Elephant Nature Park, turizëm vullnetar në Tajlandë

Elefanti është emblema kombëtare e Tajlandës. Një kafshë që përfaqëson forcën, mbrojtjen dhe mençurinë. E tillë është rëndësia e saj në vendin aziatik që për një kohë ishte figura kryesore e flamurit të tij dhe madje traditat budiste pohojnë se një princeshë me emrin Maya ëndërroi që një elefant i bardhë të hynte në trupin e saj. Të urtët e kohës e përkthyen atë si lindjen e ardhshme të një shëlbuesi të njerëzimit. Princesha Maya ishte nëna e Budës.

Por rëndësia e tij nuk është vetëm politike ose shpirtërore por edhe ekonomike. Për shekuj me radhë është përdorur si transport, si një kafshë tërheqëse dhe si një mjet në detyrat bujqësore, duke kryer të njëjtat funksione si në vendet e tjera që bënin kuajt ose qetë. Edhe sot është e mundur të shohësh elefantë që punojnë në fusha të paarritshme për teknologjinë moderne.

Sidoqoftë, këto përdorime ndonjëherë kanë çuar në mbi-shfrytëzimin dhe keqtrajtimin e këtyre kafshëve. Shumë njerëz nuk janë në dijeni të dëmit që pësojnë prej tij, kështu që hapësira të tilla si Parku i Natyrës Elefantë në Chiang Mai në Tajlandë janë shfaqur për t'i shpëtuar dhe mbrojtur ata. Një vend që mund të vizitohet dhe me të cilin mund të bashkëpunoni në mënyra të ndryshme për t'u kujdesur për këta elefantë të bukur dhe inteligjentë. Nëse jeni të interesuar për turizëm bashkëpunues, nuk mund të humbni postimin e mëposhtëm. Një përvojë unike për adhuruesit e kafshëve në një mjedis të mrekullueshëm!

Njohja e punës së Parkut Natyror të Elefantëve

Çfarë është Parku i Natyrës Elefant?

Shtë një nga vendet e shenjta më të popullarizuara në Tajlandë. Isshtë e njohur për të qenë një kamp kushtuar kujdesit për elefantët (megjithëse ata gjithashtu mirëpresin qen dhe mace të shpëtuar nga rrugët, si dhe buall) të pajisur me të gjitha komoditetet në mënyrë që ata të mund të shërohen.

Parku i Natyrës Elefant ka lindur për këtë qëllim në vitin 1990 dhe që atëherë ka marrë çmime të shumta për punën e tij. Për më tepër, ata kanë propozuar që të jenë jo vetëm një strehë për kafshët e abuzuara, por edhe një qendër për ngritjen e vetëdijes për probleme të tjera të tilla si shpyllëzimi i pyjeve ose ruajtja e kulturave lokale., duke favorizuar punësimin dhe konsumimin e produkteve vendore.

Ku ndodhet Parku i Natyrës Elefant?

Ndodhet në Tajlandën veriore, rreth 80 kilometra nga qyteti i Chiang Mai, i cili nga ana tjetër ndodhet 700 kilometra nga Bangkok.

Chiang Mai njihet si Trëndafili i Veriut për bukurinë e saj të pabesueshme natyrore dhe aktivitetin interesant kulturor. Këtu do të gjeni më shumë se 300 tempuj Budistë, Parku Kombëtar Doi Inthanon, malet e shenjta të Doi Suthep dhe Doi Pui dhe shenjtërorja e famshme pachyderm.

Çfarë lloj kafshësh jetojnë në Parkun e Natyrës Elefant?

Ekzistojnë dy lloje elefantësh: Afrikani dhe Aziatik, megjithëse secili prej tyre përbëhet nga nënlloje të ndryshme. Sidoqoftë, ata punojnë vetëm me pachyderms Thai në shenjtëroren.

Vlerësohet se rreth 3.000 deri në 4.000 elefantë jetojnë në Tajlandë. Rreth gjysma janë zbutur dhe pjesa tjetër jetojnë në rezervate natyrore.

Cilat mënyra për të vizituar parkun ekzistojnë?

Për ata që duan të njohin Parkun e Natyrës së Elefantëve, ata duhet ta dinë se ata mund ta bëjnë atë përmes modaliteteve të ndryshme, kryesisht vizitorë ose vullnetarë, dhe secili prej tyre ka karakteristikat e veta.

Ka vizita për orë të tëra, për një ditë, për disa ditë ose për një javë dhe secila prej tyre ka një çmim të ndryshëm. Ndër aktivitetet që mund të kryhen janë të shohësh elefantët që lahen, t'i ushqejnë ata, të bëjnë një shëtitje nëpër rezervat, të takojnë komunitetet lokale ose të mësojnë për natyrën dhe bujqësinë, ndër të tjera.

Si mund të bashkëpunoni me rezervimin?

Përmes donacioneve financiare, bashkëpunimit si vullnetar dhe shpërndarjes së punës së kryer nga Elephant Nature Park përmes rrjeteve sociale.

Rezervat e tjera të elefantëve në Chiang Mai

Parku i Natyrës së Elefantëve nuk është streha e vetme për pachyderms në këtë qytet. Alternativa të tjera të mira janë:

  • Parku i Elefantëve Baan Chang: Lejoni më shumë bashkëveprim me kafshët, veçanërisht gjatë larjes dhe ngasjes pa karrige.
  • Ferma e Elefantëve Patara: Nuk është më e lira por gjithashtu ju lejon të ndërveproni më shumë me elefantët.

Aktivitete të tjera kulturore në lidhje me elefantët

Muzeu Mbretëror i Elefantëve në Bangkok

Muzeu Mbretëror i Elefantëve në Bangkok

Në kryeqytetin e Tajlandës është Muzeu Mbretëror i Elefantëve kushtuar reklamimit të rëndësisë së kësaj kafshe si një simbol të vendit dhe disa prej aspekteve më të panjohura të elefantëve siç janë jetëgjatësia e tyre, karakteri i tyre, dieta e tyre, popullsia e tyre, etj. .

Festivali i Surinit

Që nga vitet 60, një festival i dedikuar ekskluzivisht elefantit është festuar në Tajlandë. Qëllimi i tij është të mbledhë fonde për të siguruar mbijetesën e pahidermave dhe kujdestarëve. Parada dhe garat rreth figurës së elefantit mbahen për disa ditë në rajonin e Surin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*