Cibeles kuriozitete

Shatërvani Cibeles

Ju prezantoj kuriozitetet e Cibeles, një shatërvan i njohur i Madridit, do të thotë të kthehesh prapa shekujve të kaluar. Pikërisht atëherë u nisën projektet për të zbukuruar qytetin e Madridit nga këndvështrimi estetik i neoklasicizëm.

Cybele ishte, në mitologjinë greke, nëna e perëndive, por edhe një lloj Perëndeshë e tokës. Dhe që nga kohërat e lashta ajo përfaqësohej në një karrocë të tërhequr nga luanët si një simbol i epërsisë së natyrës (megjithatë, kafshët mishërojnë dy personalitete të tjera mitologjike: hipomenet y Atalanta). Tashmë në kohën romake, u bë Rea o Magna mater (Nëna e Madhe), që në praktikë nënkuptonte vetëm një ndryshim emri, pasi simbolika e tij vazhdonte të ishte e ngjashme. Pasi kemi bërë këtë hyrje të nevojshme, ne do t'ju tregojmë disa nga kuriozitetet e Cibeles.

Kuriozitetet e ndërtimit të saj

Luanët Cibeles

Detaj i luanëve të shatërvanit

Ndërtimi i shatërvanit Cibeles filloi në 1777 si një nga elementët që do të zbukuronte rrethinën e Livadh i Jerónimos, zona aktuale e Paseo del Prado. Në të njëjtin projekt, Muzeu i Shkencave të Natyrës (që sot është, pikërisht, Prado), të Kopshti Botanik Mbretëror dhe disa hapësira të tjera të gjelbra.

Dhjetë mijë kilogramë mermer kardinal nga dy gurore. Këto ishin montesclaros në Toledo dhe reduena në Madrid. Po kështu, fryma klasiciste e momentit projektoi ndërtimin e dy shatërvanëve të tjerë me motive mitologjike, të cilat do të ishin ato të Neptunit dhe Apollonit. E gjithë ajo zonë, tashmë e përfunduar, ishte e njohur në mesin e banorëve të Madridit si Salla Prado, sepse aty dilnin shëtitje dhe bënin një jetë shoqërore.

Megjithatë, sipas një teorie tjetër, shatërvani Cibeles ishte i destinuar të dekoroj kopshtet e La Granja de San Ildefonso, në Segovia. Në çdo rast, ai u instalua në atë që quhej atëherë Sheshi i Madridit, Plaza de Cibeles aktuale, në 1782, megjithëse nuk funksionoi deri dhjetë vjet më vonë.

Ndryshimi i vendndodhjes

CIbeles nga lart

Pamje ajrore e shatërvanit Cibeles

Pikërisht, një nga kuriozitetet e cibeleve është se në parim nuk ka qenë në qendër të sheshit, por ngjitur me Pallatin Buenavista. Ka qenë në vitin 1895 kur është zhvendosur në atë pjesë të rrugës, ndërsa i janë shtuar elementë të tjerë. Ky është rasti i grupit skulpturor në pjesën ballore dhe një platforme me katër shkallë tre metra të lartë.

Por gjithashtu u hoqën figurat e një ariu dhe një dragoi, si dhe vetë gryka përmes së cilës dilte uji. Sepse shatërvani kishte edhe një dobi praktike: ishte vendi ku shkonin ujësjellësit dhe banorët e zonës për të mbushur depozitat e tyre. Nga rruga, ky proces modernizimi ngriti një polemika e rëndësishme në kohën e tij ndërmjet Ayuntamiento dhe Akademia Mbretërore e Arteve të Bukura të San Fernando.

Megjithatë, ndërsa madrilenët vazhduan të kishin nevojë për ujë, një tjetër shatërvan i vogël u ndërtua në cep të sheshit, konkretisht në Postë. Shumë shpejt u thirr shatërvani dhe u bë shumë e njohur, aq sa i kushtohej një këngë që thoshte “ujë nga Fuentecilla, më i miri që pi Madridi...”.

