Onsen, destinacioni i pranverës së nxehtë në Japoni

onsen

Një onsen është një banjë japoneze e pranverës së nxehtë. Japonezët janë relaksuar në burimet e nxehta për shekuj, pasi vendi është i mbushur me vullkane dhe burime të nxehta squfurore. Kjo është arsyeja pse turizmi termik nuk e humb kurrë popullaritetin, përkundrazi, ai fiton më shumë çdo vit dhe nga dora e turizmit ndërkombëtar.

Çdo turist që mbërrin në Japoni ka parë fotografi të këtyre onsen: pishina të hapura, të rrethuara nga pyje, me pamje nga deti ose lumi ose malet e ngrira të Alpeve Japoneze. Ato janë kartolina të vërteta, kështu që të gjithë duan ta jetojnë atë përvojë. Nëse shkoni në Japoni mund ta bëni, edhe pse së pari duhet të dini disa gjëra si ato që detajoj më poshtë:

  • Së pari, shumica dërrmuese e onsenve i ndajnë mysafirët e tyre sipas gjinisë. Kjo është, nga njëra anë burrat, nga ana tjetër gratë. Po ka disa i përzier onsen Por ju duhet t'i kërkoni me kujdes dhe kjo është këshilla ime nëse shkoni në një udhëtim me gruan / të dashurën / ose familjen tuaj. Ju duhet të hyni lakuriq dhe pasi të jeni pastruar, larë. Nëse jeni duke qëndruar në një ryokan, ky hotel do t'ju japë një peshqir dhe nëse jo, këshillohet të sillni një pasi që ai i dhënë në onsen është shumë i vogël.
  • Në rast se vizitoni një i përzier onsen ju duhet të vishni një kostum banje. Në këtë rast, mos sillni rrobat tuaja më të mira të larjes, sepse nëse uji është squfuros, aroma nuk do të largohet kurrë nga veshja. Nga ana tjetër, ekzistojnë shumë lloje të onsenëve në varësi të mineraleve në ujërat e tyre dhe në varësi të faktit nëse ato janë brenda ose jashtë dhe ka shumë onsen popullor në Japoni. Ka qytete të tërë termalë të përkushtuar për këtë aktivitet.
  • L onsen janë në të gjithë Japoninë kështu që thjesht duhet të kërkoni se cilat janë në zonën ku do të lëvizni. Ka nga ata rreth Tokios, ka në Hokkaido, në Tohoku, Chubu, rreth Kiotos, në Shikoku dhe në Kyushu.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*