Destinacionet më të lira në botë janë në Azi

Plazhi i parajsës në Azi

Nëse dëshironi të udhëtoni në destinacione të lira dhe që ju pëlqejnë gjithashtu për gjithçka që ju ofrojnë, nuk mund ta humbni këtë postim sepse do t'ju tregoj për disa destinacione turistike që mund t'ju interesojnë. Cfare ka me shume, Shtë e rëndësishme të dini se ku do të jeni në gjendje të keni një pushim të mirë, por që xhepi juaj nuk duket shumë i inatosur.

Komentoni tuajin blog Tim Leffel , autor i librit Destinacionet më të lira të botës: 21 Vende Ku Paratë Tuaja Vlen Një Pasuri, botimi në Udhëtimi dhe koha e lirë nga një përzgjedhje e destinacioneve më të volitshme në botë, midis të cilave ka padyshim një shumicë aziatike.

Qytete aziatike

Chiang mai, Tajlandë

Chiang Mai në Tajlandë

Ajo është e vendosur rreth 700 kilometra në veri të Bangkok dhe është një nga qytetet më të vizituara në Tajlandë. Shtë një qytet që njihet edhe si "Trëndafili i Veriut" dhe është një qytet shumë i bukur falë natyrës që është në të.

Katmandu, Nepal

Katmandu

Ne po flasim për kryeqytetin e Nepalit dhe kjo është arsyeja pse ai është një destinacion i dëshiruar nga shumë turistë. Ky qytet është shumë e ngjashme me çdo qytet kaotik aziatikPor është një qytet mjaft i vogël, ka vetëm një milion e gjysmë banorë. Isshtë në një lartësi prej 1317 metra mbi nivelin e detit dhe nëse do ta vizitoni një herë, do të dëshironi të ktheheni. Rrugët, tempujt, njerëzit, sheshet e saj dhe gjithçka që ofron do t'ju bëjnë të ktheheni. Miqësia e Napalezit do t'ju bëjë të ndiheni si në shtëpinë tuaj.

Hanoi, Vietnam

Hanoi në Vietnam

Hanoi është një qytet që do ta pëlqeni për secilin prej këndeve të tij dhe është gjithashtu mjaft i lirë, kështu që do të jetë ekonomike të shijoni disa ditë atje (të paktën në krahasim me destinacionet e tjera më turistike). Hanoi është kryeqyteti i Vietnamit dhe është e vendosur në veri të vendit. Isshtë një qytet me më shumë se një mijë vjet histori dhe ka kaq shumë atraksione për të zbuluar se nuk do të keni ditë për t'i parë të gjitha.

Bangkok, Tajlandë

Bangkok

Nëse shkoni në Bangkok, do t'ju pëlqente të shijoni duke bërë guiri në secilin prej cepave të tij. Bangkok është në Azinë Juglindore. Në Tajlandë ky qytet njihet si Krung Thep për t'iu referuar madhësisë së tij gjigande. Ka 8 milion banorë në të dhe ka njerëz që e duan kaosin tipik të këtij qyteti dhe të tjerë që përkundrazi i sprapsin ata.

Rrugët, parqet, gastronomia, masazhet, ahengjet apo qendrat e saj tregtare do t'ju bëjnë të dëshironi të qëndroni atje përgjithmonë.. Ju nuk do të humbni asgjë dhe gjithashtu nuk është një qytet kaq i shtrenjtë.

Ishujt

Por nëse ato që ju pëlqen janë ishujt dhe dëshironi të njihni disa peizazhe idilike dhe të shijoni qetësinë dhe mirëqenien që ju sjell një ishull me një det, nuk mund të humbni destinacionet e mëposhtme:

  • Bali, Indonezi
  • Phuket, Tajlandë
  • Ko Samui, Tajlandë
  • Langkawi, Malajzi
  • Borneo, Malajzia dhe Indonezia

Azia Juglindore për çantat e shpinës

Backpacking nëpër Azi

Azia Juglindore është në të vërtetë një parajsë e shpinës. Vendet shumë të pazhvilluara janë tepër të shtrenjta pasi oferta dhe kërkesa janë të pakta, gjë që rrit çmimet. Kjo është ajo që ndodh me shumë destinacione në Amerikën e Jugut dhe veçanërisht Afrikën. Forshtë për këtë arsye që nëse doni të qëndroni dhe të jeni rehat do të duhet të përgatisni xhepin tuaj, dhe nëse doni të kurseni para ... atëherë gjëja më e mirë është që të mendoni se si të udhëtoni si shpinës.

