Castillo de los Polvazares

Castillo de los Polvazares

Qyteti i Castillo de los Polvazares Është një nga ato qytete tipike që duhet ta vizitoni të paktën një herë. Ajo ndodhet në rajoni i Maragatería, konkretisht në komunën Leonese të astorga, vetëm gjashtë kilometra larg kryeqytetit.

Castrillo është deklaruar Kompleksi historiko-artistik me vlera të larta monumentale y Trashëgimia Botërore. Ai shtrihet kryesisht përgjatë rrugë e vërtetë, përmes së cilës Rruga e Santiagos. Në fakt, në të kaluarën banorët e saj ishin mbi të gjitha mushkatarë që bënin tregti Castilla y Galicia dhe që pati një ndikim të rëndësishëm social dhe politik në zonë gjatë shekujve XNUMX-XNUMX. Por, pa vonesë, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni dhe çfarë të bëni në Castrillo de los Polvazares.

Çfarë duhet të shihni në Castrillo de los Polvazares

Rruga Castrillo de los Polvazares

Një rrugë tipike në Castrillo de los Polvazares

Siç ju kemi thënë tashmë, Castrillo i përket rajonit Maragatería për emrin e të cilit ka disa hipoteza. Njëri prej tyre thotë se është për shkak të mbretit visigotik Mauregato, ndërsa studiues të tjerë ia atribuojnë shprehjes latine mauri robër (maurët e robëruar), duke aluduar në faktin se kolonët e saj fillestarë ishin myslimanë të kapur gjatë avancimit të trupave të krishtera.

Por edhe më kurioze është teoria e Laureano Rubio, profesor në Universitetin e Leonit. Ai thotë se “maragato” do të ishte falë punës së banorëve të saj. Ndërsa sollën peshk nga Galicia, d.m.th. deti, në Madrid (fqinjët e të cilit quhen macet), do të ishin krijuar maragatos.

Në çdo rast, Maragatería krijoi idiosinkrasinë e vet që mund të vlerësohet, madje edhe në pamjen e Castrillo de los Polvazares. Gjëja e parë që do të tërheqë vëmendjen tuaj është e bukur dhe e kujdesshme që është pavarësisht se nuk ka më shumë banorë. Ne ju rekomandojmë që, pas mbërritjes, ta lini makinën në parkim çfarë është në hyrja perëndimore e fshatit. Kjo mbulohet në mënyrë perfekte në këmbë, megjithëse nuk është e ndaluar të bëhet në automjet.

shtëpi tipike

Shtëpi tipike në Castrillo de los Polvazares

Shtëpia tradicionale e mushkatarëve në Castrillo

Gjëja e parë që duhet të shihni në Castrillo de los Polvazares është ajo shtëpi në fermë tipike. Janë ndërtime të vjetra të ndërtuara me gurë të kuqërremtë dhe pllaka qeramike. Por ato tregojnë edhe dallimet sociale që ekzistonin mes banorëve të saj. Shtëpitë që kanë portale të mëdha me harqe gjysmërrethore ata i përkisnin mutalistëve më të pasur. Ata kishin nevojë që ata të prezantonin makinat e tyre. Nga ana tjetër, shtëpitë që kanë dyer të vogla me arkitrarë ishin në pronësi të rrogave që nuk kishin automjete dhe punonin për të parët.

Gjithashtu, në disa prej tyre do të shihni mburoja heraldike. Kjo sepse, ndonëse mushkatarët ishin punëtorë, siç ju thamë, gradualisht fituan pushtet dhe ndikim dhe disa morën edhe tituj fisnik. Shembull i mirë për këtë janë shtëpitë e Los Salvadores, Luaces dhe Rodríguez. Së fundi, dritaret e shtëpive janë lyer me ngjyrë të gjelbër, kornizat e tyre janë të bardha dhe, brenda, janë të vendosura rreth një oborri qendror.

