Çfarë të vizitoni në Algjeri

Një nga më shumë se 50 vende që përbëjnë kontinentin afrikan është Argelia, një tokë që ka jetuar gjithçka gjatë historisë së saj dhe që, duke qenë në djepin e specieve tona, e mban për ne thesare natyrore dhe arkeologjike shume e rendesishme.

Algjeria është një vend me të vërtetë i madh, me male dhe brigje fantastike, kështu që nëse doni të dini më shumë, zhytuni në të kaluarën e kësaj toke të pasur dhe interesante, duhet të hipni në një aeroplan dhe ta njihni atë. Çfarë mund të shihet ose çfarë mund të vizitohet në Algjeri? Le të shohim.

Argelia

Në parim duhet të pranojmë që emri i Algjerisë është i lidhur në mënyrë të pashmangshme me Kolonizimi francez dhe brutaliteti i saj, për luftën civile të viteve '90 dhe me koston e jashtëzakonshme të saj, rreth 20 mijë jetë. Por duhet të shkojmë më tej.

Përmes tokave algjeriane kanë kaluar fenikasit, romakët, perandorinë bizantine, popujt osmanë, piratë dhe po, edhe francezët. Kjo është arsyeja pse ajo është një vazo e shkrirjes së kulturave dhe porta hyrëse për në malet, plazhet dhe shkretëtirat.

Ne thamë më lart se të qenit në Afrikë e tyre faqet arkeologjike Ato janë shumë interesante, kështu që mbetjet hominide kanë kaluar më shumë se dy milion vjet dhe gjithashtu janë gjetur Homo Sapiens. Gjithashtu ka piktura antike dhe të vlefshme në shpellë dhe për fat të mirë sot gjithçka mbrohet brenda parqeve kombëtare. E rëndësishme është që këto thesare në fund të fundit i kanë mbijetuar edhe sistemit kolonial francez.

E vërteta është se Franca ka një kapitull mjaft të përgjakshëm në Algjeri. Pas Luftës së Dytë Botërore, filloi një proces i dekolonizimit në Azi dhe Afrikë, por në rastin e kolonisë franceze të Algjerisë, Franca nuk dëshironte ta zbatonte atë dhe kështu ndodhi një rebelim që përcaktoi pavarësinë në 1962. Historia na tregon se shtypja franceze ishte shumë e përgjakshme dhe ka nga ata që thonë se ata erdhën për të asgjësuar 15% të popullsisë algjeriane.

Qyteti më i rëndësishëm është Algjer, kryeqyteti. Pjesa më e madhe e sipërfaqes së saj është e shkretë, e famshme Shkretetira e Saharase, por ka gjithashtu pyjet, stepat dhe disa ligatina. Në çfarë bazohet ekonomia juaj? Epo, ai ka naftë, argjend, gaz dhe shumë aktivitete të peshkimit dhe bujqësisë. Viousshtë e qartë, zemra e ekonomisë së saj është nafta dhe renditet në vendin e 14-të në listën e vendeve më të pasura të naftës.

Turizmi Algjeri

Nuk ka rëndësi në cilën kohë të vitit shkoni, ka diçka për të gjithë, sepse nëse shkoni në verë dhe është nxehtë ka plazhe dhe nëse ju pëlqen dimri dhe doni të shihni borën dhe ski ka male. Në kryeqytet keni disa muzetë e rekomanduar: Të Muzeu Bardo Bëhet fjalë për historinë dhe arkeologjinë dhe do të jeni në gjendje të shihni disa nga pikturat e shpellave të Parkut Kombëtar Tassili N'Aijer, në Sahara. Ekziston edhe Muzeu i Traditave dhe Arteve Popullore dhe Muzeu Kombëtar i Artit Modern dhe Bashkëkohor dhe Muzeu Kombëtar i Antikiteteve. Më vonë, nëse udhëtoni në qytete të tjera, përpiquni të shihni nëse ka muze, sepse secili prej tyre është i veçantë.

Kështu, në qytetin port të Cherchell do të shihni antikitet romake dhe greke dhe në qytetin e Kostandinit objekte dhe skulptura nga vendet arkeologjike. Kudo ka muze dhe njohja me ta është një mënyrë e shkëlqyeshme për t'iu afruar kulturës algjeriane.

Nëse ju pëlqen arkeologjia dhe historia atëherë ka shtatë vende të deklaruara të Trashëgimisë Botërore: la Kasbah i Algjerit, Qytetet berbere të Vall de M'zab, rrënojat e Kalaja Qal'aa Beni Hammad, malet e Tassili n'Anjer, me pikturat e saj në shpellë, dhe rrënojat e Djemila, Tipasa dhe Timgad.

