Dhjetë qytetet më të rëndësishme në Francë

Të flasësh për dhjetë qytetet më të rëndësishme në Francë do të thotë të flasësh për ato me numrin më të madh të banorëve. Por edhe nga ato që ka me shume vlera historike dhe monumentale dhe madje edhe ata që marrin një numër më të madh vizitorësh.

Sepse rëndësia e një qyteti nuk përcaktohet vetëm nga madhësia ose forca ekonomike e tij. Ka qytete që, edhe pse janë më të vogla, kanë një rëndësi të jashtëzakonshme në historinë e tokës antike galike dhe që kanë mrekulli arkitektonike që, çdo vit, tërheqin mijëra turistë. Por, pa zhurmë të mëtejshme, ne do t'ju tregojmë dhjetë qytetet më të rëndësishme në Francë.

Dhjetë qytetet më të rëndësishme në Francë nga historia dhe popullsia

Do të fillojë turneu ynë në dhjetë qytetet më interesante në Francë, si mund të ishte ndryshe, me pakrahasueshmërinë Paris, «Qyteti i Dashurisë» romantike. Më vonë, ajo do të vazhdojë nëpër lokalitete të tjera periferike si ato të populluara Marseilles o Bukur, kryeqyteti i Côte d'Azur.

Parisi, një nga xhevahirët e Evropës

Paris

Pamja e Parisit

Do të na duheshin, jo një, por disa artikuj për t'ju treguar për gjithçka që mund të gjeni në Paris, kështu që unë do t'ju lë këtu më shumë informacion në lidhje me qytetin. Por, siç e dini, simboli i tij i madh është Kulla Eifel, e ndërtuar për Ekspozitën Universale të 1889 dhe e vendosur në kopshtet e bukura të Fusha e Marsit.

Nuk mbetet pas në rëndësi Katedralja e Notre Damit ose Nuestra Señora, një mrekulli e stilit gotik e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Dhe, pranë të dy monumenteve, e mrekullueshmja Muzeu i Luvrit ose ndërtesa imponuese e Invalidet, ku është varrosur Napoleon Bonaparti.

Vizitat duhet të shikoni në Paris janë gjithashtu lagje bohem e Montmartre, Kisha e Zemrës së Shenjtë, Bazilika Mbretërore e Saint-Denis dhe Champs-Elysées. E gjithë kjo pa harruar të ecësh përgjatë brigjeve të Senës dhe të shijosh kuzhinën franceze në restorantet dhe kafenetë e saj simpatike.

Marsejë, forca ekonomike

Abacia e Shën Viktorit

Abacia e Shën Viktorit

I vendosur në brigjet e Mesdheut dhe tashmë i konvertuar në një port tregtar nga Fenikasit, nuk është vetëm qyteti i dytë më i populluar në Francë, por edhe ai që i dha emrin këngës revolucionare me titull Marsellesa, himni kombëtar aktual i vendit.

Në kryeqytetin e departamentit të Buçe të Rhône ju mund të vizitoni të bukurën katedralja e Santa María la Mayor, unike në të gjithë Francën për stilin e saj romanesko-bizantin. Dhe, pranë saj, mos ndaloni së shikuari Abacia e Shën Viktorit, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe që është ndoshta vendi i adhurimit më i vjetër i krishterë në vendin galik.

Por më karakteristikat e Marsejës janë bastidet. Këto janë shtëpi të bukura madhështore që shërbyen si një vendbanim i dytë për borgjezinë e qytetit. Midis tyre, Château de la Buzine shquhet për bukurinë e saj, por sot ka ende rreth dyqind e pesëdhjetë të shpërndara në të gjithë fshatin Marsejë.

Më në fund, në ishulli i If është fortifikimi i shekullit të XNUMX-të i famshëm për të qenë burgu në të cilin Konti i Monte Kristos, personazhi popullor i Aleksandër Dumas.

Lyon, i treti nga dhjetë qytetet më të rëndësishme në Francë

Katedralja e Shën Gjonit

Lyon: Katedralja e Shën Gjonit

Me gati gjysmë milioni banorë, Lyon, kryeqyteti i dikurshëm Galia, është qyteti i tretë më i rëndësishëm në Francë. Isshtë i famshëm për prodhimin e mëndafshit, por mbi të gjitha për kompleksin e tij të madh monumental. Në fakt, shumica e tij renditet si Trashëgimia Botërore.

