Dyqanet më të mira në Avenue e Pestë të Nju Jorkut

Dyqanet më të mira në Avenue e Pestë të Nju Jorkut

NY Shtë një nga qytetet më të mira në botë për ndonjë gjë interesante. Ajo ofron shfaqje të të gjitha llojeve dhe shumë dyqane për të festuar me ethet e konsumit tipike të këtij shekulli.

E vërteta është se nëse doni të bëni pazar, një shëtitje përgjatë 5-të Avenue është e domosdoshme. Rruga është historike dhe në zemër të Manhatanit. Dyqanet më të mira ndodhen midis rrugëve të 39-të dhe 60-të, megjithëse sigurisht që ecja nga fillimi në fund është gjithmonë joshëse ...

Rruga e 5-të e famshme

Avenue 5-të

Njihet gjithashtu si "Rruga më e shtrenjtë në botë" dhe megjithëse është një parajsë blerjesh, disa prej tyre mund të jenë shumë të shtrenjta dhe ekskluzive.

Që nga ajo kohë ka një origjinë patriciane para se të ishte një rrugë tregtare ishte një rrugë banimi në të cilën u takuan familjet më të pasura në New York, përsëri në shekujt XNUMX dhe fillimi i shekujve XNUMX.

Saks në NY

Shumë nga ndërtesat më elegante dhe historike në qytet. Por këtë herë nuk është një shëtitje turistike por pazar, le të shohim cilat janë dyqanet më të mira në 5th Avenue.

Apple Store

Dyqani Apple në rrugën e 5-të

Shtë dyqani kryesor i markës, Dyqani i Apple Grand Central. Ndodhet në rrugën 767 dhe e hapur çdo ditë të vitit. Shtë dyqani që nuk mbyllet kurrë dhe ka një dizajn fantastik, ashensorë cilindrik, shkallë xhami dhe gati 300 punëtorë.

Dyqan Apple në New York

Theshtë dyqani për të parë të gjitha pajisje të markës, softuer dhe shërbime ekskluzive. Siguron shërbim i autorizuar, mund të përditësoni celularin tuaj, të grumbulloni blerjet që keni bërë në internet dhe më shumë.

Për momentin është në punë rinovimi por gjithsesi, prapa hyrjes kryesore, e mbyllur, është ende duke punuar.

Dyqane rrobash

Dyqani H&M në Fifth Avenue

Sigurisht që markat kryesore të shitjes me pakicë, veshje në modë dhe të lira, janë këtu që të keni H&M, Abercrombie & Dosja, Gap dhe Zara, për shembull. Një klasik që do të dëshironi ta vizitoni, sepse zakonisht shfaqet në seri televizive dhe në filma, është Saks, e vendosur në 611.

dyqan adidas ne rrugen e 5-te

Për sa i përket sporteve mund të vizitoni Adidas, një dyqan i ri, dyqani i atleteve të rilindura Ekuiliber i ri, Qyteti i Niketown, Reebok ose La Veri fytyrë për aventurierë.

Ti e pelqen ate produkte kozmetikë dhe bukurie? L'Occitane është i pranishëm, i njëjti MAC, Sephora dhe Redken.

Dyqan Van Cleef në NY

Për të bërë blerje më ekskluzive keni dyqanet e Hugo Boss, Salvatore Ferragamo, bizhuteri furgoni I pastër & Arpelët, Prada ose Tiffany. Dhe nëse nuk blini, kërkimi nuk kushton asgjë.

Ka marka të momentit, si Uniqlo, por gjithashtu nuk ka mungesë të markave klasike me një prani në rrugë për dekada, të tilla si portreti Mendoj, Banane Republikë, DKNY ose Diesel.

Uniqlo në rrugën e XNUMX-të në New York

Nëse destinacioni juaj është vetëm Nju Jork, ju mund të përfitoni dhe të bëni një turne në Walt Disney Dyqani ynë në të cilën do të gjeni gjithçka në lidhje me botën e mrekullueshme të Disney ose, një mundësi tjetër, është Dyqani NBA, për adhuruesit e basketbollit, i hapur së fundmi.

dyqan bergdorf-njeri i mirë

Disa nga qendrat më të mira tregtare të qytetit janë në këtë rrugë të famshme: bergdorf Goodman (754, midis 57 dhe 58), Saks I pestë Avenue dhe Lord & Taylor (në numrin 424). I pari prej tyre specializohet në bukurinë e flokëve dhe thonjve, kozmetikës, por është shumë i famshëm për dritaret elegante që bën për sezonin ose ngjarjen.

bergdorf-goodman - brendshme

Kjo qendër tregtare ose dyqane u hap në 1899 dorë për dore me një emigrant francez por ishte një nxënës i ri me emrin Goodman ai që shndërroi dyqanin e vogël në një minierë ari.

Kalimi në rrugën e 5-të ishte në vitin 1928 dhe ia vlen të vizitohet edhe pasi ndërtesa ishte një rezidencë për familjen e pasur Vanderbilt.

Kulla Trump jashtë

Një shëtitje në Avenue 5 mund të kombinojë më shumë se një aktivitet sepse megjithëse shumica e dyqaneve është mbizotëruese ju keni lloje të tjera të pikëpamjeve. Në fillim thuhej se shumë prej ndërtesa më historike nga New York City janë këtu, kështu që është një shans i mirë t'i njohësh edhe ata.

Dyqani Fujifilm në Fifth Avenue

Sot ka disa dyqane në këto ndërtesa, por edhe kafene, hotele, restorante, muze ose thjesht zyra. Nuk është shtëpia qendrore e shtëpisë së famshme të ankandit Christie, Ndërtesa e Coca-Cola-s, Perandori shtet Ndërtesë, Ambasada e Francës, mega dyqani i Fujifilm ose Kulla e Trump.

Muzeu Guggenheim

El Muzeu Guggenheim, Muzeu hebre, dyqani aromatik Le Pain Quotidien, Muzeu i Arteve Metropolitane, Moma ose Muzeu i Artit Modern, Hotel Plaza, Qendra Rockefeller me shëtitoren e saj dhe observatorin e saj, Katedralja e Shën Stefanit, Sinagoga e 5-të Avenue, Biblioteka Publike e NY që shfaqet në film Pasneser…

dyqan lodrash-fao-shvarc

Po shkon me femije? Fëmijët nuk kanë dëshirë të ecin shumë kështu që ju do të duhet t'i shpërbleni ata dhe një vend i shkëlqyeshëm për të përfituar dhe pushuar në mot të mirë është Dyqan lodrash FAO I zi.

fao dyqan lodrash Schwartz

Kjo është dyqani i lodrave i paraqitur në filmin legjendar të viteve '80 me Tom Hanks, I madh ose do te doja te isha i mrekullueshem siç njihej në botën spanjolle. Ka shkallët lëvizëse, një piano të madhe ku mund të kërcesh, mundësia e hartoni një Barbie, personalizoni një makinë të nxehtë Rrota ose blini karamele. Harry Potter, Lego, Playmobile dhe çfarë të doni.

Në faqen e internetit të turizmit në New York keni një listë të plotë të dyqaneve dhe vendndodhjen e tyre në një hartë Google Maps. Supershtë jashtëzakonisht e dobishme dhe ju lejon të organizoni një turne në mënyrë që të mos humbni asgjë.

Gëzoni! Kurseni para, durim dhe energji sepse askush nuk shpëton nga Avenue e 5-të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*