Destinacioni: Emiratet e Bashkuara Arabe

Nga një kohë në këtë pjesë në Mes Një fuqi është shfaqur, pasuria e madhe e së cilës vjen nga ari ynë i lëngshëm, i cili e bën botën të kthehet për momentin: nafta. Unë flas për të Emiratet e Bashkuara Arabe.

I saj shtatë emiratet ata që përbëjnë këtë vend sovran dhe sot do të kujtojmë pak historia e tij, nga shkretëtira në pasuri, dhe mundësitë turistike që na ofrojnë sot. Një udhëtim në gadishullin Arabik, dikur një vend me duna dhe fise, sot një vend me rrokaqiejt dhe paratë.

Emiratet e Bashkuara Arabe

Ekzistojnë shtatë Emiratet që përbëjnë këtë vend: Dubai, Sarja, Umm al-Qaywayn, Fujairah, Ajman, Abu Dhabi dhe Ras al-Khaimah. Ashtu si me Afrikën, fuqitë evropiane kanë shumë të bëjnë me formimin gjeopolitik të rajonit. Eksploruesit Portugezë mbërritën këtu në shekullin e XNUMX-të, duke kërkuar dhe hapur rrugët për në Azi. Më vonë, në shekujt XNUMX dhe XNUMX, ishin britanikët ata që e bënë Gjirin Persik një qendër të rëndësishme në rrugët e tyre tregtare.

Nga njëra anë evropianët, të etur për të hapur tregti, nga ana tjetër klanet arabe që merreshin me fronte të ndryshme sepse përveç evropianëve ishin në zonë Perandoria Osmane dhe Perandoria Persiane dhe pse jo, piratët. Ne tashmë e dimë atë britanikët ata bënë mjaft mirë në dominimin e botës, kështu që në shekullin e XNUMX-të ata krijuan një protektorat në territorin aktual të emirateve.

Duke nënshkruar traktate me shefat lokalë, Traktati i Përgjithshëm Detar në 1820 i cili deklaroi se arabët do të merrnin në përgjegjësi piratët. Tridhjetë vjet më vonë Armëpushimi Detar i Përhershëm që lejoi anijet britanike të endeshin në brigjet. Pastaj britanikët shkuan nga kyçi në bërryl dhe arritën në 1892 Marrëveshje ekskluzive ku arabët nuk mund të kishin marrëdhënie me fuqitë e tjera dhe Mbretëria e Bashkuar u dha atyre mbrojtje territoriale dhe preferenca tregtare për këmbim.

Po flasim për klanet arabe që në atë kohë nuk kishin dëgjuar as për minierën e arit në të cilën lëviznin. Kështu që ata vetëm kullosnin, peshkonin dhe mblidhnin perlat. Ishte vetëm pas Luftës së Dytë Botërore që fushat e para të naftës dhe gazit. Bumi sapo kishte filluar. Lufta mbaroi dhe Perandoria Britanike u ndërpre, kështu që vendet filluan të negociojnë pavarësinë e tyre.

Britania e Madhe u tërhoq në 1968 dhe emiratet u mblodhën për të parë se si vazhduan. Dubai dhe Abu Dhabi u takuan dhe ftuan protektoratet e Bahreinit dhe Katarit. Mosmarrëveshjet e mëvonshme rreth asaj se cila familje arabe do të ishte në krye bëri që ata të ndaheshin, por në 1971 lindi Emiratet e Bashkuara Arabe, një federatë e re prej gjashtë anëtarësh. Ras al Khaima nuk ishte i pranishëm në këtë kohë sepse kishte një rivalitet të caktuar territorial me emiratin e Sarja, por u bashkua një vit më vonë.

Ishte Sheiku i Abu Dhabit, Zayed bin Sultan al Nahayan, i cili mbajti presidencën nga 1971 deri sa vdiq në 2004. Ai dhe iniciativa e tij i detyrohen konformimit modern të shtetit dhe ekuilibrit të fuqisë midis shtatë të afërmve mbretërorë, të cilët nuk është e lehtë. Dorën për dore me petrodollarët, Emiratet e Bashkuara Arabe hynë në një proces shumë i shpejtë i modernizimit në vitet '90 dhe kështu barinjtë, piratët dhe peshkataret e perlave u bënë aktorë të pasur dhe me ndikim gjeopolitik.

Emiratet e Bashkuara Arabe sot

Ashtu si me Bashkimin Evropian jo te gjitha Emiratet jane te njejta. Ekzistojnë ndryshime ekonomike sepse fushat e naftës nuk janë të shpërndara në mënyrë të barabartë. Për shembull, Abu Dhabi përqendrohet pothuajse 90% dhe Dubai 5% e tyre. Gjithashtu, këto dy shtete kanë linjat e tyre ajrore, kështu që ata kanë rrugë të rëndësishme tregtare. Të dy përfaqësojnë 83% të PBB-së, kështu që pesë emiratet më të vogla varen prej tyre përmes taksave federale.

Por a ishte e lehtë për të bashkuar shtatë Emiratet nën një shtet? Jo aq shumë. Një kushtetutë u nënshkrua në 1971 dhe u mbajt deri në 1996, megjithëse fillimisht nuk ishte qëllimi. Këtu ishte përcaktuar që kryeqyteti është Abu Dhabi dhe si zgjatje është emiri i tij ai që kryeson shtetin. Më vonë, kushtetuta flet për bashkimin e disa sistemeve të rëndësishme në një shtet: taksën, atë fiskale, arsimore, shëndetësore ... Përveç një sistemi të përbashkët gjyqësor dhe forcave të armatosura.

