Fakte dhe informacione themelore në lidhje me Evropën

 

Harta e bashkimit evropian

Kontinenti i vjetër është një vend plot histori, ku ka shumë kultura që ndërthuren dhe vende të famshme që të gjithë kemi vendosur në listën tonë të udhëtimeve për të bërë. Pavarësisht se ka një madhësi të vogël në krahasim me kontinentet e tjera të tilla si Amerika ose Azia, ajo është pasuria kulturore dhe historike e bën Evropën një nga kontinentet më të rëndësishme dhe interesante.

Ka shumë fakte dhe informacione themelore në lidhje me Evropën. Disa nga këto të dhëna mund të tingëllojnë të njohura, por shumë të tjera janë edhe të mahnitshme. Kështu që ne do të bëjmë një përpilimi i këtij informacioni nga Evropa kjo mund të jetë interesante.

languages

Londër natën

Në Evropë ka gjithsej Aktualisht 24 gjuhë zyrtare, disa të njohur mirë dhe të tjerët jo aq shumë. Më të përdorurat janë ruse, italiane, angleze, gjermane ose franceze. Ekzistojnë edhe gjuhë të tjera zyrtare më pak të njohura, të tilla si turqishtja, serbishtja, rumunishtja, polonishtja ose maqedonishtja.

Përveç këtyre gjuhëve zyrtare evropiane, ekzistojnë edhe më shumë se 60 gjuhë rajonale dhe të pakicave që mund të jetë bashkë-zyrtar në vendet, si në Spanjë me Baskët, Katalanishten dhe Galisishten. Ka edhe të tjerë në Evropë, të tilla si Friziane, Uellsisht, Sami ose Jidish. Ato fliten nga komunitete të vogla, por përkundër gjithçkaje po bëhet një përpjekje për të ruajtur këtë pasuri gjuhësore.

I madhi shumica e gjuhëve kanë origjinë indo-evropiane, të cilat besohet të kenë lidhje me njëra-tjetrën në origjinën e tyre, të tilla si gjuhët romane që rrjedhin nga gjuhët latine, gjermane, sllave ose kelte. Sidoqoftë, ka edhe disa gjuhë jo-indo-evropiane, të tilla si baskishtja ose arabishtja.

gjeografi

Harta e Evropës

Gjëja e parë që duhet të dini është se Evropa nuk është një kontinent më vete vetë, por quhet ashtu bazuar në çështje politike, por jo gjeografike, sepse nuk është një masë toke e diferencuar nga Azia. Të dy formojnë një masë të quajtur Euroazia. Kontinentet e tjera janë për shkak të arsyeve gjeografike, të tilla si Afrika ose Oqeania.

L kufijtë e evropës ato gjenden në Kepin e Veriut dhe kapakun polar në veri dhe në Oqeanin Atlantik në perëndim. Në zonën e saj jugore ajo kufizohet nga Deti Mesdhe, Deti i Zi dhe Kaukazi. Në lindje janë Malet Urale dhe Lumi Ural. Këta kufij janë modifikuar pasi historia ka ndryshuar.

El lehtësimi i këtij kontinenti nuk është shumë kompleks, me një fushë të shkëlqyeshme qendrore dhe disa zona malore, me male mjaft të vjetra. Në përgjithësi, është një kombinim i fushave dhe maleve që ofron një larmi të madhe ekologjike dhe klimatike.

Fakte argëtuese për Evropën

Monumenti i Berlinit

Evropa është një kontinent me shumë histori, me shumë fakte kurioze që mund të jenë interesante. Në një çështje të madhësive, Rusia është vendi më i madh dhe Vatikani është më i vogli, pasi konsiderohet një vend edhe pse është brenda kufijve të Romës. Ka edhe mikro-shtete të tjera si Lihtenshtajni ose Andorra.

Evropa është kontinenti i dytë më i vogël në botë, pas Oqeanisë. Ka rreth 10,180.000 kilometra katrorë dhe rreth 700 milion njerëz jetojnë në të, megjithëse është kontinenti me normën më të ulët të lindjeve, kështu që popullsia po plaket gjithnjë e më shumë. Qyteti i tij më i madh është Parisi, me rreth 11 milion njerëz.

Vlerësohet se në të Dytën Lufta Botërore vdiqën 32 milion njerëzit në Evropë, që është 2,5% e popullsisë aktuale të botës. Gjatë gjithë historisë së saj, me luftërat dhe pushtimet e saj, rreth 70 vende janë zhdukur nga harta, e cila ka ndryshuar pamjen e saj. Fillimisht 80 deri 90% e Evropës ishte pyll, por sot vetëm 3% mbetet në Evropën Perëndimore.

Ky emër për Evropën besohet se vjen nga një princeshë e lashtë fenikase nga mitologjia greke. Ata i referohen vajzës së mbretit Tiro, për të cilën ekziston një histori në lidhje me rrëmbimin e saj, kur Zeusi e çoi atë në Kretë.

Historia e Evropës

Simbol euro

Evropa si kontinent ka prova që datojnë që nga parahistoria, me njeriun Neandertal, i cili ishte autokton në Evropë, dhe Cro-Magnon, Homo Sapiens nga buron njeriu modern. Historia e kontinentit është shumë komplekse, duke kaluar në piketa të tilla si koha e Perandorisë Romake, rënia e saj, Mesjeta, Epoka Moderne, e cila supozohet të arrijë në shekullin e XNUMX-të dhe epoka e tanishme, me dy Luftërat dhe kushtetuta përfundimtare e Bashkimit Evropian, në të cilën aktualisht jetojmë dhe që ende është subjekt i ndryshimit.

Procesi i Bashkimit Evropian daton që nga vitet 50, por kushtetuta e tij u krye më tej Nëntor 1 nga 1993, kur Traktati i Bashkimit Evropian hyn në fuqi. Ai përbëhet nga 28 shtete evropiane dhe synon të integrojë dhe të ndajë organizimin e të gjithë atyre. Ka edhe rajone më të skajshme që i përkasin BE-së, por që për shkak të largësisë së tyre përjashtohen nga disa ligje dhe detyrime, të tilla si Azoret, Madeira ose Ishujt Kanarie.

Udhëtoni për në Evropë

Flamuri i Francës

Nëse do të udhëtojmë në ndonjë nga 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian, duhet të dimë disa detaje. qytetarët e Bashkimit Evropian Ata mund të udhëtojnë pa letërnjoftim dhe pa pasaportë nëse lëvizin nëpër vendet e zonës Shengen, e cila është një zonë e zakonshme në të cilën nuk ka më kufij për qytetarët. Nëse shkoni në Bullgari, Kroaci, Qipro, Irlandë, Rumani ose Mbretëri të Bashkuar, duhet të keni një ID ose pasaportë të vlefshme, pasi ato nuk i përkasin zonës pa kufij.

ata që nuk janë bashkësi Ju duhet një pasaportë e vlefshme deri në tre muaj pas datës së pritshme të nisjes nga vendi i Bashkimit Evropian, dhe e cila është lëshuar të paktën dhjetë vjet më parë. Ju gjithashtu duhet të siguroheni që nuk keni nevojë për vizë. Ka disa vende që nuk kanë nevojë për atë për shkak të marrëveshjeve ndërkombëtare, edhe pse shumica dërrmuese e kërkojnë atë, kështu që ju duhet të konsultoheni me kërkesat për të udhëtuar, pasi që aplikimi juaj merr një kohë të caktuar.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*