Cilat muze për të vizituar në Madrid

Muzeu i Madridit

Nëse diçka ka me bollëk në qytetet evropiane, janë muzetë, të çdo lloji dhe prestigji. Por kur flasim për Madridin, ka vërtet diçka unike në muzetë dhe galeritë e tij të artit. Dhe më e mira nga të gjitha, shumë janë afër njëri-tjetrit, kështu që ju mund të bëni një turne shumë të rehatshëm kulturor.

Sot në Actualidad Viajes, cilët muze për të vizituar në Madrid.

Muzeu Kombëtar i Artit Reina Sofía

Muzeu Reina Sofia

Pa dyshim, ky muze e meriton të jetë në krye të listës së muzeve në Madrid. këtij institucioni e specializuar në artin spanjoll të shekullit të XNUMX-të dhe punon në ndërtesën që ishte një spital i vjetër i themeluar nga Mbreti Felipe II dhe i projektuar nga Francisco Sabatini.

Me fasadën e saj të zymtë dhe muret e bardha, është një vend i mirë për të shfaqur artin modern. Koleksioni është i ndarë në tre seksione: Koleksioni I përfshin vepra nga viti 1900 deri në 1945, Koleksioni II vepra nga 1945 deri në 1968 dhe në fund Koleksioni 3 me vepra nga 1962 deri në 1982.

Është këtu që ju do të shihni të famshmet Guernica nga Pablo Picasso, vepra të Joan Miro dhe Salvador Dali. Por përtej koleksionit të tij të përhershëm ka edhe ekspozita që ndryshojnë. Është mirë të kontrolloni faqen e tyre të internetit për të ditur se çfarë të shihni përpara se të shkoni.

Guernica

Ka edhe ekspozita në galeritë e saj satelitore në Parque del Retiro, vetëm 15 minuta në këmbë nga muzeu. Dhe sigurisht, mos lini jashtë vizitës dy anekset e muzeut që mund të vizitohen pa paguar ekstra.

 • Vend: C. de Sta. Isabel, 52 vjeç
 • Orar: Hapur të hënën nga ora 10:9 deri në orën 10:9, të mërkurën deri të shtunën nga ora 10:2 deri në 30:XNUMX dhe të dielën nga ora XNUMX:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX.
 • bileta: mund të blihen në arkë ose online, për 12 euro. Ka leje të përgjithshme, kutia e kartave Paseo del Arte që kushton 32 euro dhe përfshin muze të tjerë. Hyrja është falas në orare të caktuara, çdo ditë.

Muzeu Thyssen-Bornemisza

Muzeu Thyssen Bornemizsa

Ajo funksionon në atë që dikur ishte një rezidencë shumë aristokratike në Paseo del Prado. Mund të thuhet se koleksioni i tij ndodhet, i marrë kryesisht nga baroni gjatë gjithë jetës së tij, midis atij të Reina Sofía dhe atij të Muzeut Prado.

Koleksioni i tij i madh përfshin shumë art evropian të mjeshtrave të mëdhenj të kontinentit. Do të shihni vepra të Dali, nga El Greco, Monet, Picasso dhe jo yndyrë rembranddt. Por ka edhe disa vepra të mesjetës dhe shekullit të XNUMX-të. Ose pikturat amerikane të shekullit të XNUMX-të dhe disa shembuj të tjerë të pop art më modern. Koleksioni filloi shumë larg, në vitet 20 të shekullit të kaluar, dhe duhet ta dini nëse ju pëlqen i gjithë arti.

Thyssen Bornemizsa

Mbi dy breza koleksioni u rrit. Në vitin 1993 ajo u ble nga shteti spanjoll në mënyrë që publiku ta vlerësonte: më shumë se një mijë piktura nga shekulli i XNUMX-të deri më sot me vepra të Dürer, Van Eyck, Titian, Rubens, Caravaggio, Rembrandt, Degas, Monet, Canaletto, Van Gogh, Picasso, Pollock dhe Cézanne, për shembull.

Mos harroni të shkoni në bodrumin, i cili sot strehon një instalacion të ri me rreth 180 vepra nga koleksioni Carmen Thyssen, duke përfshirë veprat e artit Kopshti i Edenit nga Jan Brueghel dhe Young Woman, nga Fragonard.

 • Vendndodhja: Paseo del Prado, 8.
 • Orari: ajo hapet të hënën nga ora 12:4 deri në orën 10:7 dhe nga e marta në të diel nga ora XNUMX:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX.
 • bileta: ka një biletë aksesi të plotë për 13 euro, një tjetër me një guidë audio për 5 euro.

Museo del Prado

Museo del Prado

Është një nga muzetë më të njohur në Madrid dhe një nga më prestigjioz në mesin e muzeve spanjolle. Është mbi 200 vjeç dhe është muzeu kryesor i artit në mbarë vendin. 3 milionë njerëz shkojnë për ta vizituar atë në vit.

Muzeu punon në një ndërtesë neoklasike të porositur nga mbreti Carlos III, projektuar nga arkitekti Juan de Villanueva në 1785. Sot koleksioni i tij i madh strehon vizatime, piktura, printime dhe skulptura.

Ndër të tjera do të shihni vepra nga El Greco, Francisco de Goya, Valzquez, Pablo Picasso dhe Rembrandt dhe të shpërndara në katër katet e tij. Këtu janë klasikët si Las Meninas, nga Diego Velázquez, Maja Lakuriq, nga Goya, dhe Noble me dorën në gjoks, nga El Greco.

