Kosta Rika, një parajsë natyrore për tu zbuluar

Kostarikë

Kosta Rika është parajsa e Amerikës Latine e ekoturizmit dhe aventurave në natyrë. Një mijë e dyqind e nëntëdhjetë kilometra vijë bregdetare, liqene vullkanike, lumenj me ujëra të bardha, mistere para-hispanike, pyje të mbështjella me mjegull dhe territore që janë shtëpia e gjysmë milioni specie të botës. Ne kaluam Kosta Rikën nga Paqësori në Karaibe, midis vullkaneve, valëve dhe breshkave.

Kosta Rika, destinacioni kryesor për surfers

Surf Kosta Rika

Me milje plazhe me rërë të bardhë dhe valë gjigante, Kosta Rika është bërë një nga destinacionet e preferuara për surfers për të praktikuar këtë sport. Mbi të gjitha, vendi konsiderohet destinacioni i tretë më i popullarizuar për surfing pas Hawaii dhe Indonezisë për plazhet dhe valët e tij të shkëlqyera, motin e këndshëm, ujërat e ngrohtë, çmimet e arsyeshme dhe njerëzit miqësorë.

Ekspertët thonë se në bregun perëndimor janë disa nga valët më të mira në botë. Ka ndërprerës të mirë për fillestarët dhe shumë valë për të udhëtuar, duke përfshirë edhe të dytin më të gjatë në botë në Pavones.

I njohur si parajsa e një surfer, Pavones është një komunitet i vogël i vendosur përgjatë bregdetit jugor të Paqësorit Kosta Rikan. Koha më e mirë për të vizituar dhe surfuar është gjatë sezonit të shirave, i cili zgjat nga prilli në nëntor.

Kosta Rika është një nga vendet e pakta ku dy oqeane të shkëlqyera janë vetëm gjashtë orë të ndara. njëri nga tjetri. Kjo bën të mundur shfletimin e Paqësorit në lindjen e diellit dhe përfundimin e ditës duke zbutur valët e Atlantikut në perëndim të diellit - pa dyshim parajsa e përsosur për surfuesit!

Parku Tortuguero ose «Amazon i vogël»

Tortuguero Kosta Rika

Me të arritur në bregun lindor, të larë nga Karaibet, ne gjejmë një nga Parqet kombëtare më emblematike të Kosta Rikës: Tortuguero. E njohur si 'Amazon i vogël', kjo rezervat është çelja kryesore e breshkave të gjelbra dhe një nga qoshet më të lagështa të vendit. Folezimi i breshkave në plazhe është arsyeja kryesore pse shumë vizitojnë Tortuguero. Sidoqoftë, majmunët uluritës, bretkosat dhe iguanat e gjelbërta, krokodilët, zogjtë madhështorë dhe tarponët dhe manat e imponuara gjithashtu jetojnë në këtë park kombëtar. Përveç kësaj, peshku gaspar banon në ujërat e tij, i cili konsiderohet i fundit një fosil i gjallë për shkak të pamjes së tij.

Kanalet e famshme Tortuguero u krijuan në vitet 70 për të lidhur një seri lagunash dhe lumenjsh, duke çuar në lundrimin e lumenjve midis Limonit dhe qyteteve bregdetare. Lagunat kënetore, kënetat dhe pyjet e përmbytura janë pjesë e gamës së habitateve të ndryshme që ka ky park.

Nëse ka një vend ku natyra e egër përqafon vizitorin, ai është Tortuguero. Por ky vend nuk është vetëm bimësi. Duke qenë në Karaibe, është një nga rajonet më të mëdha të kulturës Afro-Karaibe në vend. Pjesa më e madhe e popullsisë së saj ka origjinë Xhamajkane dhe ruan traditat e saj, gjë që e bën Tortuguero një vend shumë interesant për tu njohur nga pikëpamja kulturore dhe ekoturizmit.

Kosta Rika, toka e vullkaneve

Vullkani Arenal i Kosta Rikës

Si pjesë e Unazës së Zjarrit në Paqësor, Vullkanet e Kosta Rikës janë ndër më të mahnitshmet në botë. Pavarësisht se nuk është një vend shumë i gjerë, numri i vullkaneve në Kosta Rika arrin në 112. Disa prej tyre janë parqe kombëtare që mbrojnë mjedise interesante natyrore.

