Gjithçka që duhet të dini për të udhëtuar në Tibet

Ka destinacione të mrekullueshme. Ndoshta diçka e largët ose e vështirë për tu arritur, është e vërtetë, por mbase të njëjtat vështirësi sigurojnë aurën që i rrethon. Tibjat është një nga ato destinacione të mrekullueshme, të largëta dhe të komplikuara.

Por asgjë nuk është e pamundur kështu që nëse ju pëlqen Budizmi ose thjesht doni të shkoni larg ose të shijoni një aventurë të shkëlqyeshme këtu ju lë të gjithë informacion praktik që ju nevojitet për të udhëtuar dhe për të përjetuar Tibetin.

Tibet

Shtë në një fushë të vendosur në më shumë se 4 mijë metra lartësi kështu që kjo është arsyeja pse quhet kulmi i botës. Marrëdhënia me Kinën, sot kaq konfliktuoze, megjithëse nuk është aq e vjetër, është e gjatë. Historia e Tibetit dhe Kinës fillon kur mongolët përfshijnë Tibetin në territoret e tyre dhe imponojnë dominimin e tyre.

Kujtojnë se Dinastia Yuan e Kinës ishte Mongole kështu që kontrolli vazhdoi të ishte i fortë nën këtë dinasti. Tibetianët kishin konfliktet dhe grindjet e tyre të brendshme, midis sekteve budiste, të cilat kinezët ndonjëherë ndihmonin në zgjidhjen ushtarake duke anuar ekuilibrin në një mënyrë ose në një tjetër. Kështu, kokat politike, të quajtura lama, po arrinin të thurnin rrjetet e tyre politike të ndikimeve, pozicioneve dhe fuqisë.

 

Dinastia Qing ishte gjithashtu e pranishme në Tibet, duke mbështetur lamën në detyrë derisa Kina e vjetër përfundoi në 1912. Në këtë pikë ne pyesim veten, por çfarë lidhje me perëndimorët? Mirë, Perëndimorët e vendosën lugën atje. Të parët ishin portugeze në fillim të shekullit XVII, më vonë erdhi Misionarë të krishterë, megjithëse lamat i dëbuan. Konflikti i pushteteve. anglisht Ata u afruan për të parë nëse mund të tregtonin, por kinezët mbyllën kufijtë tibetianë për më shumë se një shekull.

Padyshim që kjo nuk i ndaloi anglezët për shumë kohë, kështu që ata u ndeshën me Himalajet dhe Afganistanin. Ata dërguan spiunë dhe bënë harta. rusët ata bënë të njëjtën gjë. Më vonë, në fillim të shekullit të XNUMX-të, Britanikët dërguan trupa për të parandaluar Tibetianët të nënshkruanin diçka me Rusët. Por ishte Kina ajo që u përgjigj, duke bërë pretendimin e saj për sovranitet për shkak të historisë së gjatë të dominimit dhe pranisë që kishte në territor.

Anglezët dinë ta ngrohin zjarrin kështu që në atë kohë Revolucioni Tibetan ku disa nacionalistë vranë të kthyerit Francezë, Mançu, Han Kinezë dhe të Krishterë. Tibet përfundoi duke nënshkruar një traktat me Anglinë dhe po kështu edhe Kina. Në fund të fundit, të dy Britania e Madhe dhe Rusia ranë dakord të mos kishin marrëveshje me Tibetin mbi qeverinë kineze, duke njohur fuqinë e saj mbi shtetin vasal të Tibetit.

E vërteta është se Kina nuk u pajtua dhe filloi fushatën e saj për të "bërë Tibetin kinez". Me rënien e perandorit të fundit kinez në 1912 Dalai Lama që kishte emigruar në Indi u kthye dhe i dëboi të gjithë. Për një kohë Tibeti gëzonte një pavarësi të caktuar, megjithëse kishte një konflikt kufitar me Kinën, e cila po kalonte krizën e vet, por en 1959 Republika Popullore e Kinës pushtoi Tibetin dhe ne tashmë e dimë se çfarë ka ndodhur.

Lejet për të udhëtuar në Tibet

Sot Tibeti është një territor kinez kështu gjëja e parë që ju duhet është një vizë kineze. Kjo nuk është e mjaftueshme sepse pasi është një zonë konfliktuoze, qasja është e kufizuar dhe e kontrolluar, kështu që ju gjithashtu duhet të përpunoni një leje të veçantë.

