Kanada, vendi më i mirë për të udhëtuar në 2017 sipas Lonely Planet

Si çdo vit, Lonely Planet sapo ka publikuar listën e destinacioneve për të udhëtuar në 2017. Kjo zakonisht përfshin destinacione të reja, që festojnë një lloj përkujtimi ose që pretendojnë dukshmëri për meritat e tyre në vëmendjen e udhëtarit.

Në fund të vitit 2015, ishte Botsvana ajo që u kurorëzua vendi më i mirë për t’u vizituar në 2016 krahasuar me të tjerët si Japonia, Shtetet e Bashkuara, Letonia, Uruguai dhe Polonia. Ndër arsyet ishin peisazhet e saj të bukura, jeta e egër e madhe që banon në to ose Gaborone e panjohur, qyteti më i madh në vend.

Por Cilat janë arsyet që çuan Lonely Planet të zgjedhë Kanadanë si vendin më të mirë për të vizituar në 2017?

Ka disa arsye pse Kanadaja zë vendin e parë në këtë renditje (më vonë do të zbulojmë pjesën tjetër të fituesve) disa prej të cilave janë: infrastrukturat e saj të mëdha kushtuar turizmit, 150 vjetori i ardhshëm i pavarësisë së vendit që do të festohet nga të gjithë lartësitë dhe një dollar i dobët kanadez me të cilin shumë turistë ndërkombëtarë do të jenë në gjendje të bëjnë gjëra të shkëlqyera në pushimet e tyre.

Kanada është sinonim i natyrës

Kanadaja është një tokë e bekuar nga natyra. Isshtë vendi i dytë më i madh në planet me një larmi të pafund peisazhesh. Malet, akullnajat, pyjet e shiut, fushat e grurit dhe plazhet me sipërfaqe të lartë. A e dini se me kilometrat e vijës bregdetare që ka Kanada, gjysma e distancës nga Hëna do të mbulohej duke i vendosur ato në një vijë të drejtë? Dhe është se ekzistojnë tre oqeane që lajnë plazhet e tij: Atlantik, Paqësor dhe Arktik.

Kanada ka një mjedis natyror që shpesh e lë vizitorin pa fjalë. Parqet e saj të famshme Kombëtare janë ndër më të bukurat në botë, veçanërisht ato që ndodhen në Malet Shkëmbore. Përveç kësaj, liqenet Maligne, Louise dhe Moraine janë pasqyra blu të rrethuara nga male dhe pyje të harlisura. Një pamje idilike që çdo udhëtar që i viziton nuk do ta harrojë kurrë.

Të shikosh arinj të thinjur në Shenjtëroren Khutzeymateen, pranë Princ Rupert, është një përvojë tjetër e pabesueshme gjatë qëndrimit tuaj në Kanada. Kafshë të tjera shumë unike që mund të shihen këtu janë ariu polar, balenat dhe dreri me këmbë balerinë.

Aktivitete për të bërë në Kanada

Klondike

Pavarësisht nga koha e vitit që vizitojmë Kanadanë, ka gjithmonë aventura interesante dhe emocionuese për të përjetuar këtu. Për shembull, duke shkuar drejt veriut në Territorin Yukon, është e mundur të ndiqni gjurmët e Jack London dhe aventurierëve që ndoqën gjurmët e arit në lumin Klondike dhe në Dawson City, përfshirë përmes Legjendës Chilkoot Pass. Aventura më të qeta janë të shumta, të tilla si shëtitja përgjatë digës Stanley Park të Vancouver, larja në plazhet me rërë rozë të ishullit Prince Edward (IPE), ose patinazhi në akull në Kanalin Rideau të Otavës.

Kënaqësitë e gastronomisë kanadeze

Megjithëse është e vërtetë që gastronomia kanadeze nuk ka famën ndërkombëtare të frëngjishtes, italishtes ose japonezëve, vendi ofron një larmi të madhe specialitetesh lokale në të cilat lëndët e para marrin një rëndësi të veçantë. Frutat dhe perimet e freskëta janë një sekret për tu zbuluar, siç janë prodhimet e detit, peshku, djathrat ose verërat e shijshme që rriten në luginat e Kanadasë.

Gjatë një pushimi në Kanada, do të jetë më mirë të mos kujdeseni për vijën dhe të kënaqeni me kënaqësinë e gastronomisë me pjata të tilla si karavidhe me gjalpë, salmon me fiston, byrek me manaferra ose kungull deti me salcë dhe gjizë.

Një ngjarje kulturore çdo muaj

Karnavali dimëror. Përmes Pullave Thjesht.

Nga pikëpamja kulturore, një udhëtim në Kanada mund të jetë shumë pasurues. Ka shumë muze, klube muzikore dhe festivale që ekzistojnë në të gjithë vendin. Nëse diçka bie në sy, është që Kanadaja gjithmonë duhet të festojë diçka gjatë vitit, kështu që ka praktikisht ngjarje kulturore çdo muaj.: Festivali i Verërave të Akullit Okanagan në Janar, Karnavali Dimëror i Kebekut në Shkurt, xhuxh Regina në Mars, festivali i skive dhe snowboardWhistler në Prill, Festivali i Tulipanëve në Otava në Maj, Festivali i Jazzit Montreal në Qershor, Calgary Stampede në Korrik, Festivali Acadian New Brunwick në Gusht, Festivali i Filmit në Toronto në Shtator, Oktoberfest në Kitchner në Tetor, Festa e Aborigjenëve Hamilton në nëntor, Festivali i Dimrit Niagara në Dhjetor.

Cilat vende të tjera rekomandon Lonely Planet për vitin 2017?

Këto janë 10 vendet thelbësore për vitin e ardhshëm:

  1. Kanadë
  2. Kolumbi
  3. Finlandë
  4. Dominica
  5. Nepal
  6. Bermudas
  7. Mongoli
  8. Oman
  9. Myanmar
  10. Etiopia

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*