Një nga këto është vullkani Arenal, i konsideruar ndër 10 vullkanet më aktive në botë nga shkencëtarët edhe pse askush nuk do ta thoshte kështu duke gjykuar nga pikëpamjet paqësore dhe batanija përreth mjegullës. Shpërthimi i fundit i madh i vullkanit Arenal ndodhi në 1968 dhe burimet e nxehta të saj tani janë një nga atraksionet kryesore në zonë, së bashku me peisazhet e saj të bukur dhe aktivitetet aventureske.

Mijëra aventura dhe shumë adrenalinë në Kosta Rika

Kosta Rika Zip Line

Duke folur për sportet aventureske, i madhi Parku natyror i brendshëm në shpatet e Vullkanit Arenal është gjithashtu mbretëria e linjës zip në Kosta Rika. Pylli i reve Monteverde është vendi më i mirë për ta praktikuar atë.

Nga ana tjetër, zbritja në ujërat e bardha është një tjetër aventurë thelbësore në Kosta Rika, Lugina e Sarapikut është një parajsë për vozitje dhe rafting me akomodime të shkëlqyera ekologjike. Ideale për tu zgjuar pranë faunës lokale.

Përveç kësaj, Kosta Rika është gjithashtu vendi i përsosur për të apasionuarit pas zhytjes.. Bregu i Paqësorit i vendit u konsiderua nga revista Rodale's Scuba si një nga pesë destinacionet kryesore për zhytjet e përparuara për thesaret e saj nënujore. Shumica e këtyre vendeve i përkasin zonave të mbrojtura të tilla si Parku Kombëtar i famshëm Ishullit Cocos, i konsideruar gjithashtu një Trashëgimi Botërore dhe "ishulli më i bukur në botë" sipas oqeanografit të famshëm francez Jacques Cousteau.

Misteret para-hispanike të Kosta Rikës

Sfera Kosta Rika

Në 2014 Unesco shpalli vendosjen e pesëqind petro-sferave një Trashëgimi Botërore gjenden në bregdetin e Paqësorit të Kosta Rikës, në deltën e Diquís. Besohet se ato u krijuan midis vitit 400 para Krishtit dhe kolonizimit hispanik të Kosta Rikës.

Ato njihen si topat e Kosta Rikës dhe janë unike në botë për numrin, madhësinë dhe përsosjen e tyre. Shumica u gjetën në Paqësorin e Jugut dhe përbënin një element të rëndësishëm për këto shoqëri pasi prodhimi i tyre zgjati gati një mijë vjet. Ata janë thënë të jenë mbetje të Atlantis ose punë e të huajve. Dihet që ato ishin gdhendur në gur por është e panjohur se si u zhvendosën, pasi ato peshojnë gati 25 ton.

Njohja e San José

San Jose Kosta Rika

Zemra kulturore, ekonomike dhe politike e Kosta Rikës është në San José. Kryeqyteti i vendit ka vende të shumta interesi për vizitorët për të eksploruar. Ndër vendet më përfaqësuese janë Muzeu Kombëtar i Kosta Rikës, Muzeu i Arit Para-Kolumbian, Katedralja Metropolitane e San José dhe Teatri Kombëtar.

Pa dyshim, ia vlen të kaloni disa ditë në San José për të njohur peisazhin e tij urban, restorantet e saj të rafinuara, jetën e natës dhe artin e saj në rrugë.

Parku Kombëtar La Amistad

Parku i Miqësisë në Kosta Rika

Parku Ndërkombëtar La Amistad është parku më i madh natyror në Kosta Rika me rreth 200.000 hektarë, më i largët dhe ndoshta një nga më pak të njohurit. Ajo u krijua bashkërisht nga qeveritë e Kosta Rikës dhe Panamasë në 1982, gjë që shpjegon emrin La Amistad.

Pasuria e saj e madhe kulturore dhe habitatet e jashtëzakonshme natyrore e bënë të mundur parku u caktua gjithashtu një Rezervat Biosferë dhe një Trashëgimi Botërore.

Specie të shumta të rrezikuara si jaguar jetojnë në La Amistad Park së bashku me speciet e tjera të zogjve, amfibëve, zvarranikëve dhe gjitarëve. Në fakt, disa prej tyre jetojnë vetëm në këtë pyll të madh shiu.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*