Për këtë leje duhet ta dini çdo vit ka një periudhë mbyllëse, një zakon që ka vazhduar që nga viti 2008 dhe që nënkupton ndalimin e turizmit. Këtë vit është midis 25 shkurt dhe 31 mars por kthehet në normalitet më 1 prill. Leja ose lejet do të ndryshojnë në varësi të vendeve që planifikoni të vizitoni dhe secila lëshohet nga zyra të ndryshme.

Merrni vizën kineze në një procedurë personale, por tjetri lejon merren vetëm përmes një agjencie udhëtimesh. Ju mund të kontaktoni këto agjenci në internet, shumë prej tyre me bazë në Tibet, sepse ato lehtësojnë vërtet procesin e aplikimit për to. .Shtë një vizë speciale e quajtur Visa e GrupitIsshtë një lloj i Vizave Hyrëse të Kinës që është për turistët e huaj që vizitojnë Tibetin nga Nepali.

Në këtë rast nuk keni nevojë për vizë kineze. Nëse e keni një, ju duhet të përpunoni Vizat e Grupit në Katmandu, po. Për të aplikuar për Visa të Grupit po ose po duhet të paraqisni një Leja e TTB dhe një letër ftesëPrandaj nevoja për një agjenci turistike. Dhe për gjithçka ai llogarit katër ose pesë ditë. TTB është Leja e Byrosë së Turizmit të Tibetit, Visa e Tibetit. Ju nevojitet nëse do të shkoni në Tibet nga Kina kontinentale ose të hyni nga vende të tjera ose nga Nepali.

Ju nuk mund të dilni nga agjencitë turistike dhe duhet të aplikoni për të paktën 20 ditë para datës që dëshironi të udhëtoni. Nuk ka asnjë kosto, por padyshim që agjencia do t'ju faturojë për procesin. një leje tjetër është PSD dhe është një do të hapë dyert në zonat e jashtme të Lhasa si Mount Everest ose Prefektura Ngari.

Toshtë shumë e lehtë për tu përpunuar sepse sapo të arrini në Lhasa ju shkoni me pasaportën tuaj dhe TTBP në agjenci dhe bën gjithçka për ju. Duhen disa orë dhe kushton 50 juanë për person.

Nëse dëshironi të vizitoni gjithashtu zona të ndjeshme ushtarake (Yunnan, Sichuan, Xinjiang, Qinghai, Pomi, etj.), Duhet të keni Leja Ushtarake dhe TTB dhe PSB. Kjo leje ushtarake jo për individë që udhëtojnë vetëm kështu që përsëri shfaqet agjencia turistike. Duhen një ose dy ditë për tu përpunuar dhe kushton 100 juanë për person.

Më në fund ka Qafa e Kufirit që lejon ardhjen dhe shkuarjen përtej kufirit me vendet ose provincat e tjera kineze. Nëse nuk e keni këtë letër, nuk mund të ngjiteni në malin Everest, për shembull. Edhe nëse udhëtoni me aeroplan nga Lhasa në Kathmandu, ata do ta kërkojnë atë në aeroport. Ai përpunohet në Lhasa, përmes një agjencie, dhe mund të zgjasë tre deri në pesë ditë.

Informacion dhe këshilla për të udhëtuar në Tibet

Ne flasim shumë për agjencitë e turizmit dhe kjo është thjesht sepse Ju nuk mund të ecni vetëm në Tibet nëse nuk do të qëndroni vetëm në Lhasa. Por pak njerëz shkojnë aq larg për të qëndruar në kryeqytet. Unë madje do t'ju thosha se për të njohur disa nga thesaret e Lhasës do t'ju duhet edhe një udhëzues, për të shijuar më shumë dhe më mirë, por të gjithë lejet Për të lëvizur nëpër më të bukurën e Tibetit, ato përpunohen përmes një agjencie.

Mbani në mend se lartësia është shumë idealja është të mbërrini disa ditë më parë për t'u ambientuar dhe të mos sëmuren më vonë. Merrni parasysh nga vini, nga cila lartësi. Sa për rrobat, gjithçka varet nga stina, por në thelb ka të bëjë me veshjen si qepë sepse kur dielli është i nxehtë. Dhe sigurisht, me mençuri dhe pa treguar shumë kur vizitojmë tempuj.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*