Krijuesit e saj dhe një legjendë

Banka e Spanjës

Banka e Spanjës, në Plaza de Cibeles

Gjithashtu pjesë e kurioziteteve të Cibeles janë peripecitë me të cilat është dashur të përballen ndërtuesit e tij dhe legjendat që lidhen me të. Pikërisht njëra prej tyre thotë se, në rast se tentohet të grabitet Dhoma e Artë e Bankës së Spanjës, që ka pamje nga sheshi, dhomat do të vulosen dhe do të përmbyten me ujë nga shatërvani Cibeles.

Për sa u përket artistëve që i dhanë formë këtij monumenti, projektimi i tij u realizua nga arkitekti i madh Ventura Rodriguez. Nga ana e saj, figura e perëndeshës ishte vepër e skulptorit Francisco Gutierrez, ndërsa luanët janë për shkak të francezëve Robert Michael. Për sa u përket valancave të karrocës, ato janë të Miguel Jimenez, i cili për punën e tij mori 8400 realë.

Qysh në vitin 1791, Gjoni i Villanueva porositur Alfonso Bergaz figurat e ariut dhe dragoit që më vonë do të tërhiqeshin. Të dy kishin tuba bronzi në gojë nga të cilat dilte uji. Meqë ra fjala, kjo erdhi nga një udhëtim ujor ose galeri nëntokësore nga koha myslimane që e solli dhe i atribuoheshin vetitë shëruese. Më vonë, dy putti të krijuara nga Miguel Angel Trilles y Antonio Parera. Ata gjithashtu vendosën më shumë burime uji duke formuar ujëvara dhe ndriçim me ngjyra që zbukuronin monumentin.

"E mbuluar bukur"

Cibeles me borë

Shatërvani i mbuluar me borë

Gjatë Luftës Civile, autoritetet e mbuluan shatërvanin Cibeles me thasë prej balte për ta mbrojtur atë nga bombardimet. Për këtë arsye, madrilenët gjithmonë gjenialë e pagëzuan si “Linda e mbuluar”. Në fakt, ajo ndodhet në një qendër nervore të qytetit. Secilit nga cepat e katrorit të tij i përket një lagje ndryshe dhe rrugët po aq të rëndësishme sa atë të Alcalá dhe Paseo del Prado.

Ai është gjithashtu i rrethuar nga katër ndërtesa monumentale në Madrid. Bëhet fjalë për sa më sipër Banka e Spanjës dhe të Pallatet e Linares, Telekomunikacionit dhe Buenavista. Ky i fundit, selia e Shtabit të Ushtrisë, është një ndërtim i shekullit të tetëmbëdhjetë me kopshte të stilit francez për shkak të sipërpërmendurve. Ventura Rodriguez.

Nga ana e saj, Telekomunikacioni ose Cibeles është një mrekulli e stilit eklektik që përfshin elemente moderniste, pllake dhe barok. Është ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX-të pas projektit të Joaquin Otamendi y Antonio Palacios. Ju këshillojmë të mos humbisni hollin e saj madhështor dhe mbi të gjitha të ngjiteni në spektakular belveder që e kurorëzon dhe ju ofron pamje të mrekullueshme të qendrës së Madridit.

Për të pallati i linares Është një xhevahir neo-barok i ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të. Dizajni i saj është për shkak të arkitektit francez Adolf Ombrecht, përgjegjëse nga ana tjetër për shtëpi të tjera madhështore, si pallati i Markezit të Portugaletes. Dhe gjithashtu ruan legjenda të shumta.

Festimet e futbollit, një nga kuriozitetet e mëdha të Cibeles

Festë në Cibeles

Festë në Madrid në Cibeles

Ju ndoshta e dini se fonti përdoret nga fansat e Real Madrid për të festuar fitoret e tyre sportive. Në vend të kësaj, një tjetër klub në qytet, Atlético, e bën atë në e Neptunit. Megjithatë, kjo traditë nuk ishte gjithmonë kështu.

