Destinacionet më të mira verore në Uells

Parku Kombëtar Snowdonia

Unë i dua peisazhet e Britanisë së Madhe dhe mënyra më e mirë për t'i njohur janë të dal nga Londra, qyteti më i rëndësishëm në mbretëri. Përtej Anglisë, Skocia dhe Uellsi gjithmonë presin vizitorët për të bërë të njohur jo vetëm peisazhet e tyre të bukura, por historinë e tyre të pasur.

UellsPër shembull, është një vend që ka një vijë bregdetare në Detin Irlandez dhe është në të njëjtin ishull me Britaninë e Madhe. Zotëron peisazhe të mrekullueshme kështu që tani që po vjen vera dhe moti përmirësohet dukshëm, është koha për t'i shijuar ato. Uellsit është një parajsë për shëtitje, trekking, peshkim, shëtitje me varkë, biçikletë në mal dhe alpinizëm. A jeni një aventurier i lindur? Pastaj, shijoni Uellsin këtë verë 2016.

Si të shkoni në Uells

Aeroporti i Cardiff

Shumë njerëz vizitojnë Anglinë dhe prej andej vendosin të kalojnë disa ditë në Uells, por nëse dëshironi shkoni direkt nga Spanja mund ta bësh nga kjo pranverë. Vueling njoftuan fluturime direkte midis Barcelonës, Palma de Mallorca dhe Alicante drejt Cardiff. Fluturimet bëhen tre herë në javë: ata nisen nga Malaga të Martën, të Enjten, të Premten dhe të Shtunën, nga Palma të Premten dhe të Dielën, nga Alicante të Martën, të Enjten, të Premten dhe të Shtunën dhe nga Barcelona të Premten dhe të Dielën.

Trenat nga Cardiff

Duke kërkuar për një fluturim për në fund të korrikut, unë zbuloj se udhëtimi për në dalje midis Barcelonës dhe Cardiff për të Premten 22 Korrik kushton 35 euro ndërsa kthimi javën e ardhshme ka një kosto prej 140 euro. Cardiff është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Uells. Shtë në Glamorgan County, mbikëqyr gjirin me të njëjtin emër, dhe është nyja më e madhe e transportit në vend. Ai ka aeroportin, rreth 16 kilometra nga qendra, me vetëm autobusë të rregullt që bëjnë udhëtimin dhe gjithashtu me një shërbim treni.

Stacioni qendror i trenit mban lidhjen me qytetet angleze dhe lejon udhëtimet në brendësi të Uellsit. Ekziston edhe një stacion qendror i autobusëve i përdorur nga autobusë me distancë të mesme dhe të gjatë. Më në fund, duke qenë një qytet bregdetar ekziston një shërbim Aquabus që lidh qytetin me destinacione të tjera në Kanalin Bristol dhe përreth.

Turizmi në natyrë në Uells

Uells

Uells po promovon veten për 2018 kështu që ka vendosur që tani e tutje çdo vit do të jetë një vit me temë të ndryshme. Kështu, kjo quhet Viti i aventurës dhe si edicioni i parë i këtij projekti ishte kundër festimit të Uellsit si destinacioni më i mirë i aventurave në Mbretërinë e Bashkuar. 2017 do të jetë Viti i Legjendave dhe 2018 Viti i Detit.

Uellsi është 273 kilometra nga veriu në jug dhe 96 nga lindja në perëndim me 1200 kilometra drejt detit. Ka 641 kështjella, shumë! Dhe kur të dëgjoni Uellsin duke folur do të ndiheni sikur të ishit në një kohë tjetër. Duke menduar për verën dhe duke pranuar rekomandimet që na jep vetë zyra turistike e Uellsit, këtu po ju lë destinacionet më të mira në Uells këtë verë 2016:

Treni në majë të Snowdonia

Në veri të Uellsit është Parku Kombëtar Sowdonia. Ajo ka 2140 kilometra katrorë dhe 60 kilometra vijë bregdetare. Shtë një nga parqet më të vizituara në MB dhe malet e dominojnë atë. Ajo është e ndarë në katër zona malore dhe secili u ofron vizitorëve të vet. Për shembull, nëse ju pëlqen të bëni shëtitje, ngjitje ose biçikletë Snowdon është mali më i mirë. Përveç kësaj, ekziston një tren që të çon në majë që është i bukur.