Ne ju këshillojmë të vizitoni Vieux Lyon, emri i është dhënë lagjes mesjetare dhe rilindjes. Në të do të gjeni katedralja e Shën Gjonit, me dritaren e saj të madhe të trëndafilave të përparme që ndërthur romanishten dhe gotikën. Por gjithashtu kisha e San Jorge, Kulla Rozë, ndërtesat e Bursës dhe hotelit Bullioud ose Plaza de la Trinidad.

Sidoqoftë, mbase më tipikët e Lionit janë traboules, të cilat janë pasazhe të brendshme midis oborreve të shtëpive. Qyteti ka rreth pesëqind, veçanërisht në qytetin e tij të vjetër. Më në fund, në kodrën Fourvière do të gjeni teatrin romak dhe odeonin, si dhe imponuesin Bazilika Notre-Dame de Fourvière.

Toulouse, kryeqyteti i Oksitanisë

Bashkia e Tuluzës

Bashkia e Tuluzës

I njohur për "Qyteti rozë" Për shkak se kjo ngjyrë mbizotëron në ndërtesat e saj historike me tulla të ekspozuara, Toulouse gjithashtu ka shumë për t'ju ofruar.

Ndër monumentet e saj fetare, ju rekomandojmë që të vizitoni Katedralja Saint Étienne, me stilin e saj gotik jugor dhe mbresëlënësen bazilika e San Sernín, e cila është një nga kishat më të mëdha romane në Evropë. Por edhe manastir i Jakobinëve dhe bazilika e Doradës së Tuluzës, e cila strehon të ashtuquajturën Virgjëresha e Zezë.

Sa për ndërtesat civile, ato janë të shumta kulla gotike si ato të Boysson, Bernuy, Serta ose Olmières. Dhe në mënyrë të barabartë të tyre mbulesa të rilindjes. Për shembull, ato të Hotel Molinier, Assézat ose Universitetit.

Më vonë janë ndërtesa mbresëlënëse e Kapitol, ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe që aktualisht është selia e Këshillit të Qytetit; e vjetra Spitali de la Grave, me kupolën e saj spektakolare dhe kanali du midi, një punë e jashtëzakonshme inxhinierike që është një Trashëgimi Botërore.

E bukur, shkëlqimi i Côte d'Azur

Kalaja e Anglezëve

E bukur: kalaja e anglezëve

Beautiful Nice është ndër dhjetë qytetet më të mira në Francë për disa arsye. Në radhë të parë, nga numri i banorëve të saj, pasi që pothuajse arrin në treqind e pesëdhjetë mijë. Por, mbi të gjitha, për të qenë në zonën turistike të Kosta Azul dhe kanë tetë kilometra plazhe spektakolare. Midis tyre, ne do të përmendim atë të Operës, atë të Le Sporting ose atë të Castel.

Dhe ne gjithashtu e propozojmë atë për monumente të tilla si fortesa e Monte Albanit dhe pallatet e Dukes of Savoy, Prefektura ose Senati, pa harruar populloren shëtitje e anglishtes. Ato duhet të shtohen në rekomandimin tonë, ndërtesat e ndërtuara gjatë Belle Epoque. Për shembull, kështjellat del Inglés, Valrose, Santa Helena dhe Gairaut ose Hotel Excelsior.

Nantes, qyteti i lindjes së Jules Verne

Kalaja e Dukes të Bretanjës

Nantes: Kalaja e Dukes të Bretanjës

Tani po shkojmë në perëndim të Francës për të parë vendlindjen e shkrimtarit Julio Verne. Ky qytet Breton gjithashtu ka shumë monumente. Spektakolare kështjella mesjetare e Dukes të Bretanjës dhe Katedralja e Shën Pjetrit dhe Shën Palit, një sintezë e stileve të ndryshme arkitektonike.

Dhe, pranë tyre, të çmuara bazilika e shenjt Nikollës, Neo-Gotik dhe renditet si Monument Historik i Francës; dera galo-romake e San Pedro; ndërtesat e Bashkisë dhe Bursave ose teatri Graslin. Të gjithë ata pa harruar, saktësisht, Muzeu Jules VerneNjë vizitë thelbësore për adhuruesit e shkrimtarit në veçanti dhe për dashamirët e letërsisë në përgjithësi.

Strasburg, kryeqyteti evropian

Strasburgu

Strasburg: Franca e Vogël

Konsiderohet si kryeqyteti i Evropës së bashku me Brukselin dhe Luksemburgun, këtë qytet Alsas që kufizohet me kufirin gjerman ka një qendër historike e shpallur një Trashëgimi Botërore.

