Dritat veriore në Islandë

Aurora borealis

Një nga fenomenet më të bukura natyrore që mund të shohim janë Aurora borealis. Kjo lumineshencë e qiellit të natës shfaqet në të dy hemisferat, por quhet boreale kur ndodh në hemisferën veriore.

Një destinacion i mrekullueshëm për t'i shijuar këto, të quajtura gjithashtu, "Dritat e Veriut"Është Islanda. Pra, sot do të fokusohemi në atë se si janë, kur shfaqen dhe ku shfaqen. Dritat veriore në Islandë.

Dritat e Veriut

Islandë

Siç thamë, është një formë lumineshence që shfaqet natën në zonat polare, edhe pse ato mund të ndodhin në pjesë të tjera të botës. Si prodhohet ky fenomen? Rezulton se dielli lëshon grimca të ngarkuara që përplasen me fushën magnetike të planetit Tokë, magnetosfera, e cila formohet nga vija të padukshme që nisin nga polet.

Kur grimcat diellore përplasen me këtë sferë që mbron në një farë mënyre planetin, ato fillojnë të lëvizin nëpër sferë dhe ruhen në linjat e fushës magnetike derisa të arrijnë kufirin, dhe më pas ato qëllojnë duke marrë formën e rrezatimit elektromagnetik në jonosferë. Y voila, ne i shohim këto dritat e gjelbra kaq e bukur.

Shih Dritat Veriore në Islandë

dritat veriore në Islandë

Duhet thënë që Islanda është një nga destinacionet më të mira në botë për të shijuar këtë fenomen magjike. Pikërisht në skajin jugor të Rrethit Arktik. Këtu mund të shihni Dritat Veriore praktikisht çdo natë, madje edhe në netët më të ngrohta në Skandinavi.

Gjithashtu, Islanda nuk është një vend shumë i populluar, kështu që ka atë avantazh të madh, pasi ka mezi 30 njerëz në të gjithë territorin. Kjo do të thotë, nuk ka popullsi të mëdha urbane që mbulojnë qiellin e natës me dritat e tyre, kështu që është e lehtë të shihni "dritat veriore" nëse shkoni në një udhëtim në Islandë.

Pastaj, Kur është koha më e mirë për të shkuar në Islandë nëse duam të shohim Dritat e Veriut? Nëse doni saktësi, atëherë kur dielli është më aktiv në rrethin njëmbëdhjetëvjeçar të aktivitetit. Kjo do të ndodhë në 2025, sipas ekspertëve, kështu që ju mund të planifikoni përpara. Nuk është edhe aq e gjatë. Por sigurisht, kjo nuk do të thotë që ju nuk mund t'i shihni ato më parë.

Në fakt, Sezoni i dritave veriore në Islandë zhvillohet midis shtatorit dhe marsit, kur netët janë më të gjata në Islandë (veçanërisht gjatë solsticit të dimrit nata e errët mund të zgjasë 19 orë).

Dritat e Veriut

Ajo që duhet të keni parasysh është se nëse shkoni në Islandë nuk duhet të planifikoni të shkoni të shihni dritat veriore në një natë me hënë të plotëSepse nuk do të shihni asgjë. Idealja është të mbërrini rreth pesë ditë para hënës së plotë, atëherë do të keni një javë të mirë me netë të errëta për të shtuar shanset për të parë aurorat.

Përmbledhur, është një ide e mirë të vizitoni Islandën pranë njërit nga dy ekuinokset e vitit. Ekuinoks do të thotë saktësisht një natë e barabartë, ku ka 12 orë ditë dhe dymbëdhjetë orë natë. Është gjatë kësaj kohe që fusha elektromagnetike e erës diellore përballet me Tokën në këndin optimal. Kështu, ne mund të arrijmë të shohim shpërthime boreale plot shkëlqim dhe ngjyra. Kur është ekuinoksi i ardhshëm? 23 mars 2023. Merrni shënjestër!