Nga ana tjetër, shumica e vendeve të Azisë Juglindore janë në zhvillim, në të cilën ka një ofertë të gjerë turistike dhe gjithashtu kërkesë, e cila, së bashku me diferencën monetare dhe koston e jetesës, i shtyn çmimet poshtë. Rezultati është që në Tajlandë, Malajzi, Vietnam ose Indonezi mund të udhëtojmë për shuma qesharake (për sa kohë që lëmë rehatinë mënjanë) ose të shpenzojmë shuma të pahijshme (e dini, koncepti i luksit aziatik). Për këtë arsye, do të varet nga ju dhe nga koncepti juaj për të shijuar pushimet se çfarë ju bën të vendosni se çfarë lloji të udhëtimit dëshironi të bëni..

Më i shtrenjtë është fluturimi

E vetmja gjë me të vërtetë e shtrenjtë në Azinë Juglindore është arritja atje, kostoja e fluturimit. Për ta zvogëluar atë ju keni dy mundësi:

  • Mund të presësh në minutën e fundit, që nënkupton që ju keni data fleksibile të vajtje-ardhjes dhe jeni më së shumti dy persona. Ju gjithashtu rrezikoni që të mbërrijnë ditët e pushimeve dhe të mbaroni fluturimin sepse gjithçka është rezervuar tashmë.
  • Ose gjithashtu mund të parashikoni blerjen e biletës sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që të merrni ofertën më të mirë. Dhe kjo do të thotë më pak fleksibilitet dhe të kesh gjithçka të planifikuar ... dhe nëse lind diçka e paparashikuar, ka shumë të ngjarë që të humbasësh paratë ose një pjesë të madhe të tyre, sepse kur rezervoni deri më tani zakonisht nuk ka shumë garanci për kthehuni nëse nuk bëni anulimin e sigurimit.

Kur të jeni në destinacionin tuaj

Çanta shpine në Azi

Pasi të jetë në tokë, transporti në tokë është i pakëndshëm, por jashtëzakonisht i lirë. Dhe linjat ajrore lokale ofrojnë tarifa shumë të ulëta.

Sa i përket akomodimit, përveç sezonit të lartë ose ngjarjeve specifike, zakonisht është më mirë të punësoheni kur të mbërrini, të kërkoni dhe të krahasoni çmimet. Megjithëse disa shitës me shumicë në internet mund të ofrojnë oferta shumë konkurruese.

Ushqimi nuk është vetëm i lirë, është tepër i mirë dhe i larmishëm, dhe shumë shumë i lirë.. Sigurisht, nëse përshtateni me dietën lokale. Nëse hani në hotele luksoze, do t'ju kushtojë njësoj si këtu ose më shumë.

Me këto kushte, zakonisht është më mirë të planifikoni një udhëtim të gjatë (nga 3 javë e tutje) që të jeni në gjendje të lëvizni pa nxitim që do ta bënte udhëtimin më të shtrenjtë dhe do të amortizonte investimin në biletë. Veryshtë shumë e zakonshme të takosh grupe studentësh që kanë marrë një vit të shtunë dhe Ata kanë qenë në turne në Azi për muaj me një buxhet minimal. Pra, nëse doni të vizitoni ndonjë nga destinacionet e lartpërmendura, gjëja më e mirë që mund të bëni është të planifikoni përpara dhe të shijoni gjithçka që vendi që zgjidhni të ofroni!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*