Egjipti me fëmijë

A është e mundur të udhëtosh me fëmijë në ndonjë pjesë të botës? Mund të jetë, ka familje me të vërtetë aventureske, por ka edhe familje që nuk po kërkojnë rreziqe. Akoma, ka destinacione të mrekullueshme që çdo fëmijë do të magjepset nga ... Për shembull, Egjipti. A guxon të udhëtoni në Egjipt me fëmijë?

Kur isha 10 vjeç, më pëlqyen piramidat dhe rrënojat e tempullit. I kam ëndërruar ata, kam lexuar gjithçka që kam mundur për atë vend afrikan dhe kam ëndërruar të jem një arkeolog. Kështu që po, shumë fëmijë e duan Egjiptin dhe po, ka njerëz që udhëtojnë në Egjipt me fëmijë. Le të shohim se si, kur dhe në çfarë mënyre.

Egjipti me fëmijë

Pyetjet e para që na vijnë në mendje kur mendojmë për Egjiptin me fëmijë kanë të bëjnë me atë se ku të ndalemi, nëse mund të ecim me qetësi, çfarë të mos humbasim, klima më e mirë, dokumentet, vaksinimet ...

Për të filluar ju duhet të zgjidhni datën dhe udhëtarët pajtohen se koha më e mirë për të shkuar është midis tetorit dhe prillit. Në tetor, koha është ende e ngrohtë, por jo e madhe në pjesën më të madhe të vendit, ndërsa Dhjetori dhe janari janë muajt më turistikë dhe ka shumë njerëz për të qenë të qetë. Vera është thjesht e butë, sidomos në mes të gushtit, kështu që shmangni atë.

Për të udhëtuar në Egjipt në përgjithësi viza është e nevojshme dhe pasaportë të vlefshme kështu që duhet të kontrolloni se si është marrëveshja me vendin tuaj përkatës. Ekziston një vizë që përpunohet në aeroport dhe në përgjithësi për shumicën e vendeve evropiane zgjat 30 ditë dhe paguhet me para në dorë, por kujdes, nga njëra anë kjo strukturë është e hapur vetëm për disa vende, dhe nga ana tjetër, nëse mbërrini nga toka ose deti, viza duhet të përpunohet paraprakisht.

Duke folur për paratë Egjipti është një vend super turistik kështu kartat e kreditit pranohen gjerësisht, por gjithsesi, mos harroni të keni lirat egjiptiane në dorë sepse nuk keni pse t'i besoni vetes. Tani, ne gjithashtu pyesim veten nëse Egjipti është një vend i sigurt për të udhëtuar apo nëse nëna mund të lëvizë vetëm me fëmijët. Isshtë një vend mysliman dhe unë kam miq që nuk kanë kaluar shumë mirë, madje edhe me burrat e tyre në krah.

Por ka përvoja dhe përvoja të tilla nuk ka masa paraprake të tepërta (sidomos në lidhje me veshjen, domethënë, mbuloni këmbët, shpatullat, asgjë gjëra shumë liberale). Dhe a është kjo Egjipti është pak më konservator sesa vendet e tjera të Afrikës Veriore.

Ju nuk duhet të prisni masa të mëdha sigurie në transport, rripa sigurie, për shembull, ose sedilje për fëmijë. Këshillohet gjithashtu që të keni bëni kujdes me ushqimin pasi që nuk ka aq shumë higjienë sa në vendet e tjera. Nëse nuk doni që të vegjlit të vuajnë nga diarreja ose të vjella, atëherë kini kujdes me këtë.

Kjo në lidhje me kujdesin ose konsideratat, por në të vërtetë ka një punë për ju, kjo, por një tjetër për fëmijët. Ajo që dua të them është Rekomandohet shumë që të vegjlit të mësojnë rreth Egjiptit para se të vizitojnë vendin: lexime, dokumentarë, madje edhe karikatura. Rekomandohet edhe vizita në një muze në vendin tuaj që ka thesare egjiptiane. Ju duhet të zgjoni kuriozitet dhe t'u jepni atyre informacion në mënyrë që, edhe me kufizimet e tyre, të munden kontekstualizoni vizitën në të ardhmen.