Të gjitha këto ndërtime paraqesin një kurioz njëtrajtshmëri, megjithëse më të mëdhenjtë kanë ballkone apo galeri, dhe ndjekin njëra-tjetrën përgjatë rrugëve me kalldrëm. Shumë prej shtëpive janë sot restorante ku mund të shijoni zierjen e shijshme me maragato, për të cilën do të flasim më vonë, edhe pse ka punishte qeramike dhe farke. Por së pari do të shohim monumente të tjera të Castrillo de Polvazares.

Kisha e San Juan Bautista dhe ndërtesa të tjera me interes

Kisha e San Juan në Castrillo

Kisha e San Juan Bautista në Castrillo de los Polvazares

Ky qytet Leonez nuk ka qenë kurrë shumë i banuar, as në kohën e tij të lulëzimit. Prandaj, ka vetëm tempulli i San Juan Bautista, një kishë tipike në Camino de Santiago me një nef të vetëm dhe një kambanore me një kambanore të dyfishtë në çati. Po kështu, në harmoni me shtëpitë, është ndërtuar me gurë të kuq dhe pllakë qeramike.

Ajo gjithashtu ka një portik ku festohet dasma tradicionale maragata, një akt me vlerë të madhe antropologjike. Ne gjithashtu do të flasim me ju më shumë përpara kësaj feste. Dhe, përballë tempullit, keni një shesh të vogël ku bëhen homazhe për shkrimtarin Predha e gjembave, i cili nuk ishte nga qyteti, por shkroi një tregim me titull, pikërisht, sfinksi maragata.

Më në fund, mund të shihni në Castrillo de los Polvazares dy ura. E vjetra, shumë primitive dhe mjaft rudimentare, është e mbështetur në pllaka guri dhe ka një majë betoni. Në vend të kësaj, më moderne u ndërtua në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe i shërben autostradës LE-142 që bashkon Astorgën me Ponferradën. Në rastin e tij, ajo është e ndërtuar në aslar dhe gur dhe dërrasa e saj mbështetet nga një tra i madh grilë.

Vlera etnografike e Maragatería

kostum maragato

Kostum për meshkuj Maragato

Siç ju kemi thënë tashmë, siç ishte rasti me esnafët e tjerë mesjetarë, maragatot kishin zakonet e tyre. Ata mbanin rroba të pazakonta dhe krijuan muzikë të veçantë në të cilën bateristët ishin shumë të rëndësishme. Ndër zakonet e tyre më të veçanta ishte ajo covada. Kjo konsistonte në faktin se kur lindi një fëmijë, babai flinte me të porsaardhurin dhe merrte urime nga fqinjët e tij.

Ishte gjithashtu një ritual kurioz plugimi, e lidhur me fertilitetin. Në Vitin e Ri, burra të veshur me gëzof, maska ​​dhe zile lopësh kalonin nëpër qytet duke ndjekur falje, një personazh me një veshje edhe më të ekzagjeruar që shërbente si udhërrëfyes. Më vonë, të shoqëruar nga burra të tjerë të veshur si gra dhe me një parmendë druri, ata bënë sikur lëronin borën.

Por, pa dyshim, gjurmët më të rëndësishme që janë ruajtur nga kultura Maragata është ajo dasmë tipike, e cila përfshin ritet stërgjyshore. Ne do të përshkruajmë shkurtimisht se nga çfarë përbëhet. Së pari zgjerohet "shteg", që bashkon me kashtë shtëpitë e dhëndrit dhe të nuses. Më pas, duke u varur rreth derës së kësaj të fundit natën, bëjnë urdhërimet e dashurisë. Dhe pastaj është pagesa e kasetave. Me këtë vendoset e drejta që vajzat e ardhshme të martesës të kërcejnë në “hyrjen” e vallëzimit.

Ditën e dasmës, në agim, bateristi shkon nëpër qytet në shtëpinë e nuses i shoqëruar nga të rinjtë që i binin kastanetave. Shkon edhe kumbari, i cili i troket në derë dhe i thotë se ka ardhur të përmbushë premtimin. Kësaj babai i nuses i përgjigjet se, me të vërtetë, është përmbushur. Më pas procesioni shkon në kishë, në portikun e së cilës zhvillohet ceremoninë. Por, pas kësaj festa nuk përfundon.