Zona ofron shumë shtigje shëtitjejeKa rrugë publike dhe megjithëse ka zona bujqësore mund të kalohen pa problem. Zona bregdetare është e mbrojtur sepse përmban një vlerë të vlefshme sistemi i dunave. Si arrini atje nga Cardiff? Nëse gjëja juaj është një udhëtim ditor, gjëja më e mirë është të merrni një tren për në Bangor dhe nga atje një autobus për në Llanberis dhe një tjetër për në Betws-y-Coed. Nuk është një destinacion i afërt kështu që nuk është kurrë e përshtatshme të përpiqesh të vish e të shkosh në të njëjtën ditë. Convenientshtë i përshtatshëm për të shkuar dhe për të kaluar natën.

Betws dhe coed

Nga Londra, një tren për të zgjas më shumë se tre orë. Për të qëndruar brenda natës Betws-y-Coed është një vend i bukur prandaj mbaje në mend këtë. Një tjetër park popullor në verë është Parku Kombëtar i Brecon Beacons, Uellsin Jugor. Bëhet fjalë për milje të gjelbërta, male, disa shpella dhe përrenj. Ndërmjet ponitë dhe delet mundet biçikletë, hiking, hipur në poni gjithashtu, kanoe ose kayaking dhe peshkim ose surfing në bregdet.

Kapelën Shën Govan në Pembrokshire

Nëse ju pëlqen të ecni atje është Gjurmë taff, e cila lidh Brecon me Cardiff dhe u hap në 2005. Mund të eksplorohet në këmbë ose me biçikletë dhe mbulon gjithsej 89 kilometra nga gjiri i Cardiff në Brecon duke ndjekur kauzën e lumit me të njëjtin emër. Eshtë e panevojshme të thuhet, ajo kalon nëpër vende të bukura. Dhe së fundi nuk është Parku Kombëtar Bregdetar i Pembrokshire. Nëse ju pëlqejnë peizazhet ku toka takohet me detin, ky do të jetë destinacioni juaj më i mirë.

Plazhe me rërë, grykëderdhje të pyllëzuara, kodra dramatike dhe shkëmbinjKështu mund ta përshkruajmë këtë destinacion turistik në Uells. Vija bregdetare ka shkëmbinj të mëdhenj, harqe, stela, shpella detare dhe gadishuj. Për ta shijuar atë duhet të ndiqni Rruga e Bregut të Pembrokshire, një Shteg Kombëtar që daton nga vitet 70 dhe vazhdon 299 kilometra nga të cilat pothuajse të gjitha janë shkëmb lart, duke shkuar lart e poshtë. Amroth dhe Poppit Sands janë në të dy skajet dhe është një rrugë që lidhet me rrugët e tjera turistike, nëse jeni adhurues i shëtitjeve.

Plazhi Broad Haven në Pembrokshire

Disa nga plazhet e saj janë Flamuri i Kaltër dhe të tjerët kanë merituar përmendje të ndryshme, por po aq të veçanta. Parku gjithashtu ka vendet e trashëgimisë, duke përfshirë edhe vendet e trashëgimisë Varret Oentre Ifan që daton nga neoliti, një kohë kur qeniet njerëzore filluan të vendoseshin në një mënyrë të qëndrueshme përreth komuniteteve. Isshtë një strukturë imponuese prej guri. Nga epoka e bronzit është Foel Drygarn, rrënojat e rampave prej guri dhe qarqet që dikur formonin një fortesë.

Varret Oentre Ifan

Për të mos ndotur me automjete karburanti për më shumë se dhjetë vjet, punëtorët e parkut kanë qarkulluar me biçikleta elektrike. Ne anen tjeter ka destinacione bukuroshe mesjetare, si fshati Angle. Më në fund, nëse doni të vizitoni ndonjë prej këtyre parqeve në veçanti, këshilla ime është që vizitoni faqen e parë të secilit park sepse secili prej tyre ofron informacion të saktë dhe në kohë për motin dhe çfarë mund të bëni atje. Vlen të organizohen më mirë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*