Dy ndërtesa moderne që ia vlen të shihen në Francë

Shën Mëria e Touretës

Përkundër asaj që mund të duket nga ndërtesat të cilave u jemi referuar kohët e fundit, në Francë Nuk ka vetëm ndërtime të bukura që ia vlen të njihen dhe që janë ndërtuar shumë shekuj më parë. Disa nga ndërtesat relativisht të fundit vizitohen gjithashtu nga mijëra e mijëra turistë gjatë çdo viti. Sot do të flasim për Sainte-Marie de La Tourette dhe Gare de Saint-Exupery.

I pari prej tyre është një nga manastiret më të mirë modernë që janë ndërtuar ndonjëherë, dhe provë e mirë për këtë është emri i autorit të tij, i cili nuk është askush tjetër përveç Le Corbusier, i cili jetoi midis viteve 1887 dhe 1965.

E vendosur afër Lionit dhe e ndërtuar nga viti 1956 për rendin Dominikan, është një ndërtesë në të cilën ndikimi i një manastiri tjetër, Cisterciani i Le Thoronet, me të cilën ka disa pika të përbashkëta që mund të shihen qartë në shikim të parë.

Kjo ndërtesë e madhe ishte projektuar për t'u kryer në të pension shpirtëror kështu që rregullimi i dritareve luan shumë mirë me dritën, duke krijuar një atmosferë veçanërisht të mirë për meditim.

Isshtë e ndërtuar plotësisht beton.

Sa për Gare de Saint-ExuperyDuhet thënë se është stacioni TGV në aeroportin e Lionit dhe se është një nga kryeveprat e arkitektit spanjoll Santiago Calatrava.

Shtë një ndërtesë që interpretohet nga ai vetë Calatrava si një sy njeriu, megjithëse të tjerët kanë dashur të shohin në të një zog me një sy me krahë të hapur ose siluetën e një peshku stingray.

Shën Exupery Gare TGV

Më shumë informacion - Franca në internet

Foto - Ndërtesa të Hapura / Qyteti Sky Scraper

Shatërvani - Mrekullitë e Arkitekturës (Maximilian Bernhard)

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*