Rrënojat e Djemila na kthejnë në praninë romake në zonë dhe nëse do të zgjidhni vetëm një nga lista, kjo është opsioni më i mirë. Rrënojat janë ruajtur shumë mirë dhe spikasin në të gjithë Afrikën e Veriut. Ajo u braktis në shekullin e XNUMX-të dhe ndërsa ecni nëpër rrugët e saj boshe mund të imagjinoni se si ishte jeta atje shekuj më parë. Ajo gjithashtu ka një muze.

Nga ana tjetër, nëse ju pëlqen aktivitetet në natyrë dhe natyra ju keni një grusht të Parqet kombëtare: Chrea, Djurdjura, Ahaggar, Belezma, El Kala, Gouraya, Tassili n'Aijer, Taza dhe Tlemcen. Disa janë parqe bregdetare (El Kala, Gourraya, Taza), të tjerët janë midis maleve (Belezma, Chrea, Belezma, ndër të tjera), ka edhe parqe në stepat (Djebel Aissa) ose në Sahara (Tassili, l'Ahaggar) . As nuk ka mungesë të rezervateve natyrore.

Njohja e këtyre vendeve nënkupton punësimin e turneve në agjenci të veçanta ose direkt në hotel. Ju mund të regjistroheni për ekskursione në kamionë 4 x4, shëtitje nëpër Sahara, hipur mbi kalë udhëtime me deve. Ka një zonë veçanërisht të bukur për trekking: Hoggar, me male përrallore, duna me art shkëmbor dhe florë dhe faunë. Bukuria e Algjerisë është e egër sepse në fund të fundit nuk është një vend shumë i zhvilluar kështu që do të thoja që shkëlqen edhe më shumë.

Nëse jeni musliman do të dëshironi të vizitoni xhami pasi Islami është feja mbizotëruese në vend. Ka shumë, por disa janë më të rëndësishëm se të tjerët nga pikëpamja historike. Për shembull, Xhamia e Madhe e Tiemcen, Xhamia e Madhe e Algjerisë dhe Ketchaoua, e cila është Trashëgimi Botërore sipas UNESCO-s. Nëse jeni i krishterë mund të vizitoni një kishë katolike që është e bukur sepse është në një shkëmb me pamje nga gjiri i kryeqytetit: Zoja e Afrikës, e cila daton nga 1872 dhe ka piktura të pasura fetare dhe mozaikë.

Si të lëvizni në Algjeri

Mënyra më e mirë për të shkuar në të gjithë vendin është me tren ose makinë sepse e vërteta është se opsionet e transportit janë mjaft të kufizuara. Treni është standard dhe çmimet e biletave janë të përballueshme. Stacionet janë vende plot lëvizje dhe konfuze, kështu që duhet të keni kujdes, të mbërrini herët, të zotëroni mirë gjuhën dhe të dini se si funksionon para se të bëni ndonjë rezervim ose blerje.

Ju mundeni merr nje makine me qera Por siç janë gjërat, ka pasur një sulm terrorist, nuk është diçka që unë do ta rekomandoja. nëse nuk ju pëlqen aventura. Ka agjensi ndërkombëtare për marrjen me qira të makinave si Hertz ose AVIS dhe ju mund ta merrni me qira në aeroport vetë ose nga hoteli ku po qëndroni. Ka të gjitha llojet e makinave, të vogla, të mëdha, kamionë, mini furgonë. E gjitha varet nga destinacionet tuaja.

Së fundi, nëse jeni spanjoll keni nevojë për vizë për të hyrë në Algjeri. Ju duhet ta përpunoni atë rreth katër javë para datës së udhëtimit tuaj që nga Ambasada dhe Konsullatat nuk lëshohen viza në kufij. Ju gjithashtu duhet të keni sigurim udhëtimi. Asnjë vaksinim nuk është i detyrueshëm por nuk do të dëmtonte të kishit atë për tetanoz dhe hepatit A dhe B, ndër të tjera që ndoshta tashmë i keni për shkak të planit të detyrueshëm të vaksinimit.

A është Algjeria një destinacion i rrezikshëm? Epo, potencialisht është, sepse ka qeliza aktive të grupeve terroriste. Kishte sulme vitin e kaluar dhe më të fundit, në shkurt dhe gusht të këtij viti, 2017, por objektivat nuk kanë qenë turistët, por policia dhe oficerët. Të huajt janë rrëmbyer herë pas here, veçanërisht në kufij ose në jug, kështu që nuk është e këshillueshme të udhëtoni në Jugun e Madh dhe në kufijtë me Niger, Mauritania, Libia ose Mali.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*