Hakone, ekskursion nga Tokio

Një nga simbolet e Japoni Mountshtë mali Fuji por nëse nuk jeni në një ndërtesë shumë të gjatë dhe qielli është vërtet i pastër nuk duket shumë mirë nga Tokio. Për ta vlerësuar atë, së bashku me malet e tjera, pyjet dhe liqenet e bukura, duhet të largoheni nga qyteti.

Hakone është një nga destinacionet më të njohura dhe rekomandohet kur bëhet fjalë për të përjetuar liqenin e Japonisë. Shtë shumë afër Tokios dhe meqenëse transporti është jashtëzakonisht efikas këtu, është i lehtë dhe i shpejtë. Dhe në orar! Le të shohim atëherë çfarë mund të bëjmë dhe të shohim në Hakone.

Si të shkojmë në Hakone

Nëse jeni turist dhe e keni blerë Kalim hekurudhor Japoneze në vendin tuaj mund të përdorni linjat JR, domethënë linjat publike. Por në një moment ju do të duhet të shkoni në një linjë private dhe të paguani diferencën. Kjo është e zakonshme në Japoni: megjithëse JR është shumë e gjatë, ndonjëherë ju duhet të shkoni në një linjë private. Për fat të mirë, jo gjithmonë.

Me JR arrini ne Odawara dhe nga atje mund të përdorni trena ose autobusë privatë. Mbërrini me shinkansen nga stacioni i Tokios ose Shinagawa në vetëm gjysmë ore. Duhet të jenë trenat Kodama dhe disa Hikari prandaj pyesni në zyrë kur afroheni për të rezervuar biletën (jo të gjithë Hikari ndalojnë në Odawara). Një tjetër mundësi është që të merrni një tren lokal ose të shpejtë në Tokio, që i përket linjës JR Tokaido ose linjës JR Shonan Shinjuku. Çdo gjë është e mbuluar nga JRP.

Hakone

Komuna është e gjerë dhe ka disa fshatra malorë, disa të vendosura në brigjet e liqeneve ose në luginë. E gjithë zona lidhet nga një rrjet i mirë trenash, autobusësh, teleferikësh, funiculars dhe anije. Ajo gjithashtu ofron të ndryshme pasazhe turistike me çmime të ndryshme. Domethënë:

  • Qafa e Fuji Hakone: mbulon transportin në zonë dhe gjithashtu përreth liqeneve të Fuji Pesë. Isshtë tre ditë dhe opsionalisht përfshin transportin nga Tokio. Kushton 5650 jen, rreth 50 dollarë.
  • Kalim falas Hakone: Dy ose tre ditë përfshin përdorimin e pakufizuar të të gjitha trenave, autobusëve, funiculars, teleferikëve dhe anijeve Odakyu në zonë. Dhe gjithashtu, opsionalisht, transporti vajtje-ardhje në Tokio. Kushton 4000 jen, rreth 40 euro.
  • Qafa e Hakone Kamakura: Passshtë kalimi më i shtrenjtë dhe siguron tre ditë përdorim të pakufizuar të trenave në rrjetin Odakyu, transportin brenda dhe përreth Hakone, dhe hyrjen në Kamakura. Kushton 6500 jen.

Hakone është më pak se 100 kilometra nga Tokio dhe një vend i mirë për të shijuar ujërat termale, shiko liqenet dhe shpresojmë se Fujisan. Vendpushimet Onsen janë të njohura dhe një mënyrë e mirë për t'i shijuar ato është të flesh në një ryokan, një strehim tradicional japonez. Ka të gjitha çmimet dhe ju siguroj se përvoja ia vlen.

Pastaj ka qytete termike të përshtatshme si Yumoto, afër Odawara, një nga më të famshmet. Ka ryokanë të fshehur në male, për shembull, dhe të tjerë në bregun e Liqenit Ashi. Nëse nuk po qëndroni në një ryokan, përsëri mund të shijoni një banjë të nxehtë pranverore në një banjë publike, të hapur për udhëtarët, për midis 500 dhe 2000 jen. Shkruani emrat e këtyre ryokan: Tenzan, Hakone Kamon, Yunosato Okada, Hakone Yuryo ose Kappa Tengoku.

Çfarë të vizitoni në Hakone

Japonia është një vend vullkanik, gjeografia e të cilit është e shënuar nga historia e saj ngjarje. Hakone ka shumë për të parë kështu ju mund të zgjidhni të bëni dhe të shihni gjithçka ose të kufizoheni në një qark më të vogël. Varet nga ajo që dëshironi të bëni dhe nga koha që keni.

