Fakte interesante dhe kurioze rreth Kinës

Kinë Shtë një vend madhështor për t’u vizituar dhe ndoshta me të gjitha gjërat që duhet të bëni, do të jetë paksa e vështirë për ju të vendosni; Kjo është arsyeja pse ne ju japim disa rekomandime në mënyrë që të mos keni probleme gjatë udhëtimit. Duke qenë një kulturë kaq e ndryshme, duhet ta dini këtë Ju kurrë nuk duhet të telefononi dikë duke lëvizur duart me gishtat lart, pasi konsiderohet si mungesë respekti. Në vend të kësaj, lëvizni dorën tuaj, por ktheni gishtat brenda, sikur po pastroni.


kredi: Shutterhack

Sa herë që do të përdorni një kruese dhëmbësh në publik, mos harroni të mbuloni gojën me dorën tuaj; përndryshe, ju jeni duke u treguar i vrazhdë me të pranishmit. Tani, Nëse dikush ju jep diçka, është më mirë të mos e hapni përpara personit që ju ka dhënë; prisni derisa te zhduket ky. Një fakt tjetër shumë kurioz është se kurrë nuk duhet të futni kartën e biznesit të dikujt në xhepin tuaj të pasmë, si dhe nuk duhet ta mbani në garën tuaj dhe më pas ta vendosni në xhepin e pasmë të pantallonave. Pse Epo, është një shenjë që ju doni të uleni mbi ta. Gjëja më e mirë për të bërë është ta mbash në çantë dhe ta vendosësh në xhepin tënd të përparmë.


kredi: hartografia

Kur jeni duke drekuar në një restorant, nuk duhet të lini shkopinjtë nga ato që kishin mbetur nga orizi në fund të tasit. Në përgjithësi, kjo është ajo që njerëzit bëjnë në altarë, sa herë që u bëjnë një ofertë ushqimi fantazmave të paraardhësve; por bërja e kësaj në një restorant merret si një mallkim për pronarin. Sa për letrat, nuk duhet të përdorni bojë të kuqe, pasi kjo ngjyrë përdoret vetëm për propozime, ankesa ose korrigjime provimesh.


kredi: Shutterhack

Së fundmi, ceremonitë janë shumë të rëndësishme në Kinë, kaq shumë herë, rrugët janë të mbyllura - pa njoftim paraprak - për të kryer funerale, dasma ose ceremoni fetare. Gjëja më e mirë për të bërë në këto lloj rrethanash është të mos ecësh nëpër këto takime; përpiquni të përdorni rrugë alternative.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Cami dijo

    Informacion shumë i mirë, faleminderit

  2.   Jessy dijo

    Përshëndetje, unë do të doja që ju të më flisni për përvojën tuaj, unë do të doja ta njoh Kinën përmes përvojave tuaja dhe shkuarjes atje !! pasi nuk është e lehtë për mua në këtë kohë të shkoj hehe