Destinacionet për të kaluar një Halloween të frikshëm

Kalaja e Drakulës

Interesantja arrin festa e Halloween, dhe me siguri ju doni të keni një kohë të shkëlqyer këtë vit. Nëse dëshironi që të jetë një Halloween i veçantë, thjesht duhet të shkoni në një nga destinacionet për të cilat do t'ju tregojmë. Vende të legjendës, me histori të tmerrshme ose që janë të veshura për këtë rast. Të gjithë ata kanë diçka të magjepsur dhe misterioze, prandaj mos harroni të nënshkruani këto destinacione të treguara për këtë parti.

Në Halloween ne nxjerrim anën tonë më paranormale dhe misterioze, kështu që kemi shumë destinacione që mund t'ju pëlqejnë. Nga qytetet e shtrigave në vendet ku të gjithë vishen, ngjarje për të gjithë familjen dhe kështjellat e legjendës. Ka shumë destinacione që mund të jenë zgjidhja më e mirë në këtë festë me origjinë pagane.

Kjo është zgjedhja jonë e destinacioneve interesante për të kaluar një Halloween "vdekjeprurës". Për të zgjedhur një hotel mund të përdorni një krahasues hoteli dhe shikoni opsionet e ndryshme që janë në secilin vend.

Salem, Massachusetts, shtëpia e shtrigave

Salem

Nëse flasim për Salem, me siguri është një emër që menjëherë e shoqëron me shtrigat. Epo, ky qytet i vogël i Masaçusetsit është i famshëm për të festuar Provat e shtrigave të Salemit në 1692. Deri në njëzet njerëz vdiqën në një kohë kur frikësohej kjo lloj magjie. Sot bëhet një vend me të vërtetë i veçantë për të festuar Halloween. Nga panairet në shfaqjet e filmave, ngjarjet dhe ahengjet që nxjerrin anën e magjepsur të qytetit për disa ditë.

Zugarramundi në Navarra, shpella e besëlidhjeve

Shpellat Zugarramundi

Nëse nuk doni të shkoni kaq larg, këtu ne kemi qytetin tonë të magjepsur dhe ku legjendat thonë se kishte gjëra të magjisë. Me siguri filmi i 'Shtrigat e Zugarramundi' do të tingëllojë si ju, i frymëzuar nga legjendat që ekzistojnë për këtë qytet. Në këtë shpellë ata me sa duket u takuan në muzg për të zbatoni besëlidhjet e tyre. A do të guxoni të hyni në të dhe të bëheni pjesë e këtyre çifteve të shtrigave?

Kalaja e Drakulës në Rumani

Kalaja e Bran ose Drakulës

Kalaja e Branit ka fituar famë si e ashtuquajtura Kalaja e Drakulës, dhe është se libri i Bram Stoker flet për një kështjellë shumë të ngjashme. Kjo kështjellë ndodhet në Rumani dhe ishte shtëpia e familjes mbretërore, duke mos u lidhur me Drakulën. Megjithatë ju jeni në shtigje për ta gjurmuar atë në Rumani. Isshtë një kështjellë që sot strehon një muze dhe është padyshim një vend interesant nëse na pëlqen historia e Drakulës dhe duam të kalojmë një Halloween shumë të veçantë.

Katakombet e Parisit

Katakombet e Parisit

Katakombet e Parisit janë një pjesë e historisë së qytetit, dhe një vend tronditës për shumë. Ka rreth 300 kilometra tunele nën Paris në të cilat ka miliona njerëz të varrosur. Në parim këto katakombë nuk ishin asgjë më shumë se gurore për krijimin e monumenteve, por në shekullin e XNUMX mbërritën epidemitë, dhe bashkë me to nevoja për të transferuar të vdekurit në një vend larg të gjallëve, dhe kështu lindi ideja e katakombeve , ose varrezat nëntokësore. Sigurisht që është një skenë e denjë për Halloween.

Sleepy Hollow, një vend legjendar në New York

Sleepy Hollow

Ky është një fshat i vogël i vendosur në Westchester County, New York. Këtu është vendosur historia e Washington Irving, "Legjenda e Slowy Hollow". Po, ajo legjendë e i tmerrshëm kalorës pa kokë. Ndërsa Halloween-i jetohet shumë në Shtetet e Bashkuara, këto ngjarje të veçanta nuk mund të mungojnë në këtë qytet, me rrugët nëpër varrezat e bukura dhe misterioze, panaire rrugësh, muzikë live dhe natyrisht një Kalorës pa frikë.

Itinerari Jack the Ripper në Londër

Londër

Legjenda e Jack Ripper fillon në Lagja Whitechapel nga Londra në 1888, kur prostituta e parë vdiq nga duart e këtij vrasësi serik. Asnjëherë nuk u zbulua se kush ishte Jack the Ripper, por supozohej se ai ishte i njëjti person, pasi që të gjitha viktimat e tij ishin prostituta, barku i të cilave ishte çarë pasi i kishte prerë. Ka rrugë të veçanta me turne, megjithëse mund të kërkoni në Internet për vendet ku ndodhën ngjarjet dhe të përfundoni rrugën në pijetoren The Ten Bells, e cila ka një listë të viktimave dhe ishte vendi ku shumë nga prostitutat frekuentonin.

Dita e të Vdekurve në Meksikë

Dita e të Vdekurve

Dita e të Vdekurve festohet në Meksikë në 1 dhe XNUMX Nëntor, që përkon me festën e Të Gjithë Shenjtorëve të Krishterimit, që është XNUMX Nëntori. Këto festa drejtoheshin nga perëndesha Mictecacíhuatl, e cila aktualisht është përkthehet në Las Catrinas sa të famshëm janë bërë nëpër botë. Në këtë festë përkujtohen të afërmit e ndjerë. Gjithçka është e veshur me kafka shumëngjyrëshe, me catrinas dhe kostume tipike.

Samaín në Edinburg

Edinburg

Të shkosh në Edinburg për të festuar Halloween-in është të gjesh origjinën e kësaj feste, e cila është pjesë e Celtic Samain. Kjo u bë festa e Halloween-it që shkoi në Shtetet e Bashkuara me emigrantët irlandezë, dhe atje u bë shumë e famshme. Në kulturën kelte kjo ditë ishte solstici dimëror dhe fundi i korrjes, një natë kur bota e të gjallëve dhe të vdekurve ishte më afër se kurrë. Në qytetin e Edinburgut ju jetoni veçanërisht, me qytetin e vjetër të zbukuruar me motive Halloween dhe me ngjarje dhe shfaqje shumë të gjalla dhe interesante që bashkojnë traditën me modernizmin.

Një Halloween për fëmijët në Disneyland

Disneyland

Fëmijët janë padyshim ata që mund të shijojnë më shumë këto data me lojën 'Trick or treat', kështu që ka edhe destinacione për të udhëtuar me ta. Në shumicën dërrmuese të parqe dëfrimi Ka ngjarje të veçanta për Halloween, të tilla si në Disneyland, ku gjithçka është e veshur me kunguj dhe motive të tmerrshme, por për fëmijët, ka kostume, lojëra dhe muzikorë me personazhe si Maleficent, i cili i pret në Oborrin e Kështjellës për të shijuar me familjen të kësaj partie.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*