Në fund, tashmë të martuarit lahen me oriz si simbol i pjellorisë. Dhe fillon Parada e Marzipanit deri në shtëpinë e gruas. Aty janë përgatitur dy frone mbi të cilët ulen të porsamartuarit. Në këmbët e tij vendosen ato marzipana dhe kumbari i hedh grurë, gjithashtu, për të kërkuar fertilitet. Së fundi, para vaktit, garë simite, gjatë së cilës dy kamerierë konkurrojnë për të kapur këtë copë të ëmbël (historikisht, ishte një ons ari).

Gastronomia Maragata në Castrillo de los Polvazares

Maragato e gatuar

Pjatat që përbëjnë cocido maragato

Ushqimi është gjithashtu pjesë e etnografisë në Castrillo de Polvazares. Por ne duam t'ju flasim veçmas për të për shkak të vlerës dhe famës së madhe. Mbi të gjitha, thirrja Maragato e gatuar, të cilin mund ta shijoni në cilindo nga restorantet dhe bujtinat në qytetin e Astorgan. Ju mund të mos e dini, por kuriozisht, ha me kokë poshtë se gatime të ngjashme nga rajone të tjera.

Para së gjithash, ato shijohen mishrat. Kryesisht, është gjoks pule; brinjës dhe lopës, si dhe chorizo, lacon, feçkë, trotters dhe pjesë të tjera të derrit. Me to shërbehet mbushja, e cila bëhet me vezë, bukë, majdanoz dhe hudhër. Po kështu, edhe nëse kalohet në pjatën e dytë, mishi nuk duhet të hiqet kurrë nga tavolina.

Kjo përbëhet nga qiqra me perime të ndryshme, kryesisht, patate, lakër dhe karrota, të cilave u shtohet paprika e ëmbël. Ato mund të kalojnë edhe me vaj dhe uthull. Më në fund, merret Supë. Disa njerëz e përziejnë atë me qiqra, por shumica e puristëve e refuzojnë këtë praktikë. Nëse, pas një vakti kaq të kushtueshëm, keni ende vend për një ëmbëlsirë, ne do t'ju themi se e duhura në Maragatería është krem me simite ose biskota dhe kanellë.

Krem kremi

Krem me simite, embelsira tipike pas cocido maragatos

Na duket interesante të shpjegojmë pse merak maragato hahet në një mënyrë kaq të veçantë. Teoria më e pranuar e lidh atë me puna e mutalistëve. Ata sollën kutitë e tyre të drekës me mish misri dhe u ndalën në shitje për ta ngrënë atë. Por më pas, për të tonifikuar trupin, kërkonin diçka të nxehtë si supë me perime. Megjithatë, një tezë tjetër e lidh rendin e cocido maragato me Lufta e Pavarësisë. Gjatë saj dhe para sulmit të afërt nga trupat franceze, spanjollët hëngrën pjesët më ushqyese të menusë së pari për të qenë të fortë në betejë.

Pikërisht, në Castrillo de los Polvazares, herë pas here disa Ditët e Napoleonit shumë interesante që rikrijoi betejën mes dy ushtrive që ndodhi në vitin 1810. Më mirë të themi se u riprodhuan dy luftime. Në të parën, Galët morën qytetin, por më pas hispanikët kundërsulmuan për ta rimarrë atë, duke shpëtuar gjithashtu priftin dhe korridorin, të burgosur të të parëve.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjithçka që mund të shihni dhe të bëni Castillo de los Polvazares. Siç e keni parë, është një xhevahir si nga pikëpamja etnografike, ashtu edhe nga ajo monumentale dhe historike. Ne vetëm mund t'ju këshillojmë që, nëse vizitoni këtë qytet, të vizitoni edhe qytete të tjera të bukura të zonës si ai vetë astorga, Saint Colomba de Somoza o luyego. Guxoni të zbuloni këtë zonë të bukur të provincës së Leon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*