Dragoi që përqafon tempullin e Wat Samphran, në Tajlandë

wat-samfran

Me gjithçka ka për të parë në qytetin magjepsës të Bangkok Normalshtë normale që shumë pika interesi të kalojnë pa u vërejtur nga shumë turistë, veçanërisht ata që rrallë shfaqen në guidat e kryeqytetit të Tajlandës, siç janë kuriozët Tempulli Wat Samphran.

Edhe kështu, ka udhëtar shumë të zgjuar që dinë ta gjejnë atë dhe kështu të jenë në gjendje të mrekullohen me këtë vepër unike të arkitekturës: një kullë e pabesueshme 17-katëshe në të cilën mbështjell një dragua gjigant me kthetra të mëdha dhe nofulla të tmerrshme.

trup-i-dragoit gjigand

Për fat të keq gjendja e ruajtjes së këtij tempulli lë për të dëshiruar. Edhe kështu, brenda ne gjejmë disa thesare të jashtëzakonshme si p.sh. një statujë gjigande bronzi e Budës. Pjesa më e madhe e mjediseve të tempullit janë të mbyllura për publikun.

Dragoi që përqafon fasadën është i zbrazët dhe prandaj nuk nënkupton një peshë shtesë për ndërtesën. Vizitorët që dëshirojnë mund të ecin në pjesën e prapme të shkallëzuar në disa pjesë. Nëse guxoni të ecni mbi dragoin, e dini: Tempulli i Wat Samphran ndodhet në qytetin e Khlong Mai, disa kilometra në perëndim të Bangkokut, ku mund të arrihet me transport publik.

Më shumë informacion - Bangkok, destinacioni i dimrit

images: qëndro.com

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*