Deri në vitin 1991, të dyja skuadrat kishin Cibeles si mjedis për festimet e tyre. Megjithatë, atë vit ata u takuan në finalen e Copa del Rey kështu që tifozët e Atlético vendosën të ndryshojnë të tyren duke e zhvendosur në Plaza de Neptuno aty pranë për t'u dalluar nga emrat e tyre Merengue.

Pasgoditje dhe zhdukje

Cibeles gjatë natës

Shatërvani i ndriçuar gjatë natës

Ndoshta ju nuk e dini se shatërvani Cibeles ka një kopje e saktë në Mexico City. Ai u dhurua nga komuniteti i spanjollëve me banim në vendin Aztec dhe u përurua në vitin 1980 me praninë e kryetarit të atëhershëm të Madridit. Enrique Tierno Galvan. Por nuk është e vetmja. Në fshatin e afërt të Getafe ka një tjetër më të vogël të pagëzuar si cibelinaedhe pse nuk është e saktë. Duket më shumë si ai i instaluar në distancë Pekin, kryeqyteti i Republika Popullore e Kinës.

zhdukjet

Cibeles dhe Pallati i Telekomunikacionit

Pamje e shatërvanit Cibeles dhe Pallatit të Telekomunikacionit

Nga ana tjetër, siç ju thamë, monumenti ka pësuar disa reforma. Dhe, ndër kuriozitetet e Cibeles janë zhdukja e disa elementeve që u hoqën në ato vepra. Për shembull, në fund të shekullit të XNUMX-të, ajo u vendos një portë për ta mbrojtur atë, e cila do të tërhiqej me reformën në fund të shekullit të XNUMX-të. Por askush nuk e dinte se ku kishte shkuar grila. Derisa u zbulua se ajo ishte përdorur për të rrethuar selinë e bandës së bugle dhe daulleve të Policia Bashkiake e MadriditUra Franceze.

Diçka e ngjashme ndodhi fillimisht me figura e ariut të cilën e kemi përmendur tashmë. Kur u hoq nga kompleksi monumental, ai u zhduk pa e ditur banorët e Madridit se ku ndodhej. Më në fund, u zbulua se ai ishte duke zbukuruar një nga shëtitjet e Menaxheri Retiro. Me ariun u hoq tubi kryesor, humbi edhe pista. Në rastin e tij, ai u shfaq në kopshtet e Casa de Cisneros, e vendosur në Madrid Sheshi i qytetit.

Aktualisht, ariu është brenda kopshtet e Muzeut të Origjinës së Madridit, së bashku me tritonët dhe nereidët që ndodheshin në burime të tjera të kryeqytetit, konkretisht në burimet e Paseo del Prado. Meqë ra fjala, ju këshillojmë të vizitoni këtë muze, i hapur në vitin 2000 dhe i vendosur në Shtëpia e San Isidro nga Plaza de San Andrés, sepse është shumë interesante.

Ndër pjesët e tij spikat i ashtuquajturi Mire mrekulli sepse, sipas legjendës, djali i San Isidros ra në të pa e lënduar veten. Më realiste janë rindërtimi i Kapela e shekullit të XNUMX-të kushtuar të shenjtëve dhe të çmuarve oborri i rilindjes e XVI. Dhe, pranë tyre, ju mund të shihni pothuajse dy mijë pjesë arkeologjike që shkojnë nga paleoliti në Madridin arab.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa kuriozitetet e Cibeles, burim popullor i Madrid me më shumë se dyqind vjet histori. Por nuk mund të rezistojmë t'ju tregojmë edhe një. Ashtu si me monumentet e tjera të mëdha, krijuesi i këtij ka përfshirë një ligësi të vogël. Në një pjesë të saj aty një bretkocë e vogël e gdhendur. Nëse doni të luani, vazhdoni dhe përpiquni ta gjeni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*