Destinacione me diell në nëntor

Destinacionet e diellit

Nëntori është muaji i rënies së gjethes, kthimit të të ftohtit dhe shiut. Nëse jeni një nga të paktët që do të shijoni pushimet e tyre këtë muaj, mos u dekurajoni, sepse keni avantazhin që destinacione dielli ato janë shumë më të lira se në sezonin e lartë. Në këtë kohë ju gjithashtu do të jeni në gjendje të vishni një cirk dhe të hiqni rrobat e banjës nga dollapi.

Të shkosh në një plazh të shkëlqyeshëm ku të jesh në gjendje të shtrihesh ndërsa ke një koktej është një nga iluzionet e shumicës dërrmuese të atyre që kanë pushime, por në nëntor Shtë e vështirë ta bësh edhe nëse jeton në një vend bregdetar. Kjo është arsyeja pse duhet të kërkoni destinacionet më të mira të diellit për të qenë në gjendje të shijoni motin e mirë në këtë kohë. Sigurisht, ne duhet të harrojmë destinacione të tilla si Karaibe, pasi që këtë muaj ata janë në sezonin e uraganeve. Sidoqoftë, ka shumë vende të tjera për t'u vizituar.

Ishujt Kanarie

Destinacionet e Nëntorit me Diell

Ne nuk kemi pse të shkojmë larg për të gjetur një vend të shkëlqyeshëm për të shtrirë në diell. Ishujt Kanarie gëzojnë një klimë të mirë gjatë gjithë vitit dhe i kemi një hap larg. Ka fluturime të lira për në Fuerteventura, Lanzarote dhe Tenerife, dhe shumë oferta për të qëndruar në hotele në këtë kohë, i cili është sezon i ulët.

Përveç kësaj, ato janë vende që kanë hapësira natyrore me shumë bukuri në të cilat humbasin. Në Lanzarote keni Parku Kombëtar TimanfayaNë Tenerife ndodhet zona Teide, në të cilën duhet të ngjiteni për të shijuar pamje spektakolare, dhe Fuerteventura ka qytete të vogla si Antigua ose Betancuria. Kjo për të mos përmendur numrin e madh të plazheve që duhet të shihni.

Ishujt grekë

Destinacionet e Nëntorit me Diell

Nëse duam të shkojmë pak më tej, mund të zgjedhim cepa të caktuara të Mesdheut që gëzojnë akoma një klimë të butë për të kaluar një pushim të shkëlqyeshëm. Midis tyre, ishujt e njohur të Ciklades, me hapësira si Santorini, Paxos ose Mykonos. Në të gjithë ata ka limane dhe plazhe të mëdha turistike ku mund të bëni banja dielli, por ato ofrojnë shumë më tepër, nga fshatrat simpatikë deri te vendet e kohës së lirë dhe hapësirat natyrore.

Destinacionet e Nëntorit me Diell

Santorini pa dyshim që është për shumë njerëz ishulli më i mirë grek deri tani. Shtëpitë e saj të bardha bërthamore, shkëmbinjtë dhe tarracat me pamje nga Caldera vullkanike më e mahnitshme dhe e bukur në botë e bëjnë atë zgjedhjen numër një. Në të nuk duhet të humbni muzgët me të vërtetë të famshëm. Mykonos është gjithashtu një mundësi e mirë, me qytetet e tij të zënë mesdhetare dhe jetën e njohur të natës, është një destinacion më i zgjedhur nga të rinjtë.

Sidnej Australi

Destinacionet e Nëntorit me Diell

Ky është një nga destinacionet më të largëta, por është një udhëtim vërtet interesant. Kur jemi këtu në mes të vjeshtës, ka pranverë dhe shoqëron motin, dhe në mes të Krishtlindjeve është e mundur të festojmë Vitin e Ri në plazh, kështu që mund të jetë një përvojë vërtet interesante. Përveç kësaj, ne po flasim për një qytet shumë të rëndësishëm, në të cilin ka shumë mundësi të kohës së lirë.

Destinacionet e Nëntorit me Diell

Nëse dëshironi të përjetoni atmosferën e një plazhi Australian, më i famshmi nga Sidnei është Bondi Beach, një zonë e madhe me rërë ku mund të praktikoni sportin parësor të vendit, surfing. Nëse jeni të lodhur duke qenë në diell, gjithmonë mund të vizitoni qytetin, duke kaluar pranë vendeve më emblematike, siç është Shtëpia e Operas e Sidneit dhe pamjet e gjirit nga kjo zonë. Meqenëse nuk duhet të humbisni faunën Australiane, ju rekomandojmë të shihni Wild Life, ku mund të shijoni me Koalas e bukur, ose Akuariumin e Sidneit.

Sharm el Sheik, Egjipt

Destinacionet e Nëntorit me Diell

Nëse flasim për Egjiptin, të gjithë automatikisht mendojnë për piramidat. Pa dyshim, ato janë ndërtimi i saj më interesant dhe i pabesueshëm, që nëse mundemi nuk duhet ta humbasim, por ekziston një zonë bregdetare që ka qenë shumë e famshme gjatë dekadave të fundit. Ne i referohemi Sharm el Sheik, një zonë e vendosur në Gadishullin Sinai, në Bregun e Detit të Kuq.

Ky vend dikur ishte një zonë peshkimi, dhe më vonë një bazë detare egjiptiane. Më në fund, ai i kushtohej turizmit, duke qenë një zonë me plazhe të shkëlqyera në të cilat ata vendosën vendpushime të mëdha plot me lehtësi. Nëse ka ndonjë gjë që duhet bërë në këtë destinacion, ajo është zhytje ose periskop sepse ka një sfond spektakolar dhe florën dhe faunën detare. Ka shumë adhurues të këtij sporti që e kanë këtë vend si një destinacion thelbësor.

Tajlandë

Destinacionet e Nëntorit me Diell

La sezoni i thatë në Tajlandë fillon gjatë muajit nëntor deri në maj. Ky është një nga destinacionet ekzotike par ekselencë. Një vend plot plazhe interesante dhe një kulturë që magjeps këdo. Vizitoni Bangkok me Pallatin e tij të Madh, shikoni Buda e Artë të pamasë, ose shkoni në plazhe si ato të Ko Samui ose Krabi, me ujëra pothuajse transparente dhe rërë shumë të pastër. Një vend i jashtëzakonshëm që ka shumë më tepër sesa dielli dhe plazhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*