Egjipti do të hapë Muzeun e Madh Egjiptian në 2018

Imazhi | ABC

Kanë kaluar mijëra vjet që kur faraonët ushtruan pushtetin e tyre në Egjiptin e Lashtë, por magjia dhe misteri që zbulon kjo tokë nuk është zhdukur.

Të përparuar në kohën e tyre, egjiptianët e asaj kohe kishin njohuri të gjera matematikore me të cilat krijuan ndërtime të mëdha, si dhe njohuri medicinale dhe anatomike me të cilat ata mund të ruanin kufomat kundër kalimit të kohës. Në këtë mënyrë, ata na lanë një trashëgimi të shkëlqyeshme (tempuj, sfinks, piramida, varre) nga të cilat mund të mësojmë se si ishte kultura dhe jeta në kohërat antike në këtë zonë të Mesdheut.

Deri më tani, një pjesë e mirë e thesareve të Egjiptit të lashtë mund të shihej në Muzeun Egjiptian në Kajro, i cili përmbante më shumë se 120.000 objekte të klasifikuara midis statujave, pikturave, enëve, mobiljeve ose objekteve funerale. Por ky muze ishte bërë shumë i vogël për gjithçka që Egjipti ka për të treguar. Kështu, në 2018 do të përurohet Muzeu i Madh Egjiptian i cili do të bëhet muzeu më i madh arkeologjik në botë.

Pse një Muze i ri Egjiptian?

Përuruar në 1902, Muzeu i lashtë Egjiptian në Kajro ishte qendra historike për ekspozitën e kulturës egjiptiane dhe faraonëve. Sidoqoftë, ngopja dhe mungesa e hapësirës e bëri të domosdoshme që të ketë një vend të ri për shkak të pamundësisë së zgjerimit të këtij muzeu, konsiderohet një perlë arkitektonike e fundit të shekullit të XNUMX-të që u projektua nga Marcel Dourgnon.

Një dekadë më parë, qeveria vendosi të ndërtojë një strukturë të re për të strehuar të gjitha pjesët që deri më tani ajo ishte detyruar të ruante në depo ose t'i shfaqte ato në çrregullim, pasi Muzeu i vjetër Egjiptian kishte vetëm hapësirë ​​për 12.000 objekte dhe aktualisht ka një koleksion që i kalon 150.000.

Si do të jetë muzeu i ri?

Imazhi | Bota

Muzeu i Madh Egjiptian u krijua në vitin 2010 nga firma Irlandeze Heneghan Peng Architects, pas një konkursi ndërkombëtar në të cilin morën pjesë 83 vende. Në 2011 Pranvera Arabe vonoi punimet dhe ishte në 2013 kur ata filluan të ndërtonin këtë muze të madh që do të ketë një sipërfaqe totale prej 224 mijë metra katrorë.

Muzeu i Madh Egjiptian do të zërë një sipërfaqe prej rreth 50 hektarësh dhe do të vendoset dy kilometra në perëndim të nekropolit të Gizës dhe afër qytetit të Kajros. Ajo do të jetë në formë si një trekëndësh i pjerrët dhe fasada e përparme e muzeut është bërë prej guri të tejdukshëm alabaster që do të transformohet gjatë ditës. Hyrja kryesore do të paraqesë disa statuja egjiptiane.

Sa për hapësirën e ekspozitës së Muzeut të Madh Egjiptian, ai do të ketë rreth 93.000 m2 dhe do të ndahet në tre galeri të mëdha me mure qelqi dhe pamje të bukur të piramidave.

Ky muze i ri do të strehojë një koleksion me më shumë se 100.000 objekte por jo vetëm që do të ketë një hapësirë ​​për ekspozita por do të ketë gjithashtu restorante, kafeteri, dhoma magazinimi dhe arkivi, një muze për fëmijë, salla konferencash, ndërtesa ndihmëse dhe një kopsht botanik frymëzohuni nga koha e faraonëve.

Po kështu, Muzeu i Madh Egjiptian do të strehojë gjithashtu qendrën më të madhe të ruajtjes dhe restaurimit në botë. Pothuajse 20 laboratorë do të kryejnë punë kërkimore në 50.000 copë të paekspozuara që do të mbeten në depo dhe do të jenë të arritshme për studiuesit dhe akademikët nga e gjithë bota.

Autoritetet egjiptiane presin të marrin vizitat e rreth pesë milion njerëzve në vit në Muzeun e Madh Egjiptian me një mesatare ditore prej 10.000 njerëz.

Çfarë do të shfaqet në hapje?

Imazhi | Taringa!

Me rastin e përurimit të Muzeut të Madh Egjiptian, më shumë se 4.500 copë të mallrave të varrit Neb-jeperu-Ra Tut-anj-Amun do të shfaqen për publikun. Dy të tretat e tyre për herë të parë që kur Howard Carter zbuloi në vitin 1922 varrin e faraonit të njohur si Tutankhamen. Një pjesë e pjesëve do të transferohen nga dhjetëra depo të shpërndara në të gjithë vendin dhe nga Muzeu Egjiptian në Sheshin Tahrir në Kajro, i cili aktualisht strehon maskën e faraonit fëmijë.

Ky monark sundoi midis 1336 dhe 1327 para Krishtit. C. dhe vdiq shumë i ri për shkak të një infeksioni në këmbë në moshën 19 vjeçare. Siç ishte traditë, ai u varros me thesaret e tij më të çmuara për jetën e përtejme.

Me këtë ekspozitë, Muzeu i Madh Egjiptian dëshiron të tregojë stilin e jetës së këtij faraoni në Tebën antike (Luxor) dhe cilat ishin veshjet, këpucët, ushqimi apo koha e lirë e atyre kohërave. Pa dyshim, një pretendim i mirë për të tërhequr interesin e turistëve dhe studiuesve nga i gjithë planeti.

Sidoqoftë, Egjipti ka aq shumë thesare sa që pas hapjes së kësaj ndërtese të madhe, muzeu do të vazhdojë të tregojë madhështinë e këtij civilizimi përmes ekspozitave të tjera.

Dëshironi të vizitoni Muzeun e Madh Egjiptian në të ardhmen?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*