Udhëtim me fëmijë në Evropë

Imazhi | Pixabay

Nga veriu në jug, Evropa është një vend shumë i rekomanduar për të udhëtuar me fëmijë pasi ngatërron argëtimin me arsimin, i cili mund të jetë shumë argëtues për udhëtarët e vegjël. Nëse jeni nga ata njerëz që kënaqen të njohin qytete të reja dhe të ndajnë përvoja të pafundme si familje, mos harroni 4 vende perfekte për të udhëtuar me fëmijë në Evropë.

Disneyland Paris (Francë)

Dreamndrra e çdo fëmije është që një ditë të vizitojë Disneyland Paris dhe të takojë të gjithë personazhet nga filmat e tyre të preferuar. Bërja e tij në shtator, sezoni i ulët, do të na lejojë të rezervojmë për një çmim më të lirë dhe nëse e bëjmë përmes internetit prindërit gjithashtu do të jenë në gjendje të kursejnë disa euro, pasi në arkë mund të jetë më i shtrenjtë. Sidoqoftë, vizita në parkun më të madh në Evropë gjatë një date të veçantë si Krishtlindja mund të jetë një përvojë e paharrueshme.

Sapo në Disneyland Paris ka shumë për të bërë: shkoni në atraksionet e pabesueshme, fotografohuni me Mickey, Snow White ose Mbretëreshën Elsa, mendoni për Labirintin e bukur të Alice-s, si dhe shijoni një nga shfaqjet mbresëlënëse të natës. Ka aq shumë për të parë që Fastpass do të jetë aleati më i mirë i familjes. Ky sistem i disponueshëm për 3 dhe 9 atraksione lejon hyrje të shpejtë në atraksionet e Disneyland Paris. 

Edhe nëse është për të njohur Disneyland Paris, ju mund të përfitoni nga udhëtimi për t'u treguar fëmijëve pikat kryesore të qytetit të dritës: Kulla e famshme Eiffel, Katedralja e Notre Dame, Harku i Triumfit ose Pallati i Versajës. Ju do të magjepseni nga historitë pas secilit prej këtyre monumenteve.

Imazhi | Pixabay

Zhytja në Algarve (Portugali)

Që kur u hap, Zoomarine është përqendruar në ruajtjen e jetës në oqeane, speciet dhe habitatet e saj. Larja me këto kafshë miqësore do të jetë një përvojë që fëmijët nuk do ta harrojnë kurrë, por ata kanë tërheqje dhe shfaqje të tjera me zogj dhe zvarranikë që janë gjithashtu shumë emocionuese.

Prindërit do të kënaqen si fëmijë si në këtë vend ashtu edhe në plazhet përrallore të Algarve, të famshëm për ujërat e tyre të pastra dhe kristalorë, peisazhe të bukura dhe madje edhe surfing. Plazhet e të ashtuquajturës Costa Vicentina janë perfekte për praktikimin e këtij sporti.

Imazhi | Blog Siam Park

Siampark Adeje (Spanjë)

Sipas Tripadvadora, parku ujor Siam Park në Adeje (Tenerife) është vendosur si më i miri në botë. Ka një numër të madh atraksionesh të dizajnuara për të dy familjet dhe ata që kërkojnë relaksim ose emocione të forta.

Më e popullarizuara është Kulla e Fuqisë, një rrëshqitje e lartë 28 metra me një total prej 76 metra udhëtim që mund të arrijë 80 km / orë. Fundi është mjaft i papritur sepse udhëtimi përfundon në një tunel të rrethuar nga një akuarium gjigand ku mund të shohësh peshkaqenë, manta dhe lloje të tjerë peshqish.

Përveç kësaj, Siam Park ka valën më të madhe artificiale në botë: 3 metra valë për t'u shfletuar nga më të guximshmitkështu që ta shohësh duke u thyer në këmbët e tua në buzë të rërës së bardhë të plazhit të tij. Një mënyrë e mirë për të filluar surfimin ose për t'u argëtuar duke kërcyer valët.

Një nga aspektet më kurioze të Parkut Siam është se ai ka qytetin më të madh Thai jashtë Azisë, i cili është ndërtuar nga Thais. E pabesueshme e vërtetë? Dhe çfarë mënyre më të mirë për të bërë një pushim sesa të shijosh pamjet ekzotike të parkut duke ecur përgjatë lumit Mai Thai, një lumë tropikal që kalon nëpër këtë park me tema të ngadalta dhe të shpejta duke ju ofruar pamjet më të mira të tij.

Imazhi | Kontinentaleurope

Parku Playmobil (Gjermani)

Kur bëhet fjalë për të udhëtuar me fëmijë në Evropë, nëse Gjermania është në radarin tuaj, ata me siguri do të duan të vizitojnë Parkun Playmobil, një park me tema i vendosur në lodrat e njohura me të cilat janë rritur breza të tërë.

Parku ndodhet në Zirndorf, disa kilometra larg Nurembergut. Nuk është një park zbavitës por një park temë i zbukuruar me estetikë paymobil dhe secila zonë është një lojë me madhësi natyrore. Në Parkun Playmobil ka rrëshqitje, zona uji, labirinte, zona ngjitjeje, gjueti thesari (në rërë dhe në ujë), etj. Gjithçka që ju nevojitet që fëmijët të kalojnë shumë mirë!

Gjëja më e afërt me një tërheqje janë traktorët me pedale në zonën e fermës (nga 3 vjeç), anijet e vogla në një liqen në zonën e Hadas (nga 4 vjeç) dhe makinat me pedale në zonën e Stacionit të Policisë (nga 6 vjet)

Si çdo park temë, Parku Playmobil gjithashtu ka një dyqan suveniresh ku mund të blini një dhuratë për fëmijët në mënyrë që ata të mos harrojnë qëndrimin e tyre në këtë vend. Ka shumë oferta interesante në lojëra të shkëlqyera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*