Disa fakte interesante rreth Kinës: historia, kultura, gjeografia dhe atraksionet

Peisazhi i Kinës

Ndoshta shumë janë tani duke zbuluar KinënPor është një nga vendet më të vjetra në botë dhe ka një nga kulturat më interesante. Vlen të udhëtosh dhe ta njohësh, por jo në një udhëtim të thjeshtë dhe të shpejtë, por t’i marrësh gjërat pak më seriozisht dhe të shkosh sa më mirë të përgatitur.

Një vend, Kina apo një tjetër, është shumë më i kënaqshëm kur di diçka për historinë e tij, kulturën e saj, gjeografinë e tij. Kur e dini se ku jeni, pse u ndërtua një gjë e tillë, pse ndodhi një tjetër e tillë. Kjo është mënyra më e mirë për t'u afruar dhe ai udhëtim është ai që ne propozojmë sot në Actualidad Viajes: gjithçka që duhet të dini për Kinën para se të udhëtoni.

Histori e shkurtër e Kinës

Dinastia Han

Dinastia Han

Historia e çdo kombi është e fshehur në mjegullat e kohës, në fise të ndryshme duke u zgjeruar derisa, me kalimin e një kohe të gjatë, të rriten mbretëritë, perandoritë ose kombet moderne.

Kina ka pesë mijë vjet histori dhe kjo është e ndarë në pesë periudha: Shoqëria Primitive, Shoqëria Skllevër, Shoqëria Feudale, Semi-feudale dhe Semi-koloniale dhe Shoqëria Socialiste. Përmes këtyre pesë periudhave shfaqen zotër të fuqishëm, ka luftëra civile dhe disa dinasti në pushtet që shfaqen dhe bien gjatë shekujve deri në formimi i Republikës Popullore të Kinës në 1949 dhe përmbysjen përgjithmonë të monarkisë.

Dinastia Tang

Dinastia Tang

Ndërmjet dinastive më të njohura dhe të rëndësishmeS, e cila shënoi zhvillimin e civilizimit kinez, ne mund të emërojmë dinastitë Yuan, Ming, Qing, Song dhe Tang. Kjo e fundit ka qenë një nga më të shkëlqyerat pasi ka udhëhequr Kinën të jetë një komb i fuqishëm dhe i pasur dhe e njëjta gjë ka ndodhur me Dinastinë Ming, një periudhë në të cilën kapitalizmi filloi të zhvillohej në Kinë dhe industria e porcelanit që në fund të fundit favorizoi urbanizimin dhe tregjet, hapa në rrugën drejt një shoqërie më moderne.

Perandori i fundit i Kinës

Perandori i fundit i Kinës

Dinastia e fundit kineze ishte Qing, perandori i të cilit, Pu Yi, hyri në histori duke u bërë Perandori i fundit i Kinës në fillimin e shekullit të XNUMX-të.

Kultura kineze

Jade kineze

Jade kineze

Të gjithë e dimë që kultura kineze është përrallore. Zejet dhe arti kinez janë dy nga thesaret e tij më të vlefshme. Në këto pesë mijë vjet histori, artizanët kinezë nuk kanë bërë asgjë tjetër përveç se kanë krijuar mrekulli me çfarëdo materiali që kishin në majë të gishtave. Ata gjithashtu u kanë dhënë jetë operave të bukura, muzikës unike dhe të pavdekshme, ato kanë reflektuar mbi qenien njerëzore, mbi fenë dhe gjithashtu kanë vëzhguar me mjeshtëri yjet dhe lëvizjet e tyre.

cloisonne

cloisonne

El lodh kinez, arti metalik i njohur si ndarje, enët prej bronzi, kaligrafia kineze, qëndisje, lodra popullore, qiftet bërë prej letre dhe bambu, enë të llakuara me ngjyra të ndryshme.

Qëndisje kineze

Qëndisje kineze

Gjithashtu ata pulla kineze bërë prej metali, lodh, dhëmbësh kafshësh ose brirë, Teatri i kukullave sigurisht, mëndafshi dhe të gjitha produktet që rrjedhin nga fijet e mëndafshit që një krimb i thjeshtë mund të endë në 28 ditët e tij të shkurtra të jetës. E gjithë kjo është pjesë e trashëgimisë kulturore të kinezëve.

Pulla kineze

Pulla kineze

Sot, librat e shkencës dhe mjekësisë pasurohen nga kjo kulturë dhe disa nga eksponentët e saj janë bërë dhurata të mira për t'i sjellë familjes dhe miqve tanë.

Gjeografia e Kinës

Vendet e Kinës

Me një hartë të Azisë në dorë ne e shohim atë Kina është një vend enorme që udhëton rreth pesë mijë kilometra. Beenshtë ndarë në pesë rajone: Kina Lindore, e ndarë në tre rajone të tjera, Tibet dhe Xinjiang - Mongoli.

Gjeografia e Kinës është shumë e larmishme dhe ka malet, kullotat, akullnajat, kodrat, duna, terren karstik, caldera vullkanike, plazhe dhe pyje. Përveç kësaj, në tokat tibetiane është  mali më i lartë në botë, Malin Everest (gati 9 mijë metra i lartë), i rrethuar nga male të tjera të larta, për këtë arsye kjo zonë njihet si "çatia e botës".

Malin Everest

Malin Everest

Kina ka 50 mijë lumenj dhe shumica derdhen në Paqësor. Lumi Yangtze Isshtë lumi më i rëndësishëm, me 6300 kilometra është prapa Amazonës dhe Nilit, mbi të është ndërtuar diga e famshme e Tre Grykave, një mrekulli e inxhinierisë moderne. Ekziston edhe Lumi i Verdhë me më shumë se 5 mijë kilometra shtrirje. Përgjatë lumenjve dhe përreth tyre, civilizimi kinez ka ardhur duke u rritur.

