Njihuni me Kalanë e Branit

Pa dyshim se kështjellat mesjetare ato janë diçka që ia vlen të vizitohen. Shumë kanë ardhur në ditët tona, por në të vërtetë gjatë shekujve shumë më tepër janë zhdukur. Koha, rrënimi, betejat ose thjesht neglizhenca kanë vrarë shumë prej tyre.

Por disa kanë mbijetuar falë legjendave, ngjarjeve historike dhe turizmit. Në Rumani, për shembull, ka disa nga këto fortesa të vjetra, por ju do të gjeni një nga kështjellat mesjetare më të famshme në botë: Kalaja e Branit. Eshte ai Kalaja e Drakulës? Po, personazhi nga romani i Bram Stoker.

Ku është Kalaja e Branit

Kjo kala imponuese Shtë në hyrje të rrugës Rucar - Bran ndodhet nga ana tjetër në rrugën që lidh qytetet Brasov dhe Campulung. Peisazhi është zbukuruar me majat e larta të maleve Piatra Craiului dhe Bucegi.

Distanca midis Bran dhe Brasov nuk i kalon 30 kilometrat dhe midis Bran dhe Bukureshtit ka më pak se 200 kilometra kështu që vërtet mund të arrish shpejt. Vizita në kështjellë është vetëm një pjesë e një rruge turistike që duhet të theksojë natyrën e zonës, me vargje malore, pyje të gjelbërta jashtë dimrit, fusha, lugina të gdhendura nga lumenjtë ...

Mund të arrini atje me makinë, tren, taksi dhe autobus. Nëse vizitoni faqen zyrtare të Bran Castle do të shihni itineraret me makinë  Bran-Brasov dhe Bran-Bukuresht në harta. Ai specifikon numrin e itinerarit për t'u përdorur, numrin e kilometrave për të udhëtuar dhe kohën e përafërt të udhëtimit. Në rast se përdorni tren mund të shkoni nga Bukureshti në Brasov duke përdorur trenat kombëtarë nga stacioni Nord Gara A. Treni niset për orë, në Intercity Regional CFR, bileta kushton rreth 10 euro më shumë ose më pak dhe kushton rreth tre orë e gjysmë.

Treni arrin vetëm në Brasov dhe nga këtu do t'ju duhet të merrni një autobus ose një taksi. Në jo më shumë se 45 minuta arrini Bran. Ka autobusë të rregullt çdo gjysmë ore dhe çdo orë gjatë fundjavave. Bileta kushton 1, 50 euro. Padyshim që mund të merrni edhe një taksi si nga Bran për në kështjellë ashtu edhe nga Bukureshti. Në rastin e fundit, udhëtimi është dy orë e gjysmë dhe do të duhet të paguash rreth 80, 90 euro. Nga Brasov udhëtimi është më i lirë, rreth 20 euro.

Vizitoni Kalanë e Branit

En sezoni i lartë (nga 1 Prilli deri më 30 Shtator), orët e kalasë janë të hënën nga ora 12 deri në 6 të pasdites dhe të martën deri të dielën nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite. Hyrja e fundit është në orën 6 pasdite. Në sezon i ulët (nga 1 tetori deri më 31 mars), mbyllet dy orë më herët, në 4 pasdite.

Keshtjella u hap e rinovuar në 2009 dhe së bashku me fshatin Bran, ata ishin protagonistët e një bumi turistik në rajon që ndihmoi shumë zhvillimin e ekonomisë lokale. Regjimi i Çausheskut kishte konfiskuar prona dhe me fillimin e shekullit të ri shumë prej familjeve tradicionale rumune i kërkuan shtetit për kthimin e tyre. Kalaja e Branit më pas iu dorëzua anëtarëve të familjes Habsburg.

Sot kalaja është një muze privat me një të pasur koleksion arti dhe orendi që i përkasin mbretëreshës Mary. Falë restaurimeve të vazhdueshme, kalaja mund të shkëlqejë sot me gjithë shkëlqimin e saj. Mbretëresha Maria e quajti atë "fortesa e saj e vogël" kështu që është diçka vërtet mbresëlënëse: kompakte, me rampa, kulla dhe mure. Të gjithë të përshtatur nga Karpatet e bukura dhe padyshim, legjenda e Drakulës bën shumë për të ndërtuar aurën e tij.

