Dy ndërtesa moderne të Mynihut

BMW Botërore

Në përgjithësi, gjatë rishikimeve dhe sugjerimeve tona për ndërtesat e monumentit dhe monumentits nga qytetet ose vendet më të rëndësishme në botë, ne zakonisht përqendrohemi në ato me më shumë histori, të cilat zakonisht janë më të vizituarat nga turistët.

Sidoqoftë, ne gjithmonë gjejmë një mënyrë për t'ju treguar rreth disa prej ndërtimeve relativisht moderne dhe sot ne do të bëjmë të njëjtën gjë në lidhje me dy prej pikat e interesit bashkitë të cilat janë BMW Welt dhe Parku Olimpik.

Për të BMW BotëroreDuhet thënë se është ndërtuar midis 2003 dhe 2007 nga çifti arkitekt Coop Himmelbau.

Shtë një ndërtesë në pronësi të markës së automjeteve BMW që shpreh saktësisht dinamizëm të atyre veturave falë formave dhe kthesave të tyre të lakuara dhe sipërfaqes reflektuese të disa pjesëve të tyre.

Duket si një ndërtesë e kthyer në vetvete ose a tornado, baza e të cilave dhe kurora e të cilave janë dy sfera të mëdha me asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 30 metra në diametër.

Për të Parku Olimpik të qytetit, duhet të mbahet mend se ai u ndërtua për të mbajtur lojërat Olimpike të Mynihut 1972 dhe se ishte projektuar nga grupi Behnisch dhe Partner.

Parku Olimpik i Mynihut

Shtë një grup i pakrahasueshëm i famës botërore në të cilën ndërtimi si një çadër që mbulon Stadiumi, pishinat, pavijonet dhe gjithsej 75.000 metra katrorë.

Aktualisht, objektet sportive Ato vazhdojnë të përdoren dhe faqja vazhdon të jetë një nga vendet më të vizituara nga turistët që vijnë në këtë qytet bavarez duke dashur të thithin historinë e tij, si antike ashtu edhe të kohëve të fundit.

Shpresojmë që të jeni rekomandimet kanë qenë të dobishme për ju.

Më shumë informacion - Gjermania në internet

Foto - BMW /Rreth Gjermanisë

Shatërvani - Mrekullitë e Arkitekturës (Maximilian Bernhard)

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*