Lumi Yangtze

Lumi Yangtze

Duhet thënë se meqenëse Kina është një vend kaq i madh ka klimë të ndryshme dhe kjo lejon që të ketë flora dhe fauna e ndryshme në të cilën secila prej këtyre rajoneve. Kjo është arsyeja pse ka dy deve dhe kuaj të tillë si leopardët, majmunët, ujqërit, antilopët ose pandat.

Tërheqjet në Kinë

Qytet i ndaluar

Qytet i ndaluar

Shumë turistë janë përqendruar vetëm në një pjesë të Kinës: Pekin, Xian, Shangai, Hong Kong. Unë i kuptoj ata, ato janë vende të lehta për t'u bashkuar dhe me shumë atraksione turistike. Por Kina është e madhe, kështu që nëse jeni të etur për aventura, ideali është që të humbni një muaj të tërë dhe të jeni të gatshëm të ecni shumë.

Në Pekin nuk mund të humbasim Qytet i ndaluar, qyteti i vjetër perandorak me qindra ndërtesa dhe mijëra salla. Unë rekomandoj të shikoni filmin më parë Perandori i fundit Epo, ai u filmua aty dhe na jep një mësim të mirë në arkitekturë dhe histori.

Muri i Kinës

Muri i Kinës

Është gjithashtu Sheshi Tinanamen, Mauzoleumi i Maos, Stadiumi Kombëtar, Tempulli i Qiellit, Varret e Mingut, Pallati veror, seksionet e Muri i Kinës që janë afër dhe hutonga, Chinatowns tradicionale të rrugëve të ngushta dhe shtëpive të vjetra me oborre.

Hong Kong

Hong Kong

En Hong Kong, në bregdetin juglindor të Kinës, duhet ta vizitoni Gjiri Victoria për të soditur peisazhin e rrokaqiejve, Maja Victoria, kodra që mund të arrihet me tramvaj, Avenue e Yjeve, Tempulli Wong Tai Sin, Gjiri i xhades, Repulse Bay dhe pastaj thjesht ec dhe ec.

Shanghai

Shanghai

En Shanghai rruga më e mirë nga të gjitha është Rruga Nanjing. Nuk është Muzeu i Shangait, Kulla e Perlave Orientale, Tempulli i Budës Jade, Bund dhe Kopshti i bukur Yuyuan. Si ekskursione ju rekomandoj të mos humbni "qytetet ujore" të njëqindvjetorit të Qibao y Zhujiajiao.

Guilin

Guilin

Për peisazhet tipike kineze është Guilin: kodra, liqene, lumenj, pyje bambu, shpella përrallore. Në Guilin atraksionet turistike janë Shpella e Flautit të Kuq, Kodra e Trungut të Elefantit, Parku i Shtatë Yjeve, tarracat me oriz dhe lundrime në lumin Li.

Luftëtarë terrakote

Luftëtarë terrakote

Xian është një qytet me më shumë se tre mijë vjet histori dhe tërheqjet e tij përfshijnë: Luftëtarë terrakote, muret mesjetare më të ruajtura në Kinë, Kulla e Këmbanës, Tempulli Famen, Pagoda Gjigande Pate, Pallati Tang dhe disa mauzoleume dinastike interesante.

Lhasa

Lhasa

Tibet Isshtë një rajon autonom dhe kërkohet një leje e veçantë për të hyrë. Sapo brenda vizitave të detyrueshme janë Lhasa, kryeqyteti, me rrugët dhe tempujt e tij: Sera, Ganden dhe Deprung, veçanërisht. Dhe mos ndalo së shkuari tek ai Liqen qiellor, një liqen i shenjtë që është në një lartësi prej 4720 metrash.

Isshtë një qytet tjetër tibetian i quajtur Shigatse Vlen të dihet dhe Manastiri Tashihunpo dhe Shalu në radhë të parë. Ekziston edhe Pallati i Panchen Lama.

Sanya

Sanya

Nëse bëhet fjalë për plazhe të bukura duhet ta dini Sanya, një qytet bregdetar nga provinca Hainan që di të kombinojë shumë mirë malet, detin, lumenjtë, qytetin dhe plazhet. Pas në bregdet është Xiamen, por në provincën Fujian, një nga qytetet më të rëndësishme portuale në Kinë për shekuj me radhë.

Dhe të humbasësh në Kinë nuk ka asgjë të ngjashme Mongoli i brendshëm. Shtë një rajon autonom që ndodhet midis Republikës së Mongolisë dhe Rusisë. Provinceshtë provinca më e gjerë kineze nga të gjitha dhe e treta për nga madhësia. Ka 24 milion banorë dhe disa grupe etnike.

Mongoli

Mongoli

Meqenëse klima është shumë e ndryshueshme gjatë vitit, këshillohet të shmangni dimrin e ftohtë dhe të gjatë dhe të përfitoni nga vera, e cila, edhe pse e shkurtër, është e ngrohtë. Shtë vendi i Genghis Khan kështu që është Muzeu Genghis Khan, por ka edhe tempuj, faltore dhe kullota të gjelbra dhe të gjera, ku turistët mund të përjetoni mënyrën nomade të jetës mongoliane. Një kënaqësi.

E vërteta është se Kina është një vend magjepsës dhe unë kam rënë dakord për gjithçka që kam thënë, por kjo është pikërisht ajo që e bën atë të veçantë: nuk ka rëndësi sa ju tregojnë, sa lexoni, sa foto shikoni . Kina do të jetë gjithmonë më shumë kur më në fund ta vizitoni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   ana azzano dijo

    Komentet tuaja janë shumë të dobishme, unë jam gati të shkoj në Kinë në Prill, unë do t'i marrë ato parasysh