Fshati në këmbët e tij gjithashtu funksionon si një Muze në natyrë. Ajo ekspozon rreth 18 shembuj të shtëpive tradicionale rome, shumë prej tyre të bëra prej druri, disa fabrika uji dhe më shumë. Ashtë një shëtitje e bukur nëpër histori.

Ne duhet të themi se ndërsa kështjella është e lidhur me sundimtarin historik të Vllahisë nuk ka asgjë të besueshme që bashkon Drakulën me kështjellën. Ai duhet të ketë qenë diku këtu, por nuk ka asnjë shënim për vizitat e tij. Dhe duhet të kujtojmë se Bram Stoker, autori irlandez i Drakulës, kurrë nuk vuri këmbë në Evropën Qendrore dhe i gjithë zhvillimi i karakterit të tij është i trilluar.

 

Për ta mbaruar ju them se mundeni kaloni Halloween-in në Kalanë e Branit dhe eshte nje ide e mrekullueshme. Turi komandohet nga një burrë i veshur si Vlad, Impaler dhe është ai që ju merr brenda kësaj kështjelle antike duke ju treguar për pushtimet e tij, betejat dhe po, shtresat e ngurta. E gjithë pjesa e brendshme plus Patio ku shërbehet vodka dhe verë, ndërsa në distancë ujqërit mund të dëgjojnë ulëritjen.

Vizita tematike përfundon me diçka më moderne, një lloj pas partisë në një tendë të madhe të ngritur rrëzë kalasë, vendi për tu shoqëruar me pjesën tjetër të njerëzve që shkuan për të kaluar Halloween atje, të gjithë të veshur. Ujqërit, Drakulat kudo, të vejat misterioze dhe gjithçka që mund të mendoni. Sigurisht, nëse nuk shkon në tetor ka ngjarje të tjeraThjesht duhet të shikoni në faqen e internetit për të parë se çfarë ngjarje është planifikuar.

Për shembull, për këto Pashke ka një ngjarje që filloi në 12 Mars dhe do të përfundojë në 16 Prill. Ose, një ngjarje tjetër është i ashtuquajturi Tuneli i Kohës me një shfaqje të shkëlqyeshme multimediale.

Informacion praktik në lidhje me vizitën

Kostoja e biletave LEI 40 për të rritur, 30 për njerëzit mbi 65 vjeç, 25 për studentët dhe vetëm 10 për studentët e shkollës. Udhëzuesit audio (në anglisht, frëngjisht, gjermanisht, italisht, rusisht, hungarez dhe spanjisht) kushtojnë LEI 10 dhe më pas ju paguani shtesë për hyrjen në ndonjë prej ekspozitave speciale. Për shembull, 10 LEI shtesë për Ekspozimin e Torturës për të rritur.

La blini bileta mund ta bëni në internet gjithe vitin

Mos harroni të vizitoni Tea House, një ndërtesë elegante dhe të rafinuar dhe nëse jeni të interesuar për të Parti Halloween Unë ju them se do të duhet të nxitoni sepse është deti i popullarizuar dhe duhet të dini të visheni. Festa, ndërsa është rritur në popullaritet, është larmishëm: sot ofron një Tour Horror deri në mesnatë që kushton 70 LEI për të rritur dhe festa e madhe që fillon më pas dhe përfundon në agim. Festa është vetëm për njerëzit mbi 18 vjeç dhe kushton 180 LEI, por çmimi përfshin turneun natën në kështjellë.

Dhe nëse doni të darkoni, çmimi i menysë është 450 LEI më shumë. Turneu Horror fillon në 7 të mbrëmjes dhe festa fillon në orën 9 në restorantin e Tea House. Thjesht duhet të paguani dhe të vishni kostumin tuaj më të mirë. E paharrueshme !!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*