Kjo qëndron në thirrje Ishulli i Madh i Strasburgut, ku duhet të vizitoni spektakolarin Katedralja e Notre Damit, Me stil gotik dhe konsiderohet ndërtesa e katërt më e lartë fetare në botë. Ju gjithashtu duhet të shihni kishat e Santo Tomás, San Pedro el Viejo dhe San Esteban.

Së bashku me këto monumente, ju do të gjeni në Strasburg të tjera të tilla si Lagja Franca e Vogël, me rrugët e saj dhe ndërtesat mesjetare, Pallati Rohan ose shtëpitë Kammerzell ose Doganat. Në fund, mos harroni të kaloni nëpër Sheshi Kleber, në mes të zonës tregtare dhe për të parë Muzeun e Arteve të Bukura, me koleksionin e tij të rëndësishëm të pikturave.

Montpellier, një qytet që i përkiste Kurorës së Aragonës

Katedralja e San Pedros

Montpellier: Katedralja e Shën Pjetrit

Isshtë një qytet i ri kur krahasohet me shumicën e qyteteve të mëparshme, pasi që u themelua në shekullin e XNUMX-të. Sidoqoftë, nuk mungon në vendet interesante që ia vlen të vizitoheni.

E para është Katedralja e San Pedros, me portikun e tij të veçantë të përshtatur nga dy shtylla të pavarura dhe tendën e tij. Dhe, përveç kësaj, ju këshillojmë të shihni ujësjellësi i San Clemente, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, porta Peyrou, në stilin Dorik, dhe ndërtesa e bukur e Fakultetit të Mjekësisë ku studiuan personazhe të tillë si Nostradamus, Rabelais dhe Ramón Llul.

Shiko, ai Jardin des Plantes Isshtë kopshti botanik më i vjetër në Francë, që kur u krijua në 1523 dhe Kulla e Pishave daton nga shekulli i XNUMX-të dhe i përgjigjet stilit Gotik Norman.

Bordo, vendi i verërave

Bordo

Sheshi i Bursës së Bordos

Kryeqyteti i rajonit të Akuitanisë së Re, Bordeaux u quajt "Bukuroshja e Fjetur" sepse kanë jetuar një kohë të gjatë pa promovuar monumentet e saj. Sidoqoftë, për disa vite tani, ai ka zgjuar turizmin. Në fakt, zona e qytetit e njohur si Porti i Hënës Beenshtë shpallur një Trashëgimi Botërore.

En "Perla e Akuitanisë", siç dihet gjithashtu, ju duhet të vizitoni Katedralja e Shën Andreas, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, portat e tij mesjetare si Cailhau dhe spektakolare bazilika e Saint-Michel, në stilin gotik të shkëlqyeshëm dhe me një kambanare me shigjeta mbi njëqind metra të lartë.

Por ju gjithashtu duhet të shihni bazilika e San Severino, imponuese abacia e Santa Cruz, Teatri i Madh madhështor dhe Lagja Lescure, të gjitha të ndërtuara në stilin art deco. E gjithë kjo pa harruar Sheshi i bursës, një ansambël mbresëlënës arkitektonik i ndërtesave klasiciste.

Lille, «Qyteti i Artit dhe Historisë»

Opera e Lilles

Opera e Lilles

Për të përfunduar turneun tonë në dhjetë qytetet më të rëndësishme në Francë, ne do të ndalemi në Lille, i quajtur "Qyteti i Artit dhe Historisë" pasi ishte Kryeqyteti Evropian i Kulturës në 2004.

Shumë afër kufirit belg, në Lille është shumë mirë kalaja e Vauban, aktualisht i konvertuar në park. Ju gjithashtu duhet ta shihni atë spektakolare Katedralja Notre Dame de la Treille, stil neo-gotik dhe i ndërtuar në shekullin XIX. Si afër Kisha e Shën Mauricit, mban kategorinë e Monumentit Historik të Francës.

Por, më e bukur nëse është e mundur është Pallati i Arteve të Bukura, e ndërtuar me urdhër të Napoleonit dhe që strehon një koleksion spektakolar pikturash dhe skulpturash. Dhe ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për ndërtimin e operë. Por simboli i madh i Lille është Charles de Gaulle, i cili ka një muze të instaluar në vendlindjen e tij.

Si përfundim, ne ju kemi treguar dhjetë qytetet më të rëndësishme në Francë. Sidoqoftë, shumë të tjerë kanë mbetur në proces. Për shembull, turisti Kanë, së cilës tashmë i përkushtohemi një postim në blogun tonë, mesjetare Carcassonne, historike Avignon ose i populluar Aix en Provence. A nuk doni t’i njihni?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*