Duke u ndalur te Islanda, duhet ta dini këtë dritat veriore janë të dukshme për periudha të shkurtra në muajt maj deri në gusht, pikërisht sepse verës nuk është kurrë aq e errët, ndaj nuk ju këshilloj të shkoni në ato takime. Shtatori deri në Mars është sezoni i pikut për Dritat Veriore në Islandë sepse netët janë më të gjata. Vetëm përpiquni të shikoni qiellin sapo dielli fillon të perëndojë.

jokulsarlon

Është shumë ftohtë? Epo, po, por Rryma e Gjirit e bën Islandën pak më pak të ftohtë se Alaska, Finlanda, Norvegjia, Suedia ose Kanadaja për të parë këto drita jeshile në qiell. Kështu, ne nuk do të ngrijmë deri në vdekje duke parë yjet.

Cilat vende në Islandë janë ideale për të parë Dritat Veriore? Nëse dritat veriore janë intensive, do të mund t'i shihni ato nga kryeqyteti, Reykjavík, por është gjithmonë një ide e mirë të planifikoni një udhëtim në periferi ose në destinacione të tjera në mënyrë që të mos ketë ndotje në ajër dhe të rriteni. shanset tuaja.

Për shembull, Parku Kombëtar Thingvellir është një faqe shumë e njohur, gjithashtu gadishulli i Rejkjanes rreth kryeqytetit, me Lagunën e famshme Blu, është një vend shumë i mirë. Një tjetër destinacion i rekomanduar është Hella. Këtu mund të regjistroheni në Hotel Rangá, i cili ka sauna në natyrë dhe ofron një shërbim alarmi për Dritat Veriore.

Pranë Hofn mund të shihen edhe aurorat. ketu eshte Laguna e akullnajave Jökulsárlón, ku shihen ajsbergë duke shkëputur akullnajën drejt detit. Është, në fakt, një vend super klasik për të fotografuar dritat veriore, nga një plazh i ngrirë aty pranë.

aurora

Ne nuk mund të harrojmë për qytetin e vogël të skogar, tërheqja kryesore e së cilës është ujëvara Skógafoss. Në sezon do të shihni aurorat mbi vetë ujëvarën dhe se si dritat jeshile reflektohen në ujë. Është diçka shumë e bukur dhe foto tipike e dritave veriore në Islandë. Nëse rastësisht shkoni në një natë me hënë të plotë, do të shihni hark i hënës, një ylber që prodhohet nga spërkatja e ujëvarës dhe drita e fortë e hënës. Sigurisht, ju nuk do të shihni aurora.

Disa orë me makinë nga Reykjavik është gadishulli snaefellsnes, një zonë e egër me zero ndotje atmosferike. Ka shumë oferta akomodimi, tipike të jashtë. Nga opsionet e lira tek ato luksoze.

Dritat veriore në Islandë

Së fundi, kur bëhet fjalë për të parë gjithmonë Dritat Veriore në Islandë duhet t'i hedhim një sy parashikimeve të motit. Dhe me të vërtetë, ka parashikime të dritave veriore. Të SolarHam është një faqe që ofron një parashikim prej të paktën tre ditësh për "gjuetarët e aurora". ekziston edhe Aplikacioni Aurora Forecast, e cila na tregon ovalin e aurorës rreth Rrethit Arktik duke treguar mundësinë për t'i parë ato nga ku jeni. Kjo tregohet nga jeshile në të kuqe, me të kuqe të gjallë që tregon se jeni në vendin e duhur dhe në kohën e duhur.

Natyrisht, Islanda di të përfitojë nga pozicioni i saj i hollë në raport me aurorat, kështu që ka shumë turne që mund të punësoni. Këto janë ekskursione ndërmjet tre dhe pesë orë Ata vizitojnë disa vende çdo ditë.

Ato ofrojnë transport dhe udhërrëfyes, por duhet të shqetësoheni për veshje të veçanta kundër të ftohtit. Udhëtimet zakonisht nisen rreth orës 6:XNUMX çdo natë, gjithmonë në varësi të shkallës së dukshmërisë, motit dhe faktorëve të tjerë. Nëse anulohet, mund të kërkoni paratë tuaja ose të regjistroheni për një turne tjetër. Unë po flas për kompani si Reykjavík Excursions dhe North Lights Tour të Grey Line, për shembull.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*