Brindisi

Brindisi është e vendosur në brigjet e Deti Adriatik, në juglindje të Italisë. I banuar që nga kohërat antike dhe i pushtuar nga Romakët në 267 pes, ai ka qenë i njohur si "Porta drejt Lindjes" për shkak të situatës së saj të privilegjuar për të filluar udhëtime detare si në Greqi si dhe territoret e Azisë.

Aktualisht, është një qytet i begatë me gati nëntëdhjetë mijë banorë që ju ofron plazhe të mrekullueshme dhe një klimë të lakmueshme. Por edhe disa monumente të rëndësishme dhe një gastronomi e hollë. Nëse dëshironi të njihni Brindisin, ju ftojmë të na ndiqni.

Çfarë të shohësh në Brindisi

Siç ju thamë, qyteti italian është në fushë salentina, në brigjet e Adriatikut. Që nga kohërat romake ai ka qenë një port i rëndësishëm tregtar dhe kjo ka bërë që ai të kalojë nëpër duart gotike, bizantine, normane dhe madje edhe aragoneze. Ne do t'ju tregojmë pikat kryesore që mund të shihni në Brindisi.

Kështjellat e Brindizit

Qyteti ka dy kështjella mbresëlënëse. E para është E kuqe, kështu quhet për ngjyrën e gurit të saj, megjithëse njihet gjithashtu si Aragonase, për të qenë ndërtuar gjatë dominimit të Spanjës. Ishte një fortesë mbrojtëse e ndërtuar në të voglën Ishulli i San Andres.

E dyta është Kalaja e Suevo, e ndërtuar në kohën e Federico II (1194-1250), Perandori i Shenjtë Romak dhe Mbreti i Siçilisë. Do ta gjeni në port, në kanalin Poniente.

Katedralja e Brindizit

Katedralja e Brindizit

Bastionet

Bastionet e qytetit kishin gjithashtu një karakter mbrojtës: ata kërkuan të mbronin portin e rëndësishëm nga sulmet e armikut. Aktualisht, mbeten dy: atë të Carlos V, e ndërtuar në kohën e Fernando de Aragón, dhe ai i San Giacomo, imponues dhe i ruajtur më mirë se ai i mëparshmi.

Sheshi Duomo

Sidoqoftë, mbase vendi më i bukur në Brindisi është sheshi Duomo, në të cilin, siç sugjeron emri i tij, Katedrale (është ajo që do të thotë katedrale) Isshtë një tempull i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të sipas kanuneve romane. Sidoqoftë, i dëmtuar nga një tërmet, ai u rindërtua në shekullin e XNUMX-të. Prandaj, ndërtesa që aktualisht mund ta shihni ndërthur barokun me neoklasicizmin.

Ju gjithashtu mund të shihni në sheshin Duomo Lozhë Pallati Balsam, një ballkon që ruhet nga një ndërtim primitiv i shekullit XIII; ndërtesa e seminar, një pallat i shekullit të XNUMX-të që strehon Malin e Zi Muzeu Dioqezan Giovanni Tarantini; Muzeu Arkeologjik Krahinor dhe imponuese Portiku i Kalorësve, i përbërë nga dy arkada gotike të ndara nga një kolonë greke.

Roman mbetet

Qyteti italian ishte shumë i rëndësishëm në kohën romake. Për të erdhi nga Roma përmes Appia dhe përmes Trajanës. Prandaj nuk do t'ju habisë që ka disa mbetje arkeologjike nga ajo kohë.

Midis tyre kolona romake, simbol i qytetit; të cisternat e ujësjellësit të vjetër, dhe zona arkeologjike e Shën Pietro degli Schiavoni, e cila është nën Teatrin Verdi.

Monumenti i Marinarit

Monumenti i Marinarit

Monumenti i marinarit

Karakter të ndryshëm ka monumenti mbresëlënës i Marinarit, i ndërtuar në vitet tridhjetë të shekullit të kaluar dhe pjesa qendrore e të cilit, në formën e kaskë, ngrihet pesëdhjetë e tre metra nga toka.

Ju gjithashtu mund të shihni në Brindisi the Monumenti për të rënët, nga e njëjta periudhë, dhe ajo kushtuar poetit latin Virgilio, i cili vitet e fundit i kaloi në pension në qytet. Të dyja janë të bukura pasi janë bërë me mermer të bardhë Carrara.

