarraca. Pjesa e parë përshkon malet dhe pyjet, duke kaluar përmes Font des Avencs dhe arrin në Gjirin e Xarraca, ku është vendi i limanit tonë piktoresk. Gjatë kthimit duhet të ngjiteni, por ajo ndërthur seksione të papastërta me pjesë asfalti. Dhe po, pamjet e bregdetit ia vlen të shihen dhe të përjetësohen me fotografi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*