Çfarë të vizitoni në Egjipt me fëmijë

Epo, mund të fillojmë duke folur për rajone: Kajro, Valle del Niño në jug, Shkretëtira në perëndim, përgjatë bregdetit të Detit të Kuq. Secili ofron të vetat dhe kur udhëton me fëmijë ideja është bëni një përzierje që të mos mbingarkoni fëmijëve me shumë histori, shumë muze, shumë kulturë. Ne mund të stimulojmë dhe kënaqim kuriozitetin e një fëmije dhe në të njëjtën kohë ta bëjmë atë të kalojë një kohë të mirë.

Në Luginën e Nilit ka tempuj dhe ecën përgjatë lumit, në shkretëtirë të madhe dhe të artë dunat dhe udhëtimet me deve, dhe në bregdetin e Detit të Kuq opsionet kalojnë në Sportet e ujit. Këtu duhet të shkoni vetëm me instruktorë të regjistruar, të kontrolloni se çfarë mbulon sigurimi dhe çfarë jo, të keni shumë kremë dielli në dorë dhe të mos zhyteni disa orë pasi të keni mbërritur në Egjipt.

Në shkretëtirë është Oaza siwa, një vend i përsosur për të vegjlit, dhe gjithashtu fosilet e lashta të një balene që mund të shihen në të Wadi Al-Hittan ose udhëtime deve nga bregu perëndimor i Luxor. A mund t’i imagjinoni të vegjlit tuaj duke bërë gjithë këtë?

Epo imagjinoni ata duke shëtitur poshtë Piramida e Madhe, brenda nëse nuk jeni klaustrofobik, duke vizituar sallat e të mrekullueshmes Muzeu i Egjiptit me të gjitha thesaret e saj ose duke parë mumiet e Muzeu i Mumifikimit, diçka që pa dyshim nuk do ta harrojnë. Sigurisht, kur vizitoni piramidat është më mirë të shkosh në një grup dhe me një udhëzues Meqenëse ka kaq shumë shitës, është jashtëzakonisht e madhe, dhe ju mund të nervozoheni duke kontrolluar fëmijët dhe duke u përpjekur të mos paguani asgjë për të gjithë ata që ju kërkojnë para. Të gjitha në të njëjtën kohë.

Bërja e një turneu udhëzues siguron që ata të mund të rregullojnë foton ose udhëtimin me deve për ju. Po, ju paguani për gjithçka, por paguani dhe mos u shqetësoni për pazarllëqe. fluturime me tullumbace me ajër të nxehtë Ato janë rendi i ditës kur vizitoni Luxor. Ata janë të sigurt? Çfarë di unë! Vjehrrit e mi e kanë bërë atë vitin e kaluar, një mik disa vjet më parë ... por është gjithashtu e vërtetë që jo shumë kohë më parë njëri u shemb, çfarë guri ... Varet nga ti.

Ju gjithashtu mund t'i shtoni ato në një hipur mbi fellukë, varka e Nilit, potencialisht e arritshme në Kajro, Luxor ose Aswan, më mirë pasdite, në perëndim të diellit; ose treni i klasit të parë për në Tanta ose tramvaji për në Aleksandri. Në bregdetin e Detit të Kuq e gjithë familja mund të ecë, të marrë snorkel, të shkojë me varkë ose njihuni me Kanalin e Suezit nga Port Said dhe shiko ata transportues të mëdhenj, gjigantë, të mallrave që po kalojnë atë.

Të gjitha këto aktivitete mund të bëhen në heshtje me fëmijë dhe siç mund ta shihni, unë nuk flas për sheshe apo parqe dëfrimi ose qendra tregtare. Siç mund ta shihni, një udhëtim në Egjipt me fëmijë është diçka tjetër. Nuk është Disney, është ndryshe. Më në fund, pyetja nëse A është e sigurt apo jo të udhëtosh në Egjipt me fëmijë? tre përgjigje konkrete: po, jo, varet. Shtë e vërtetë që ka sulme terroriste, po, në dhjetor të vitit të kaluar një bombë shpërtheu në një rrugë shumë të njohur turistike, për shembull, por njerëzit vijnë e shkojnë gjatë gjithë kohës, kështu që mendoj se përgjigjja është varet.

Varet nga ajo që dëshironi të përjetoni dhe varet nga momenti politik në vend. Duke marrë parasysh këtë është vendimi juaj. Unë kam qenë në Japoni pesë herë dhe motra ime gjithmonë më thotë se Tokio është duke pritur për një Faleminderit tërmet. Unë shkoj njësoj. Kryqëzoj gishtat, marr masa paraprake dhe e gëzoj veten. Cfare mendoni ju


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*