Monumente të tjera të Brindizit

Qyteti i bukur italian ka më shumë monumente që ju këshillojmë të vizitoni. Midis tempujve fetarë, ju keni kishat e San Benedetto, Shën Gjoni tek Santa Maria del Casale.

Lidhur me ndërtimet civile, ato theksojnë Porta Mesagne, hyrja e vjetër në qytet, dhe Pallatet Granafei-Nervegna dhe Mali i Zi. Por edhe më shumë vlerë ka Burimet e Tancredi, që daton nga shekulli i XNUMX-të, dhe nga Torres, të XVII.

Rrethinat Brindisi

Në rrethinat e qytetit italian mund të gjeni të çmuara plazhe të tilla si Torre del Orso dhe Dos Hermanas. Por, mbi të gjitha, pishina natyrore të mrekullueshme. Thirrja bie në sy midis këtyre Grotto e Poezisë, konsiderohet si një nga dhjetë më të bukurat në botë.

Porta Mesagne

Porta Mesagne

Ju gjithashtu mund të gjeni parqe të mrekullueshme natyrore nëpër të cilat mund të ecni. Midis këtyre, ai i Salina e Punta de Condesa, Rezervat natyrore Bosco di Cerano, Kulla Guaceto dhe Boscos de Santa Teresa.

Çfarë të hani në Brindisi

Pas gjithë asaj që keni lëvizur për të vizituar qytetin, është më mirë të rimbushni bateritë me një vakt të mirë tipik. Menuja juaj mund të fillojë me disa pettuli, të cilat janë një lloj ëmbëlsirash të mbushura me erëza të ndryshme si pemë, perime ose peshk të tymosur.

Atëherë mund të porosisni një rizoto. Ne ju këshillojmë tajedda, e cila ka oriz, ushqim deti dhe patate dhe përgatitet në furrë. Sidoqoftë, supat janë gjithashtu tipike, veçanërisht ato Krem fasule, dhe perime të pjekura në skarë nga zona

Si kurs i dytë, ne rekomandojmë peshkun, i cili është madhështor në zonë. Për shembull, purteka e gatuar mbi një zjarr të hapur. Dhe, për ëmbëlsirë, keni ëmbëlsira si makarona di mandorle ose regjistrohu. Por edhe djathëra dhe fruta të shkëlqyera.

Sa për pijen, mund të provoni disa nga verërat madhështore Puliane, të cilat kanë një emërtim origjine. Isshtë rasti i Brindisi rosso o Rosato. Dhe, së fundmi, një gotë me Limoncello.

Padyshim, ju keni edhe makarona të mira dhe picat në qytetin italian. Por ne i lejojmë vetes t'ju këshillojmë në menunë e mëparshme, e cila është më origjinale.

Shatërvani Tancredi

Fontana Tancredi

Kur është më mirë të udhëtosh në qytetin italian

Brindisi ka një mot i lakmueshëm. Dimrat janë të butë, me ultësira rrallë bien nën gjashtë gradë Celsius, ndërsa verat janë të nxehta, me lartësi që arrijnë lehtësisht në tridhjetë. Nga ana e tij, shirat kondensohen kryesisht në vjeshtë dhe dimër.

Prandaj, kohët më të mira për të udhëtuar në Brindisi janë pranverë dhe verë. Sidomos në të parën, qyteti pret më pak turistë dhe, përveç kësaj, feston festivale tipike si kuriozët Procesion kali Parato.

Si të shkoni në Brindisi

Veryshtë shumë e zakonshme të udhëtosh në qytetin italian përmes detit. Çdo vit merr të shumta Lundrim që bëjnë një ndalesë në të. Sidoqoftë, mund ta bëni edhe me aeroplan. Aeroporti i Salentos Internationalshtë ndërkombëtar dhe është vetëm gjashtë kilometra nga zona urbane.

Alsoshtë gjithashtu një qendër e rëndësishme e komunikimit hekurudhor që merr trena nga Roma dhe qytete të tjera. Por, nëse preferoni makinën, ne do t'ju themi që, për të shkuar në Brindisi, duhet të udhëtoni nëpër Autostrada Bari-Leçe dhe pastaj nga SS 16 Adriatikë.

Në përfundim, Brindisi Ju ofron monumente të bukura, hapësira të mrekullueshme natyrore, mot të mirë dhe gastronomi të shijshme. Çfarë jeni duke pritur për të organizuar udhëtimin tuaj në qytetin italian?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*