Për qark i shkurtër Zbritni nga treni në Odawara ose Hakone-Yumoto dhe shkoni në trenin Tozan që pas 50 minutash udhëtimi përfundon në Gora. Këtu ju merrni teleferikun në stacionin e fundit, ndryshoni në teleferik dhe përfundoni në brigjet e liqenit Ashinoko. Ju mund të kaloni liqenin me anije dhe të përfundoni në Hakone-Machi ose Moto-Hakone nga ju mund të merrni autobusin dhe të ktheheni në pikën tuaj të fillimit. Ky qark nuk zgjat më shumë se tre orë.

Dhe qark i gjatë dhe i plotë? Ju zbritni nga treni në Odawara ose Hakone-Yumoto. Nëse zbritni në stacionin e parë mund të shihni Kështjellën Odawara e cila është vetëm 10 minuta larg dhe në një kodër. Nëse nuk merrni një tren i cilësisë së mirë, Tozan, në stacionin Hakone-Yumoto, një qytet i vogël por i bukur. Ekziston një zyrë turistike me staf anglishtfolës që do t'ju japë harta dhe broshura të asaj që mund të bëni dhe të shihni këtu.

Padyshim, ka shtëpi banje termike dhe ju mund të qëndroni një ditë. Nëse nuk ktheheni në tren sepse rruga që mbetet është e bukur, përpjetë kodrës. Ju merrni në Stacioni Miyanoshita, me shumë persona. Këtu është një hotel i vjetër, i shekullit të XNUMX-të, ku mund të pini ose të hani diçka. Dy stacione më vonë, në Chokokuno-Mori, ju keni peisazhet më të bukura të Hakone dhe Muzeun e Hapur të Hakone kushtuar skulpturës moderne.

Nëse ecni dhjetë minuta do të arrini Gora, burimi termik Tozan. Këtu hipni në teleferikun që ngjitet në mal. Çdo ndalesë ka të vetën, por udhëtimi përfundon me Souzan ku e merrni ju Teleferiku Hakone që të çon drejt e në lartësi në një udhëtim prej pesë kilometrash. Në gjysmën e rrugës keni Owakudani, një zonë rreth një krateri që shpërtheu tre mijë vjet më parë dhe që sot ruan fumarola sulfurike, pellgje termike dhe lumenj me ujë të nxehtë. Gjithashtu, në mot të mirë mund të shihni edhe malin Fuji.

Hereshtë këtu ku mund të blini vezë të gatuara direkt në ujin vullkanik dhe se ato janë shumë të zeza. A e keni parë ndonjëherë në TV? Ka restorante dhe dyqane. Nëse jeni më aventuresk dhe sillni këpucë të rehatshme, atëherë mund të vazhdoni të ecni dhe të arrini në majën e malit Kamiyama dhe malit Komagatake. Këtu ju merrni përsëri teleferikun dhe zbritni në liqenin Ashinoko. Lejoni dy orë ecje me erë dhe shi i rrallë.

Nëse nuk doni të ecni aq shumë, ju keni një rrugë të ndërmjetme: ju ecni gjysmë ore deri në malin Kamiyama dhe pastaj zbritni në breg të liqenit Ashinoko. Jo shumë larg është teleferiku Hakone që lidhet me Owakudani. Lejoni një ekskursion pesë-orësh. Owakudani është një nga stacionet e teleferikut Hakone që lidh Souzan me Togendai.

Ju gjithashtu mundeni shëtitje me varkë në liqenin Ashinoko, një liqen i Caldera që është pjesë e kartolinës klasike Fujisan. Ka fshatra në brigjet e saj, asgjë shumë e zhvilluar dhe disa çlodhje. Ka dy kompani që kanë lundrime dhe turneu zgjat jo më shumë se gjysmë ore dhe kushton rreth 1000 jen. Edhe një prej anijeve është një anije piratësh dhe një tjetër një varkë me avull me valë Misisipi. E vërteta është se me kalimin e kohës qarku i gjatë rekomandohet shumë më shumë sepse do të shihni pothuajse gjithçka që Hakone ka për ju.

Prandaj, këshilla ime është që ju të merrni atë më shumë si një ekskursion dy ose tre ditë. Ju qëndroni në zonë, ecni, pushoni, dilni natën dhe pastaj ktheheni në Tokio.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*