Deti Sargasso, deti pa brigje

Kjo është e drejtë, Deti Sargasso është deti i vetëm që nuk ka bregdetUjërat e tij nuk lajnë bregdetin e asnjë vendi kontinental. E dinit Me siguri që e keni dëgjuar ose lexuar atje, por a e dini vërtet ku eshte o çfarë karakteristikash ka ajo apo thjesht pse quhet kështu?

Sot, artikulli ynë ka të bëjë me Detin Sargasso, një det plot alga që gjithashtu është deti i vetëm që përcaktohet nga karakteristikat fizike dhe biologjike.

Deti Sargasso

Para së gjithash, ku ndodhet? Shtë një zonë e Oqeanit Atlantik Verior, mjaft e madhe, e formë eliptike. Ndodhet midis meridianëve 70º dhe 40º dhe paraleleve 25º deri 35ºN, në pjesën veriore të Atlantikut të Veriut.

Në perëndim të detit Sargasso shkon Rryma e Gjirit, në jug të Rryma Ekuatoriale e Jugut dhe në lindje e Rryma kanarine dhe përfshin një total prej 5.2 milion kilometra katrorës, 3.200 kilometra të gjatë dhe pak më shumë se 1.100 kilometra të gjerë. Diçka si dy të tretat e oqeanit, e cila nuk është pak, ose një e treta e sipërfaqes së Shteteve të Bashkuara.

Ne thamë në titullin e artikullit se është deti i vetëm që nuk ka brigje kontinentale që nga ajo kohë e vetmja masë e tokës që zbukuron hapësirën tuaj janë ishujt Bermuda. Në fakt, është këtu ku ndodhet Trekëndëshi i famshëm i Bermudës, për disa një sektor të vetë detit, për të tjerët tërë detin.

Një fakt kurioz është se U zbulua gjatë udhëtimit të parë të Christopher Columbus në Amerikë në shekullin e XNUMX-të, dhe në fakt, ai vetë i referohet karakteristikës së veçantë të këtij deti që në fund përfundoi duke i dhënë emrin e tij: disa goditës "Bimë jeshile" që ishin të bollshme në ujëra dhe janë akoma. Në realitet, nuk është një barishte, por një algë, e gjinisë së makroalgave të njohur si Sagarssum, sargassum.

Temperaturat e ngrohta të ujit të këtij deti kanë krijuar vendin më të mirë për riprodhimin e algave dhe, për shkak të rrymave që në një mënyrë të caktuar mbyllin detin, algat kanë mbetur brenda, në qendër, shpesh duke supozuar një rrezik real për varkëtarët. Thatshtë se ndonjëherë ka "tufa" të vërteta të këtyre algave.!

Emri u dha nga lundruesit Portugezë, ata pagëzuan si algat e detit ashtu edhe detin. Në atë kohë këta aventurierë menduan se ishin algat e dendura që ngadalësonin ndonjëherë anijet me vela, por sot dihet që shkaku i vërtetë ishte dhe është Rryma e Gjirit.

Çfarë karakteristikash fizike ka Deti Sargasso? Së pari pa erëra ose rryma detare Dhe në vendin e dytë alga dhe plankton ka me bollëk. Ne tashmë kemi thënë që algat formojnë pyje të vërteta që mund të zënë të gjithë sipërfaqen e dukshme të ujërave, e cila shtohet në mungesa e erëraveMund të jetë shqetësuese për ata që lundrojnë. Ka rryma në anët, përreth, por ato kryqëzohen tangjentisht duke bërë që ujërat brenda të lëvizin në qarqe koncentrike në drejtim të akrepave të orës.

Qendra e këtyre qarqeve nuk ka lëvizje të dukshme dhe është super e qetë. E famshmja "e qetë chicha" aq e frikësuar nga marinarët e dikurshëm. Rrymat përreth janë me ujëra pak a shumë të ngrohtë dhe lëvizin mbi ujëra më të thella, të dendura dhe më të ftohta.

Kjo situatë, uji me dendësi të ndryshme, është ajo që e bën planktonin që konsumon nitrate dhe fosfate të mbretërojë në sipërfaqen e ujit, aty ku mbërrin dielli. por në të njëjtën kohë, sigurohet që këto ujëra të mos përzihen me ujin më të ftohtë që rrjedh poshtë dhe të mos mund të zëvendësojnë kripërat që humbin.

Prandaj vështirë se ka ndonjë jetë kafshësh në Detin Sargasso. Ekzistojnë 10 specie endemike të algave, të tilla si karkalecat Latreutes, anemona sargassensis, kërmilli Lithiopa ose gaforrja minutus aeroplanët. Nuk mund të mos përmendim që zona është shumë e rëndësishme për disa lloje ngjalash që pjellin këtu, për disa balena ose breshka. Me pak fjalë është një zonë e vezëve, migrimit dhe ushqimit.

Por otro lado as nuk bie shumë shi, kështu që ka më shumë avullim sesa mbërritja e ujit. Shkurtimisht është një det me kripësi të lartë dhe shumë pak lëndë ushqyese. Do të ishte ekuivalenti i një shkretëtire në det. Ka kufij të ndryshueshëm dhe e njëjta gjë ndodh me thellësinë e saj, e cila ka regjistruar rreth 150 metra në zona të caktuara, por arrin në 7 mijë në të tjera.

Por si mund të ishte formuar një det i tillë në mes të Oqeanit Atlantik? SAjo u formua nga proceset gjeologjike që ndodhën në kore të një oqeani që nuk ekziston më, Tethys. E mbani mend superkontentin Pangea? Epo, një çarje në të, e vendosur midis kontinenteve aktuale të Afrikës dhe Amerikës së Veriut, formoi një hapësirë ​​në të cilën u gjet uji i Tethys, duke formuar pjesë të Oqeanit Atlantik Verior aktual. Kjo vrapoi më shumë se 100 milion vjet më parë.

Më vonë, kur Gondwana u thye në Kretakun e Mesëm, lindi Atlantiku i Jugut. Gjatë epokës Cenozoic oqeani zgjeroi kufijtë e tij dhe ishujt që janë kudo janë të një aktiviteti intensiv vullkanik që karakterizoi jetën tokësore.

Së fundi, A ka diçka që kërcënon Detin Sargasso? Njeriu, mbase? E kuptove mirë! Modeli ynë i zhvillimit ekonomik bazuar në prodhimin e vazhdueshëm të mallrave dhe prodhon konsumi basura dhe janë plehrat, saktësisht, ato që kërcënojnë detin. Ndotja nga kimikatet, mbeturinat plastike dhe madje edhe lundrimi i thjeshtë i anijeve shqetësojnë shumë ekosistemin e Detit Sargasso. Edhe duke qenë larg brigjeve kontinentale.

për fat të mirë në vitin 2014 u nënshkrua Deklarata e Hamiltonit midis Mbretërisë së Bashkuar, Monakos, Shteteve të Bashkuara, Ishujve Azore dhe Bermuda për ta mbrojtur atë, por… mbetet të shihet nëse është bërë në të vërtetë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*