 • Vend: C. de Ruíz de Alarcón, 23.
 • Orari: hapur nga e hëna në të shtunë nga ora 10:8 deri në 10:7. Të dielave dhe festave nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX.
 • bileta: Hyrja e përgjithshme kushton 15 euro. Hyrja është falas nga e hëna në të shtunën nga ora 6:8 dhe të dielave dhe festave nga ora 5:7 deri në orën XNUMX:XNUMX.

Muzeu Arkeologjik Kombëtar

MAN

Nëse ju pëlqen e kaluara e largët, atëherë ky muze arkeologjik është zgjedhja juaj. MAN strehon një nga koleksionet më të mira në botë me objekte dhe artefakte nga kulturat mesdhetare nga parahistoria deri në shekullin e XNUMX-të.

Ka gjetje nga tarracat e lumit Manzanares nga Paleoliti,  Mudejar art që përfaqëson praninë myslimane në Spanjë, bronzi nga Mesopotamia dhe Persia, enë greke nga periudha mikene dhe helene...

Gjithashtu në këtë muze ka një koleksion numizmatik që daton nga shekulli VI para Krishtit deri në shekullin e XNUMX-të.

 • Vendndodhja: Rruga Serrano, 13
 • Orari: Ajo hapet nga e marta deri të shtunën nga 9:30 e mëngjesit deri në 8:9, të dielave dhe festave nga 30:3 e mëngjesit deri në XNUMX pasdite.

Muzeu Sorolla

Musoe Sorolla

Ky muze punon në një shtëpi shumë elegante, në shtëpinë e artisti Joaquin Sorolla, në lagjen Chamberi, në Madrid. Këtu ai jetoi me gruan dhe muzën e tij, Clotilde García del Castillo. Muzeu u hap për publikun pas vdekjes së vejushës së artistit dhe ka një koleksion të bukur objektesh.

Shëtitja në brendësi të shtëpisë muze do t'ju lejojë të zbuloni Pasqyra rokoko, qeramika spanjolle, skulptura, bizhuteri, një shtrat i shekullit të XNUMX-të dhe relike të tjera që i përkisnin artistit valencias.

Përveç kësaj, ekziston një koleksion arti prej më shumë se 1200 piktura dhe vizatime nga vetë Sorolla, artist i famshëm kur bëhet fjalë për të përfaqësuar popullin spanjoll dhe peizazhet e tyre nën dritën e bukur të Mesdheut.

Përveç muzeut, më pas mund të ecni nëpër kopshtin që ka projektuar i njëjti artist, një përzierje e një kopshti italian dhe një kopshti andaluzian.

 • Vendndodhja: Fr. del Gran Martínez Campos, 37 vjeç
 • Orari: Hapur nga e marta deri të shtunën nga 9:30 e mëngjesit deri në 8:10, të dielave dhe festave nga ora 3:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX.
 • input: hyrja është vetëm 3 euro.

Muzeu Lázaro Galdiano

Muzeu Lázaro Galdiano

Ky muze punon në atë që ishte shtëpia e një koleksionisti shumë pjellor të quajtur Jose Lazaro Galdiano: rezidenca Parque Florido, në Madrid. Galdiano njihej si një nga patronët e mëdhenj kulturorë të shekullit të 11-të dhe kur vdiq koleksioni i tij personal kishte më shumë se XNUMX copë, kryesisht nga periudha e Mjeshtrave të Vjetër dhe Romantike.

Rezidenca është në stilin e Neo-Rilindjes dhe kur ëndrra ishte gjallë ajo priti shumë tubime dhe festa. Pas vdekjes së tij në 1947 ai u bë Muzeu Lázaro Galdiano dhe brenda ka vepra spektakolare nga El Greco, Goya, Zurbarán, Bosch dhe koleksione monedhash, armësh, medaljesh, fildishi, bronzi, qeramika dhe shumë më tepër.

 • Vendndodhja: C. Serrano, 122
 • Orari: Hapur nga e marta deri të dielën nga 9:30 e mëngjesit deri në 3 pasdite.
 • bileta: Hyrja e përgjithshme kushton 7 euro.

Muzeu Cerralbo

Muzeu Cerralbo

Më pëlqejnë pallatet, kështu që ky muze funksionon brenda Rezidenca e shekullit të XNUMX-të e Markezit të Cerralbo. Është një thesar madrilen, pasi është i patëmetë, sikur të mos kishte kaluar koha, i gjithi i zbukuruar me elemente rokoko dhe neo-barok.

Shtëpia e kthyer në muze ka katër kate përgjatë të cilit është ekspozuar koleksioni i markezit, një koleksion që ai ishte në gjendje të bënte në udhëtimet e tij nëpër Evropë dhe Spanjë, Ka një bust mermeri të një gruaje romake, një helmetë gjermane e shekullit të XNUMX-të prej çeliku, një grup për tymosje opiumi nga Kina e Dinastia Qing dhe shumë antika të tjera.

 • Vendndodhja: C. de Ventura Rodríguez, 17 vjeç
 • Orari: e hapur nga e marta deri të shtunën nga 9:30 e mëngjesit deri në 3 pasdite. Të enjteve hapet nga ora 5:8 deri në 10:3, të dielave dhe festave nga ora XNUMX:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX.
 • Biletat: Hyrja e përgjithshme kushton 3 euro. Hyrja është falas të shtunave nga ora 2 dhe të enjten nga ora 5 deri në 8. Gjithashtu çdo të dielë.

Së fundi, megjithëse ne nuk i përfshijmë ato në përzgjedhjen tonë se cilin muze të vizitoni në Madrid, ju mund t'i vizitoni Muzeu i Romantizmit, Muzeu Kombëtar i Arteve Dekorative, CaixaForum, Muzeu i Amerikave...


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*