Sot, vetëm Ras al Khaima dhe Dubai kanë gjykatat e tyre dhe ato janë themeluar forcat e armatosura shtetërore të cilat janë ndër më të fuqishmet në zonë. Gjithçka kontrollohet nga Këshilli Suprem Federal i cili takohet katër herë në vit. Të gjithë emirët udhëtojnë në këtë këshill dhe emërohen ministra ose ata që ratifikohen, shpërndahen pozitat, diskutohen ligjet dhe buxhetet. Presidenti emëron ekzekutivin e tij, por gjithmonë duke marrë parasysh të gjitha emiratet.

A ka zgjedhje në Emiratet e Bashkuara Arabe? Pak Qeveria ka këshillën ligjore të Këshillit Kombëtar Federal, i cili përbëhet nga 40 anëtarë, nga shtatë emiratet, të cilët janë zgjedhur pjesërisht në zgjedhje. Vetem pak më shumë se 300 mijë njerëz mund të votojnë dhe ato zgjidhen nga Komiteti Kombëtar Zgjedhor që konsideron seksin, moshën, trajnimin dhe vendbanimin.

Kështu, për shembull, në zgjedhjet e vitit 2006, të parët, morën pjesë vetëm 6 mijë gra dhe burra. Sot numri është më i gjerë dhe në 2011 ato kanë qenë 130 mijë e 300 mijë në 2019.  Dhe gratë? Epo, shumë pak votuan dhe në zgjedhjet e vitit të kaluar kishte rreth 180 për t'u zgjedhur në ndonjë pozitë, edhe pse vetëm shtatë ishin në gjendje ta bënin këtë. Domethënë, ka shtatë gra në Këshillin Kombëtar Federal.

E vërteta është se sheriati, Ligji islamik, është çfarë kontrollon dhe kushtëzon jetën shoqërore dhe politike të vendit. Megjithëse secili emirat ka shkallën e tij të autonomisë, asgjë nuk mund të shkojë kundër qeverisë federale, e dominuar nga Islami. Ekziston liria fetare, por e vetmja që mund të shfaqet publikisht është Islami.

Kushdo që ka parë një dokumentar në lidhje me Emiratet e Bashkuara Arabe ose një nga shtetet e tij e di se ekzistojnë dy realitete: ai i të pasurve dhe ai i të varfërve. Këto të fundit janë më shumë se gjithçka punëtorë të huaj të përkushtuar në industrinë e ndërtimit. Indianë, Pakistanezë, Bangladeshi që shohin pasurinë e të tjerëve në një distancë të shkurtër. Kjo është veçanërisht rasti në Abu Dani, Sarja ose Dubai, qendrat kryesore urbane me numrin më të madh të banorëve.

L emiratis ato përfaqësojnë 11% të popullsisë lokale, një milion njerëz. Vlerësohet se 34% e tyre janë më pak se 25 vjeç dhe gëzojnë ndihmë të madhe nga shteti. Pastaj janë të tjerët punëtorë të huaj, me punë të kualifikuar, të cilët fitojnë para të mira. Kryesisht brenda sektorit të energjisë.

Së fundi, Cila është marrëdhënia e emirateve me pjesën tjetër të botës? Duhet thënë se është vendi i tretë arab që ka marrëdhëniet diplomatike me Israel, dhe nuk është pak. Nga kjo ai ka një qëndrim tjetër mbi konfliktin palestinez dhe kundërshton Iranin. Në fakt, ai ka një mosmarrëveshje me Iranin për disa ishuj që Emiratet e Bashkuara Arabe pretendojnë për veten e saj në ngushticën e Omuz dhe gjithashtu e akuzon atë për promovimin e opozitës së brendshme duke agjituar pakicën Shiite.

I saj Dubai dhe Abu Dhabi të cilët ishin kapiten i politikës së jashtme të shtetit, një aleancë ekonomike, financiare dhe politike. Mos të harrojmë se është një aleat historik i Shteteve të Bashkuara, që nga pavarësia e saj, dhe se këtu ka ushtarë amerikanë të vendosur. Problemet e tij me Iranin i kanë sjellë Emiratet e Bashkuara Arabe më afër Arabisë Saudite, një vend që dëshiron të ndjekë hapat e suksesit ekonomik të fqinjit të tij.

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe turizmi

Në vitet e fundit, vendi ka ngarkuar bojën në turizëm, duke u përpjekur të përfitojë nga ai klima e ngrohtë, ishujt e saj artificialë dhe madhështia e qyteteve të sajs doli nga shkretëtira. Padyshim që njerëzit shkojnë së pari te Dubai, një vend ku duket se të ardhurat e turizmit tashmë tejkalojnë ato të naftës.

Këtu turistët mund të përjetojnë pak nga jeta në shkretëtirë, me ekskursione në xhipa 4 × 4, netë arabe midis dunave dhe udhëtimeve me deveo, ose shkoni në pazar ose dilni nëpër bare në jetën e natës plot tension.

Sot, janë emiratet e Ras al Khaima dhe Umm al Quwain që duan të zhvillojnë ekonomitë e tyre krah për krah me turizmin. Ndërkohë, Fujairah kërkon ta bëjë portin e saj një qendër për tregtinë detare, Sarja është kryeqyteti i kulturës dhe arsimit, dhe Ajman një qendër transporti dhe industriale.

Ajo që mbetet për t’u parë është nëse sapo të mbarojë nafta, siç do të ndodhë ndonjëherë, këto vende do të mbijetojnë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*