Cala Mitjana, destinacioni i verës

Përsëri Minorcë, përsëri ky ishull i bukur me plazhet e tij të bukur paraqitet si një destinacioni veror super e njohur dhe e rekomanduar. Nuk keni shkuar akoma me pushime? Epo, i gjithë muaji gusht mungon, kështu që ju mund të provoni Cala Mitjana.

Kalimi i disa ditëve në Menorca, duke shijuar diellin, nxehtësinë dhe ujërat midis blusë dhe bruzës mund të jetë plani më i mirë për këtë verë të nxehtë që nuk ka mbaruar akoma.

Indeks

Menorka dhe plazhet e saj

Menorca është pjesë e Balearic Islands dhe është ishulli i dytë më i madh i grupit edhe pse jo më i banuari. Isshtë mezi 701 kilometra katrorë dhe në bregdetin e tij ka disa ishuj. Pasuria e saj natyrore e ka bërë atë Rezerva e Biosferës që nga viti 1993. Kryeqyteti i tij është qyteti Mahón.

Menorca ka një të kaluar antike, romake, por edhe islamike, të krishterë dhe britanike, kështu që me kaq shumë civilizime trashëgimia e saj kulturore është e shkëlqyeshme dhe interesante. Vlen të kujtohet se spanjishtja dhe katalanishtja fliten këtu, në larminë e saj Menorcan, dhe se prirja e saj drejt turizmit është shumë më e fundit sesa fqinjët e saj më të njohur si Mallorca ose Ibiza.

Cala Mijtana

Kjo është një gji i vogël natyror çfarë është në bregdeti jugperëndimor të ishullit, brenda komunës së Hekurishte. Ka një profil shkëmbor, me gurë gëlqerorë të lehtë, një zonë të vogël me rërë të bardhë dhe një korije pemësh pishash rreth tij.

Es një nga limanët më të mëdhenj në ishull, akoma duke qenë i vogël, por nëse e shihni shumë të gjerë sepse po kërkoni diçka më private në vendin fqinj, keni atë Cala Mitjaneta, në të djathtë të limanit kryesor, super i vogël kështu që nëse është i zënë nuk mund të qëndrosh.

Libi nuk është asgjë më shumë sesa dalja në detin e përroskës me të njëjtin emër dhe vlen të thuhet se me të vërtetë është shumë e lehtë për të arritur atje dhe kjo është pjesë e grupit të limane të virgjra. Shtegu që të çon në këtë gji piktoresk është i njëjti që të lë në këmbët e Cala Galdana, shkon atje, merr rrugën për në Santa Galdana (përpara se të arrish drejtimin Ferrererías Mahón nga Ciudadela) dhe mbërrin në pak minuta. Për fat të mirë ka sinjalistikë të mirë.

Cala Mitjana ka parkim dhe nëse shkon me makinë e lë shumë afër detit. Gjithashtu mund të ecësh nga GaldanaNë vetëm 20 minuta mbërrini duke ecur dhe shtegu shkon nga njëra anë dhe zbret në tjetrën duke kaluar pemët e pishave, kështu që lehtë të lëvizni midis dy limaneve. Kjo shteg i vogël është piktoresk pasi ka mbetje të aktivitetit pyjor që zona kishte më parë (kapanone, furra gëlqereje, etj.), Secila me një panel informacioni që të dini se çfarë po shihni.

Plazhi është tetë kilometra nga Tragete, La Galdana është pak më shumë se një kilometër larg, Macarella tre kilometra, Macarelleta pak më larg, plazhi Santo Tomás pesë kilometra e gjysmë dhe i famshmi Cala Turqueta për të cilën biseduam disa ditë më parë është gati pesë kilometra larg.

Në të njëjtën komunë dhe afër janë limanët Galdana dhe Trabalúger dhe Ets Alocs. Nëse arrini në liman nga Ciutadella ose nga Maó, nuk është e detyrueshme të hyni në qytetin e Ferreries dhe mund të shkoni në Galdana dhe prej andej në Mijtana nga rrethrrotullimi në rrugë. Deri më tani gjithmonë flasim për lëvizje me makinë por ndonjëherë, shumë herë, dikush nuk shkon me makinën e tij ose nuk e merr me qira sepse është e shtrenjtë kështu ... A ka transport publik për të njohur plazhin apo jo? 

Për fat të mirë po. Në sezonin turistik ka disa autobusë që ju çojnë në Cala Galdana dhe që ndalet shumë afër zonës së parkimit të Cala Mitjana. Ka autobusë nga Ferreries, nga Maó-Alaior-Mercadal dhe nga Ciutadella.

Kur flasim për Cala Turqueta ne flasim për atë që mund të bësh ose të dish në rrethinat e saj. E njëjta gjë ndodh me Cala Mitjana. Ky plazh Shtë në skenën 14 të shtegut popullor Camí de Cavalls, midis Galdana dhe plazhit Santo Tomé saktësisht. Stageshtë faza më e pyllëzuar e rrugës. Dhe sigurisht, gjithmonë mund të ecni në plazhe të tjera duke kërkuar ndoshta ndonjë privatësi.

Pak më tej, pas 40 minutash ecje, do të arrini në Cala Trabaluger. Shtë një plazh e gjerë dhe e veçuar pikërisht sepse është e vështirë për të arritur atë, por lumi që derdh ujërat e tij në det, deti blu dhe rërat e tij të bardha janë një bukuri që duhet të dihet. Në të vërtetë, nëse nuk ju pëlqen të jeni pranë njerëzve këshilla ime është që ju të ecni dhe të ecni dhe të arrini këtu sepse keni shumë mundësi të jeni vetëm ose me shumë pak njerëz përreth jush.

Ju mund të arrini atje nga Cala Mitjana edhe pse është më mirë ta bëni në këmbë nga Binigaus. Gjithsesi, çdo rrugë është e treguar mirë, kështu që ju nuk do të humbni. Rruga do t'ju japë kartolina të bukura të Mitjanës. Mos ndaloni së bëri këtë ekskursion!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*